فام‌نیوز- رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جریان اصلاحات بیش از هر زمان نیازمند اتحاد و انسجام داخلی و تشکیلاتی است، بر ضرورت آسیب‌شناسی دقیق و هدفمند جریان اصلاحات تاکید کرد و گفت که اینکه همه مشکلات را ناشی از ضعف یک نفر بدانیم، بی‌انصافی است.
جلال میرزایی در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به جوسازی‌های روزهای اخیر علیه رهبری جریان اصلاحات که درپی اظهارات دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایجاد شد، گفت: اخیراً آقای کرباسچی مسائلی را درباره رهبری جریان اصلاحات و لزوم بازسازی تشکیلات و سازمان این جناح سیاسی مطرح کرده که بررسی آن، نیازمند توجه به ابعاد مختلف این بحث است.
او با بیان اینکه نفس اظهارات و انتقادهای دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی قابل‌تامل است، تاکید کرد: آقای کرباسچی از اصلاح‌طلبان برای بازسازی جریان اصلاحات دعوت به عمل آورده و خواسته که راهکارهایی برای اصلاح اصلاحات مطرح شود که این حرف درستی است و می‌تواند ناشی از دلسوزی باشد اما برای عملیاتی کردن این مسائل، لازم است ابتدا شرایط را به‌طور دقیق تحلیل کنیم.
رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: اصل انتقادهای آقای کرباسچی درکل نادرست نیست اما جا داشت ابتدا تشریح می‌کردند که میزان اعتماد به جریان اصلاحات تا چه میزان است و پس از آن، باتوجه برخی واقعیات، طرح مسئله کرده و پیشنهادهایی مشخص ارائه می‌کردند، نه این‌که صرفاً همه مشکلات را ناشی از عملکرد یک شخص خاص وانمود کنند.
میرزایی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت دیگر در این بحث آن است که اساساً آن‌چه آقای کرباسچی مطرح کرده است، بحث جدیدی نیست و پیش از این، آقایان حجاریان، نبوی، عبدی، زیدآبادی و بسیاری دیگر بزرگان و تحلیلگران اصلاح‌طلب در تمام این سال‌ها همین انتقادها و انتقادهایی به‌مراتب جدی‌تر و حائزاهمیت‌تر را مطرح کرده بودند که عمدتاً نسبت به آن‌چه اخیراً توسط آقای کرباسچی مطرح شده، دقیق‌تر و راهگشاتر نیز بود.
او توضیح داد: این‌که همه مسائل را ناشی از عملکرد یک نفر تشریح کنیم، نشان می‌دهد که به مشکلات به‌طور دقیق و کارشناسی مواجه نشده و به ابعاد آن توجه نکرده‌ایم. حال آن‌که در گذشته اگر انتقادهایی از این دست مطرح می‌شد، معمولاً مسائل به‌طور علمی و کارشناسی سطح‌بندی می‌شد، اهمیت هر مسئله در جای خود مورد توجه قرار می‌گرفت و پس از ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی وضعیت، نشان دادن گلوگاه‌ها و اصل مشکلات، پیشنهادهایی مشخص و موجه ارائه می‌شد. حال آن‌که در این مورد، ابتدا کلی‌گویی شده و بعد هم در توضیحات تکمیلی، به‌جای تشریح دقیق مسائل، با نوعی لجبازی عنوان می‌شود که همه مشکلات ناشی از عملکرد شخص رییس فراکسیون امید و شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بوده است.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: به هر تفسیر برای بررسی این موضوع، ابتدا باید ببینیم که اهداف جریان اصلاحات چیست و در ادامه روش دستیابی به این اهداف را بررسی کنیم.
او ادامه داد: تا اینجا مشکلی چندانی در انتقادات اخیر آقای کرباسچی نیست اما این‌که با این مقدمات، نتیجه می‌گیرند که جریان اصلاحات فاقد رهبری و سازمان است، قابل‌قبول نبوده و نیازمند تامل بیشتر است تا مشخص شود چرا و چطور از آن مقدمات به این نتیجه می‌رسیم.
رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که اصلاحات دارای تشکیلاتی قدیمی و جا افتاده است. همین سازماندهی و تشکیلات منسجم و اتفاقاً همان رهبری مقتدر بود که در عملکرد مثبت شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در سال ۹۴ و تداوم نسبی این مسیر و توفیق‌ها در سال ۹۶ اثربخش بود.
نماینده اصلاح‌طلب مردم ایلام در مجلس با بیان این‌که شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در چند انتخابات گذشته عملکردی قابل دفاع داشته است، گفت: فراموش نکنیم که عمده مسئولیت و کارویژه‌ای که برای این شورایعالی درنظر گرفته شده، همین مباحث انتخاباتی است و این‌که شورای‌عالی باید به مسائل دیگری نیز ورود کند، بحثی است که باید مورد بحث قرار گیرد و پس از آن، به‌دلیل ضعف در تحقق این اهداف تازه‌تعریف شده، کلیت تشکیلات را به باد انتقاد گرفت.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با وجود عملکرد و دستاوردهای نسبتاً مثبت جریان اصلاحات تا نیمه سال ۹۶، با ورود دنالد ترامپ به کاخ سفید، کشور درگیر مشکلاتی ناخواسته شد و درنتیجه افزایش این مشکلات، اعتماد عمومی نسبت به جریان اصلاحات که به‌نحوی مهمترین حامی دولت بوده و هستند، دچار افول شد.
او در عین حال خاطرنشان کرد: هرچند که بررسی‌ها نشان می‌دهد این بی‌اعتمادی دامن‌گیر براندازان نیز شده و مردم به آن‌ها هم اعتماد ندارند. چراکه به‌شدت تحت فشارهای اقتصادی و معیشتی هستند.
رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید همچنین با تاکید بر این‌که باید مسائل را از جوانب مختلف مورد ارزیابی قرار داد، گفت: اینکه بگوییم نیاز به بازسازی امور داریم، اتفاق خوبی است اما اینکه صرفاً به مدیریت در شورایعالی سیاست‌گذاری و فراکسیون امید انتقاد می‌شود، محل تامل است. ما باید مرحله به مرحله جلو برویم تا بینیم چقدر راهبردها و استراتژی‌های اصلاح‌طلبان مشکل داشته، چقد روش‌ها اشکال داشته و تا چه میزان ایراد از مدیریت جریان بوده است. بر این اساس می‌توانیم مرحله به مرحله مشکلات را مرتفع کنیم.
او ادامه داد: اگر راهبردها دقیق و صحیح بود و روش‌ها اشکال داشت، باید روی روش‌ها کار کنیم و اگر دیدیدم راهبردها و روش‌ها، هردو درست بوده و مشکل از مدیریت بوده، بر این موضوع متمرکز شویم.
این عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به انتقادها به این فراکسیون نیز گفت: باید ببینیم چرا به عملکرد فراکسیون امید در مدت اخیر انتقاد می‌شود. به عنوان مثال این‌که گفته می‌شود مدیریت فراکسیون منجر به از دست رفتن کرسی نایب رییسی آقای مطهری شد، یک بحث موردی است و طبیعتاً شرایط مختلف در بروز آن دخیل بوده‌اند. ضمن آن‌که عملکرد فراکسیون به تصاحب یک کرسی یا از دست دادن آن نیست.
رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: متاسفانه آقای کرباسچی طوری درباره فراکسیون امید صحبت می‌کند که انگار این فراکسیون فعال مایشاء بوده است. حال آن‌که اینطور نیست؛ هم فراکسیون امید و هم مجموعه دولت تا پیش از تحریم‌های ترامپ عملکرد خوبی داشتند، تولید و صادرات پیشرفت قابل‌توجهی داشت، ظریف خوش درخشید و زنگنه نیز بار یگر میزان فروش نفت را بالا برد. در مجلس نیز دیگر خبری از آن تندروی‌های مجلس‌نهمی نبود. امروز عدم حضور مطهری در کرسی نایب رییسی به‌عنوان ایراد مدیریت فراکسیون مطرح می‌شود اما همین حضور آقای مطهری و پزشکیان در جایگاه نایب رییسی مجلس دهم در سه سال نخست (درمورد مطهری و تا به امروز درمورد پزشکیان) ناشی از مدیریت فراکسیون امید نبود؟! این‌که ما چندین کرسی هیات رییسه را هنوز هم در اختیار داریم، به مدیریت فراکسیون مربوط نیست اما اینکه تنها یک کرسی، هرچقدر مهم و نمادین را، آن هم پس از ۳ سال از دست دادیم، مشکل از مدیریت است؟! این انتقادها دقیق نیستند.
