فام‌نیوز- نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: برچیده شدن زمینه های رانت و فساد در اقتصاد، فقط و فقط در گرو آزادسازی قیمت ها و واقعی شدن رقابت ها است و امید بستن به ابزار نظارتی علاج این بیماری نیست.

به گزارش خانه ملت، علی ابراهیمی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۳۰ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن درود و سلام به ارواح پاک شهدا و قهرمانان سرافزار میهنمان ایران و آرزوی طول عمر و سلامتی برای مقام معظم رهبری،گفت: با سلام به مردم ایران مخصوصاً مردم تلاشگر و غیور شازند،بنده موضوعات مهمی همچون شفافیت در فعالیت های اقتصادی و عدالت در رفاه اجتماعی را همواره درنظر داشته و تمام تلاشم را در این خصوص به کار می برم.

نماینده مردم شازند درمجلس شورای اسلامی، افزود:در همه مجال ها و در نطق قبلی هم که در صحن علنی داشته ام،بر موضوع برچیده شدن زمینه های فساد از اقتصاد کشور تاکید کرده ام،هرچند مجلس و دولت گام هایی در این مسیر برداشته اند،ولیکن به هیچ عنوان شاهد نتیجه موثر و در خور شأن این مردم و نظام جمهوری اسلامی نبوده ایم.این موضوع نشانگر آن است که ساختار نظام اقتصادی و بودجه ریزی کشور،احتیاج به اصلاحات اساسی دارد که در فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری هم شاهد آن بودیم.

وی ادامه داد:موضوع برچیده شدن زمینه های رانت و فساد در اقتصاد،فقط و فقط در گرو آزادسازی قیمت ها و واقعی شدن رقابت ها است و امید بستن به ابزار نظارتی علاج این بیماری نیست.

رئیس کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی مجلس، مطرح کرد: در هیچ کجای دنیا دولت ها تاجر و کاسب خوبی نبوده و نیستند؛ هرجا بازرگانی و اقتصاد در اختیار دولت بوده،رانت ،فساد و بی اعتمادی و هدررفت منابع را در پی داشته است که نمونه بارز آن عدم توفیق در تنظیم بازار مواد غذایی مثل گوشت قرمز، مرغ و شکر و… می باشد.

وی افزود: از همه واضح و آشکارتر بازار خودرو است که کاملا در دست و در اختیار دولت بوده،ولی بی ثباتی در قیمت خودرو و بی کیفیتی در محصولات تولیدی، غیرقابل انکار و همواره باعث گلایه و عدم رضایت مردم است،پس چه دلیلی برای اصرار بر تخصیص ارز ترجیحی و هدر دادن منابع توسط دولت داریم؟

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس مطرح کرد: موضوع بعدی یارانه های پنهان حامل های انرژی است که مطابق نظرات کارشناسی،سالانه بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه حامل های انرژی به مصرف کننده داده می شود،یعنی چندبرابر فروش نفت سالانه؛این یارانه بی شک به ساکنان شهرهای بزرگ از جمله پایتخت و افراد ثروتمند می‌رسد، چراکه دهک های بالای جامعه مصرف انرژی بیشتری دارند و در این بین، روستاییان و کارگران از این یارانه های پنهان سهم بسیار اندکی دارند.

ابراهیمی در ادامه خاطرنشان کرد:وقتی ثروتمندان بیشترین بهره را از یارانه انرژی می برند،آیا می توان گفت ما عدالت را رعایت کرده ایم؟ آزادسازی قیمت حامل های انرژی همراه با پرداخت نقدی یا غیرنقدی یارانه آن به تمام افراد کشور، از یکسو باعث می شود عدالت اقتصادی بهتر در بین مردم انجام شود و از سوی دیگر افزایش بهره وری و افزایش مصرف را به همراه داشته باشد،البته به شرطی که درآمد حاصل از آن به مردم پرداخت شود و در ردیف های دیگر بودجه مصرف نشود.

عضوکمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس، ادامه داد: آزادسازی قیمت ها یعنی تک نرخی کردن، نه سهمیه بندی یا چند نرخی کردن. آزادسازی قیمت ها یعنی تسهیل تجارت، یعنی حذف محدودیت ها و ممنوعیت ها ،واردات و صادرات؛یعنی حذف تعرفه ها.تعرفه هایی که به اسم حمایت از تولید ملی، صنعت کشور را پیر و فرسوده کرده و اجازه خلاقیت و نوآوری را از آن گرفته است.باید توجه داشت سرکوب قیمت و اعطای یارانه های مختلف سرانجام آن کسری بودجه است که در نهایت به تورم های بزرگ و افزایش نرخ بیکاری ختم می شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در ادامه مطرح کرد:در صورت ادامه روند فعلی و عدم برنامه ریزی برای افزایش قدرت خرید اقشار متوسط و ضعیف؛فاصله طبقاتی از قبل بیشتر شده و زمینه بروز نارضایتی،اعتراض مردمی و حتی آشوبهای ناشی از ناتوانی در تامین معیشت را به دنبال خواهد داشت،لذا باید با درایت صحیح و شهامت تاریخی به این موضوعات پایان داد و اقتصاد آزاد مبتنی بر قیمت های واقعی و رقابت های منطقی است را تجربه کنیم.

