فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه کاهش تعهدات برجامی ایران در راستای خروج از برجام نیست، درباره احتمال وقوع جنگ گفت: آمریکایی‌ها نیز نسبت به نقش موثر ایران در منطقه و همچنین توانایی دفاعی و موشکی ما آگاهی دارند و می‌دانند که به هیچ عنوان نباید وارد این بازی خطرناک شوند. 
احمد انارکی محمدی در گفت‌وگو با فام‌نیوز، با اشاره به اقدام اخیر شورای‌عالی امنیت ملی در تقابل با افزایش فشارها و تهدیدهای امریکا و صحبت‌های رییس‌جمهوری درخصوص کاهش تعهدات برجامی ایران ظرف ۲ ماه آینده، شائبه‌هایی که درخصوص تصمیم جمهوری اسلامی مبنی بر خروج از برجام مطرح شده را نادرست و بی‌اساس دانست و گفت: رییس‌جمهور در سخنرانی خود پس از اعلام تصمیم شورای‌عالی امنیت ملی، به‌طور کاملاً شفاف صحبت کرد و صراحتاً تمامی اقدامات بعدی ایران را در چارچوب برجام تبیین کرد.
وی افزود: با این حساب، سیاست جدید جمهوری اسلامی نه‌تنها در راستای خروج از برجام نیست، بلکه به‌معنای تداوم همکاری ایران با ۴+۱ و درچارچوب برجام است.
این نماینده مجلس همچنین خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که این طرفین مقابل بودند که از انجام تعهدات برجامی خود سر باز زدند و به‌جز امریکا که یک سال قبل در رویکردی نامتعارف، اقدام به خروج از برجام به‌طور یک‌جانبه کرد، کشورهای اروپایی نیز به‌دلیل وابستگی سیاسی و اقتصادی به ایالات متحده و نگرانی از تضعیف شرکت‌های خصوصی‌شان از اجرای تعهدات پولی و بانکی خود در قبال ایران تخطی کرده و درنتیجه طبیعی است که ایران نیز در چارچوب برجام و با استناد به مواد این توافق‌نامه ازجمه مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، بخشی از تعهدات خود را کاهش دهد. چراکه به‌دلیل شرایط ایجاد شده، اساساً امکان اجرای بخشی از این تعهدات وجود ندارد.
نماینده مردم رفسنجان در مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی از برجام خارج نشده و لااقل در این مقطع، تصمیمی در این راستا ندارد. ایران همواره کشوری متعهد به قوانین بین‌المللی بوده و هیچ‌گاه از توافق‌ها و تعهدات بین‌المللی خود عدول نکرده است.
او اضافه کرد: ما مرتکب نقض عهد نشده‌ایم، بلکه باتوجه به شرایط تحمیل شده به کشور، در چارچوب برجام اقدام به کاهش تعهدات کردیم و هم‌اکنون نیز ممکن است در مدت ۶۰ روز آینده، درصورتی که کشورهای اروپایی به تعهدات خود را انجام دهند، ممکن است بار دیگر این سیاست جدید در راستای کاهش تعهدات برجامی را تغییر دهیم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در عین حال تاکید کرد: آن‌چه ما از اروپایی‌ها سراغ داریم، این است که باتوجه به ترسی که از امریکا دارند و از آن‌جا که اکثر کارخانجات و شرکت‌های این کشورها خصوصی بوده که باتوجه به مناسبات اقتصادی خود ناچار به تن دادن به خواسته‌های بی‌اساس کاخ سفید هستند، نباید چندان منتظر تغییر مشی اروپایی‌ها باشیم.
این عضو فراکسیون امید در واکنش به صحبت‌هایی که بعضاً درخصوص احتمال بروز جنگ مطرح می‌شود نیز گفت: ایران، کشوری پهناور است و ۲۳ کشور اروپایی را در خود جای می‌دهد. ما سابقه جنگ هشت ساله را پشت سر داریم و با تحریم‌های اقتصادی آمریکا نیز به‌هیچ‌عنوان بیگانه نیستیم. ازطرفی همچنین باتوجه به نقش موثر ایران در مناسبات اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی، اگر ایران ما ناامن باشد، اولین اتفاق خروج شهروندان کشورهای عربی و اروپایی است که سال‌ها اینجا سرمایه‌گذاری و کار کرده‌اند.
انارکی محمدی در پایان تصریح کرد: قاعدتاً آمریکایی‌ها نیز نسبت به نقش موثر ایران در منطقه و همچنین توانایی دفاعی و موشکی ما آگاهی دارند و می‌دانند که به هیچ عنوان نباید وارد این بازی خطرناک شوند.