فام نیوز- نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: آمریکا با اعمال تحریم‌ها و خروج از برجام اعلام جنگ کرده است. اگر می‌خواهد مذاکره کند باید آتش بس‌بدهد و آتش‌بس به معنای برگشت به شرایط قبل از خروج از برجام، متوقف کردن تحریم‌ها و توقف تهدیدها است.

محمد کاظمی نماینده ملایر و نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» با اشاره به سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: سخنان رییس جمهور کشورمان برخلاف سخنرانی ترامپ بسیار حقوقی، مستند و مستدل بود. آقای روحانی با سخنانشان نشان دادند که ما عضو جامعه جهانی هستیم و می‌خواهیم در این خانواده بزرگ زندگی کنیم و تفاهم و تعامل داشته باشیم.

او ادامه داد: آقای روحانی بسیار مستدل ثابت کرد که خروج آمریکا از برجام عملی برخلاف منافع ملت‌ها و اهدافی که بر اساس آن سازمان ملل تشکیل شده بوده است. اگر گوش شنوایی در میان رهبران جهان باشد که هست و اگر انصاف و عدالتی باشد باید همه رهبران و روسای جمهور و نمایندگانی که سخنان آقای روحانی را شنیدند نسبت به اقدام غیر قانونی، خلاف موازین بین‌المللی، خلاف عرف حقوقی و بین‌المللی آمریکا موضع بگیرند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر می‌خواهیم سازمان ملل، مرکزی باشد برای ایجاد تفاهم و توسعه تعامل بین کشورها و تقویت روابط لازم است که در مورد این موضع ظالمانه و برخلاف عرف بین‌المللی و تعهدات بین‌المللی و قطعنامه شورای امنیت کشورها موضع بگیرند. این انتظاری است که ما داریم.

کاظمی در ادامه گفت: به نظر می‌ر‌سد آمریکا در این جهت روز به روز منزوی‌تر می‌شود. امروز کشورهای اروپایی به فکر این هستند که برای مبادلات مالی بین ما و کشورهای اروپایی راهکاری پیدا کنند که این موضوع یک خبر نسبتا دلگرم کننده‌ای برای مردم کشورمان بود.

او گفت: آقای رییس‌جمهور صریحا گفت که مذاکره یعنی اینکه ما به تعهداتمان عمل کنیم. اینکه از تعهدنامه بین‌المللی خارج شوند و قطعنامه شورای امنیت و همه مقررات را زیر پا بگذارند و بعد بگویند مذاکره! این دیگر مذاکره نیست بلکه جنگ است. مذاکره یعنی اینکه ما امتیازی داریم و آنها هم امتیازاتی دارند باید طرفین با هم تفاهم کنند وامتیاز بگیرند و امتیاز بدهند تا مشکل حل شود.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر اینکه موضع آمریکا، موضع مذاکره نیست، گفت: موضع آمریکا، موضع جنگ است. در یک جنگ اگر بنا بر مذاکره باشد ابتدا باید آتش بس بدهیم. آتش بس در این شرایط یعنی تحریم‌ها برنگردد و کار به روال عادی برگردد تا بنشینیم و صحبت کنیم.

کاظمی در پاسخ به اینکه آیا با توجه به سخنان روسای جمهور ایران و آمریکا تعاملی در این میان صورت می‌گیرد؟، تاکید کرد: ما مواضع خود را در سازمان ملل بیان کردیم و اگر آنها اهل گفت وگو، منطق، استدلال، اجرای قانون و تعهدات باشند می‌توانند اعلام کنند که ما مواضع رییس جمهور ایران را قبول داریم و حاضر هستیم که مذاکره کنیم و تحریم‌ها را متوقف کنیم تا اگر مشکل یا ابهامی در این تفاهم‌نامه هست، بررسی کنیم.

او ادامه داد: مذاکره با آمریکا بستگی به این دارد که آن‌ها چقدر اهل منطق و گفت‌‌وگوی عادلانه باشند. آمریکا با اعمال تحریم‌ها و خروج از برجام اعلام جنگ کرده است. اگر می‌خواهد مذاکره کند باید آتش بس بدهد و آتش‌بس به معنای برگشت به شرایط قبل از خروج از برجام، متوقف کردن تحریم‌ها و توقف تهدیدها است که بعد از آن مذاکره انجام شود و ما آمادگی انجام آن را داریم اگر آنها این شرایط را بپذیرند.

این عضو فراکسیون امید با اشاره با تاثیر اظهارات رییس جمهور بر روابط دیپلماتیک با سایر کشورها، گفت: رییس جمهور کاملا دیپلماتیک صحبت کردند و کشورهایی که اهل تعامل و منطق هستند باید به آمریکا فشار بیاورند که چرا از برجام به صورت غیر قانونی خارج شدی. اگر این نگاه واقع بینانه و علمی به این مسئله وجود داشته باشد، به نظر می‌رسد صحبت های رییس جمهور باید فضا را تقویت کند چون این فضا ایجاد شده است.