او تصریح کرد: اصلاح‌طلبان با پرهیز از افراط‌گرایی، عملکردی قابل‌قبول داشتند و آن‌چه مشکل‌ساز شد، به‌واقع مشکلات خارجی بود. البته ما به‌دنبال توجیه نقاط ضعف خود نیستیم. حتماً مشکلاتی جدی داشته و داریم اما این‌که همه دستاوردها به هیچ گرفته شود، لااقل از همفکران‌مان بعید است.
میرزایی گفت: همان زمانی که در دوره آقای خاتمی عملکردهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی بهبود یافت، آمریکا با ما مخالفت می‌کرد و ایران را در محور شرارت قرار داد. در دولت روحانی نیز در شرایطی که عملکردها خوب بود، تحریم‌های ترامپ عملیاتی شد و مشکلاتی را رقم زد. ما نباید و نمی‌توانیم این واقعیت‌ها را نادیده بگیریم. کاش آقای کرباسچی به جزئیات می‌گفت چه انتظاری داشته است که امروز محقق نشده است.
این نماینده مجلس دهم یادآور شد: متاسفانه بسیاری از دوستان اصلاح‌طلب که امروز در عرصه‌های مختلف سیاسی فعال و صاحب‌نظر هستند، وقتی به عقبه آن‌ها نگاه کنیم، می‌بینیم که در گذشته این‌طور نبودند. ما پیش از دوم خردادماه ۷۶، اصلاحات نداشتیم اما افرادی بودند که رویکردی اصلاح‌طلبانه داشتند. مثلاً خانم فائزه هاشمی در حوزه‌های فرهنگی یا آقای مهاجرانی چنین رویکردهایی داشتند. پس از دوم خرداد بود که حزب کارگزاران شکل گرفت و به‌نحوی سعی کرد به قطار اصلاحات بپیوندد. پس از آن نیز نوبت به ماجراهای ردصلاحیت‌های مجلس هفتم و سپس دولت احمدی‌نژاد رسید و برخی اصلاج‌طلبان نتوانستند خود را در معرض آرای مردم قرار دهند. بحثم این است که اصلاح‌طلبی به همین افرادی که می‌شناسیم، نیست. بسیاری دیگر نیز هستند که با این نگاه همراهند و باید اجازه ظهور و بروز به آن‌ها داده شود. همان‌طور که اصلاح‌طلبان زمانی به کارگزاران اجازه دادند با این زنجیره اصلاحات همراه شوند، دوستان امروز هم باید اجازه می‌دادند چهره‌های کمترشناخته شده فراکسیون امید با این جریان همراه شوند.
میرزایی گفت: متاسفانه بارها شاهد بودیم که دلخوری برخی دوستان نسبت به فراکسیون امید ناشی از این است که خودشان تایید صلاحیت نشدند و این‌طور نگاه می‎کنند که حق نمایندگان فعلی این نبوده که واقعاً وارد مجلس شوند. یا به گفته آقای وکیلی، ما اصلاح‌طلبان حداقلی هستیم. البته من این تعابیر را قبول ندارم و معتقدم بسیاری از کسانی که امروز به‌عنوان عضو فراکسیون امید مورد انتقاد هستند، عملکردهایی به‌مراتب اصلاح‌طلبانه‌تر از منتقدانشان داشته و دارند.
او همچنین به عملکرد حزب کارگزاران نیز انتقاد کرد و گفت: این درست نیست که ازطرفی بگوییم باید تشکیلاتی عمل کنیم و از دیگرسو حتی در تشکل خود یک حرف مشترک نداشته باشیم. این درست نیست که ازطرفی از تشکیلات صحبت کنیم و از دیگرسو، کلیت یک تشکیلات سیاسی را به‌خاطر مشکلاتی به هیچ بگیریم.
