فام نیوز – حجت الاسلام احمد مازنی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس، طرح گفت‌وگوی ملی این فراکسیون را تشریح کرد و از تشکیل کمیته تخصصی به همین منظور در فراکسیون امید خبر داد. به گفته او این طرح پس از تایید عارف و لاریجانی با افرادی همچون حدادعادل، ناطق نوری، موسوی خونینی‌ها، سیدهادی خامنه‌ای، دعایی، کاظم موسوی بجنوردی و برخی مقامات و شخصیت‌های علمی و فرهنگی و پیشکسوتان حوزه سینما و موسیقی نیز مطرح شده و قرار است از همه این ظرفیتها در اجرای طرح استفاده شود.

مازنی درباره جزئیات این طرح گفت: با توجه به اینکه همه گروه‌های سیاسی در مجلس حضور دارند و همه نحله‌های فکری و اقوام ایرانی و پیروان ادیان و مذاهب زیر سقف مجلس هستند ما طرح گفت‌وگوی ملی را در پارلمان کلید زدیم تا الگویی برای گفت‌وگوی ملی در سایر بخش‌ها شود. اگر در مجلس که نخبگان و منتخبین ملت از همه جناح‌ها حضور دارند این امر تحقق پیدا کند می‌توانیم آن را به خارج از مجلس نیز تسری دهیم.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، قانون اساسی، اندیشه‌های امام و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری را مبانی تعریف شده در طرح گفت‌وگوی ملی عنوان کرد و گفت: هر کس این سه مبنا را قبول دراد می‌تواند وارد فضای گفت‌وگو شود. روش آن نیز به مجلس و خرد جمعی واگذار شده و می‌تواند روش‌های مختلفی از جمله تشکیل فراکسیون یا کمیسیون و یا هسته گفت‌وگو پیش‌بینی شود و یا اینکه کل نمایندگان با حضور بزرگان فراکسیون‌های سیاسی در یک برنامه منظم و منسجم گفت‌وگوی کنند و به توافق برسند یا اینکه از هر فراکسیون چند نفر معرفی شوند و جمعی به این منظور تشکیل شود.

این عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به اصول و سیاست‌های حاکم بر طرح گفت‌وگوی ملی، تصریح کرد: نکته مهم این است که اگر در برخی موضوعات اختلافی وجود دارد این امر باعث نشود که موارد اشتراکی تحت‌الشعاع قرار بگیرد مثلا در حوزه روابط بین‌الملل و سیاست خارجی نکات بسیاری مورد اتفاق نظر است یا در حوزه اقتصادی در خصوص ایجاد اشتغال اختلافی نیست اگرچه ممکن است روی روش آن بحث وجود داشته باشد اما اصل حاکم انتفاع همگانی است و همه اقشار باید به نسبت سهم‌شان از خدمات و امکانات برخوردار باشند.

او با بیان اینکه پیش‌نویس طرح گفت‌وگوی ملی تهیه شده، افزود: در این زمینه با صاحب‌نظران از جمله آقایان عارف، لاریجانی و برخی نمایندگان نیز مشورت شده و آنها این طرح را تایید کرده‌اند. همچنین اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و اقلیت‌های دینی و مذهبی هم از این طرح استقبال کردند. اقدام دیگر گفت‌وگو با شخصیت‌های تاثیرگذار جناح‌های مختلف در خارج از مجلس بود به ویژه کسانی که سابقه پارلمانی داشتند و شخصیت‌ تاثیرگذاری در حوزه سیاسی محسوب می‌شوند از جمله آقایان حدادعادل، ناطق نوری، موسوی خونینی‌ها، سیدهادی خامنه‌ای، دعایی، کاظم موسوی بجنوردی و این ارتباط و تعامل با برخی مقامات و شخصیت‌های علمی و فرهنگی و پیشکسوتان حوزه سینما و موسیقی نیز انجام شده و ادامه خواهد داشت.

مازنی با تاکید بر لزوم پرهیز از ایجاد فضای دو قطبی بر جامعه، تصریح کرد: مثلا شخصیت‌های هنرمندی هستند که برای کشور مایه افتخارند اما ممکن است با ما در مواردی اختلاف‌نظر داشته باشند. ما باید با پذیرش این اختلاف نظرها به شان هنری آنها احترام بگذاریم. بر همین اساس بود که موضوع تجلیل از استاد شجریان در جشنواره موسیقی مطرح شد چرا که ما به دنبال حرکت جامعه به سمت انسجام و همبستگی هستیم.

این نماینده مجلس گفت: فراکسیون امید و شخص دکتر عارف از طرح گفت‌وگوی ملی استقبال کرده و این امر در مجلس از سوی جریان‌های دیگر نیز مورد استقبال قرار گرفته است. در همین رابطه دکتر عارف جمعی را به عنوان کمیته تخصصی گفت‌وگوی ملی به ریاست خودش و با حضور برخی نمایندگان از جمله بنده و آقایان فتحی، وکیلی، حسین‌زاده، شیخ، حیدری، عابدی و خانم سیاوشی تشکیل داد که در این کمیته بحث‌های اولیه انجام شده و قرار است این موضوع در دستور کار هیات رییسه و شورای مرکزی فراکسیون امید قرار گیرد و به طور جدی دنبال شود.

وی با بیان اینکه نباید انتظار نتیجه فوری از طرح گفت‌وگوی ملی داشت، یادآور شد: هدف ما این است که نمایندگان فارغ از اختلافات به مسائل اشتراکی بپردازند و این الگو را بتوانند به جامعه هم تعمیم دهند.

منبع: ایسنا