ابراهیمی در ادامه نطق خود مطرح کرد: موضوع بعدی اثر تحریم های ظالمانه دولت آمریکا بر رقم پیش بینی شده بودجه سال جاری است؛وقت آن رسیده که دولت ضمن صرفه جویی در هزینه ها،از تخصیص بودجه در فعالیت های ی که در حال حاضر که هیچ نقشی در اقتصاد کشور ندارند، خودداری کرده و بدون تعارف و ملاحظه از فعالیت های موازی جلوگیری کند و اجازه ندهد فشارهای اقتصادی بیش از این بر مردم تحمیل شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: این روزها ،ایامی سرنوشت ساز، خطیر و آزمونی ماندگار  برای مردم مخصوصاً مسئولان خواهد بود، هرگونه غفلت امروز،فردای زیانباری را برای کشور و نسل آینده خواهد زد،پس باید به جای تندروی و ایجاد فضای هیجانی،فضای همدلی و تعامل را در جامعه حاکم کنیم و اگر می خواهیم گرفتار چرخش به طرف دشمن نشویم،باید نسبت به مردم نرمش نشان دهیم و از دسته بندی آنها به عناوین مختلف خودداری کنیم؛چرا که ایران سرزمین همه ایرانیان بوده و خواهد بود،باشد که با همراهی و حمایت همیشگی مردم بزرگ ایران بر مشکلات تحریم ها فائق آمده و از این مرحله هم با سربلندی عبور کنیم.

نماینده مردم شازند در مجلس در ادامه تاکید کرد: ملت ایران در عین حال که مثل همیشه با اقتدار و پرصلابت آماده جانفشانی در راه آرمان های انقلاب خود هستند و هر تحرکی علیه کشور را با قاطعیت پاسخ خواهند داد؛هیچ گاه دنبال جنگ طلبی نبوده و نخواهد بود. شرایط خاص منطقه غرب آسیا به گونه ای است که اگر اشتباهی رخ بدهد،همه بازنده آن خواهند شد.تنش زدایی، تعاملات منطقه ای و جهانی بهترین تدبیری است که به تقویت امنیت منجر می شود، چراکه ما از بهم خوردن امنیت خلیج فارس و همسایگانمان خوشحال نخواهیم شد.

وی با اشاره به موضوعات مرتبط به شهرستان شازند،در ادامه تاکید کرد:چندمین بار است که از سازمان اوقاف و امور خیریه خواستار تعیین تکلیف اراضی اختلافی با کشاورزان منطقه هستم که مورد بی توجهی قرار گرفته و شاهد هیچ اقدامی در این زمینه نیستیم و از دفتر مقام معظم رهبری خواهشمندم به این مسئله ورود جدی داشته باشند.بارها به وزارت نیرو درخصوص فاز دوم نیروگاه شازند و همچنین توقف برداشت از سفره آب زیرزمینی،تذکر داده شده اما اقدامی صورت نگرفته است.

ابراهیمی تصریح کرد: چندمین بار است که از وزارت نفت انجام مسئولیت های صنایع نفتی و پتروشیمی مستقر در شهرستان شازند را پیگیری می کنیم که هیچ اقدام موثری را شاهد نیستیم.
وی با تاکید بر آلایندگی نیروگاه شازند،مطرح کرد:بارها به سازمان حفاظت از محیط زیست درخصوص برخورد قاطع با صنایع آلاینده و تذکرهایی داده و خواستار اعلام علت خروج پتروشیمی شازند از لیست صنایع آلاینده شده ام که پاسخ قانع کننده ای را دریافت نکرده ام،در صورتی که آلودگی ناشی از پتروشیمی شازند، برکسی پوشیده نیست.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این چندمین بار است که از بنیاد مستضعفان درخصوص تسهیل در واگذاری کارخانه قند شازند برای راه اندازی توسط خود مردم منطقه درخواست می کنیم که هنوز تصمیمات در خصوص توافقات صورت گرفته ،قطعی نشده است.باتوجه به جایگاه مجلس،به امید روزی که همه مسئولان در هر رده ای پاسخگوی مردم و نمایندگان مردم باشند.