میرزایی یادآور شد: نیازی به جار و جنجال نیست. کار تشکیلاتی همین است که باید همه به رای اکثریت تکمین کنند اما بسیاری از اصلاح‌طلبان چنین نمی‌کنند. وقتی آقای منتجب‌نیا در حزب اعتمادملی رای نیاورد، آن جار و جنجال را راه انداخت و درمورد مهندس غریبانی درمورد انجمن اسلامی مهندسین نیز همین اتفاق افتاد.
رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید با بیان این‌که صحبت‌های کرباسچی، کلی‌گویی است، خاطرنشان کرد: این آقایان بدون آن‌که حتی یک بار با شورای مرکزی فراکسیون امید برگزار تشکیل‌جلسه داده باشند، به فراکسیون انتقاد می‌کنند. ما در فراکسیون امید به وحدتی در عین کثرت دست یافته‌ایم و اتفاقاً مدیریت تشکیلات فراکسیون ضعیف نبوده است. شما در موضع‌گیری حزب کارگزاران نیز دیدید که موضع کرباسچی و قوچانی و عطریانفر و مرعشی متفاوت بود. حال باید بگوییم این حزب کارگزاران است که فاقد قدرت مدیریت است یا فراکسیون امید. چطور است که حرف دو نفر در این حزب درمورد همین بحثی که آقای کرباسچی به‌عنوان دبیرکل مطرح کرده، یکی نیست. البته ما نمی‌گوییم همه باید یک حرف را تکرار کنند. اما وقتی دوستان به‌دلیل همین تکثر آرا در فراکسیون امید به ما انتقاد می‌کنند، بد نیست نگاهی به خود نیز بیاندازند.
او در عین حال گفت: البته برخی اعضاء نیز مشکلاتی دارند و فراکسیون نیز در کل مشکلاتی دارد که ما منکر آن نیستیم. ما بارها در جلسات شاهد بودیم، وقتی به کسی نوبت اظهارنظر نمی‌رسد، جلسه را به قهر ترک می‌کند. این درست نیست و اتفاقاً روحیه آقای عارف به‌نحوی است که این فضا را به‌خوبی مدیریت می‌کند.
این نماینده مجلس تصریح کرد: آقای عارف روحیه مستبدی ندارد و هرگز به‌دنبال به کرسی نشاندن نظر خود نیست. همیشه به رای اکثریت تمکین کرده و هنوز هم چنین عمل می‌کند. در همان شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز اگر انتقادی دارند، چرا به آقای عارف برای ریاست رای می‌دهند. فراموش نکنیم که ریاست عارف در هر دو تشکیلات فراکسیون امید و شورایعالی سیاست‌گذاری برپایه رای اعضاء است.
او با اشاره به حساسیت‌‌های برخی انتخابات پیش‌رو نیز گفت: متاسفانه هنوز ۱۴۰۰ نیامده، این انتخابات بلای جان ما شده است. برخی با نگاه به انتخابات ۱۴۰۰ مسائلی را مطرح می‌کنند که به‌روشنی در تضاد با اهداف جریان اصلاحات است.
رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید تصریح کرد: مقصر روحانی و عارف نیستند. آن‌‎ها کوتاهی نکردند. شما دیده‌اید که عارف در ارتباط با تعامل با دولت کارشنکنی کند؟! یا درمورد برخی وزرا که موردوثوق آقای خاتمی بودند، آیا دیده‌اید که کارشکنی کند؟! هرگز اینطور نیست. شخصیت و مرام عارف با برخی دیگران متفاوت است. عارف فردی دانشگاهی است و اهل ژست و خودنمایی نیست.
او گفت: عارف در مسئله حصر پیگیری بسیاری انجام داد. آیا نمی‌توانست توییت کند اما این کار را نکرد، چون به دنبال نمایش کار خود و مطرح کردن خود نبود.
این نماینده مجلس گفت: اتفاقاً عارف فردی تشکیلاتی است و در بسیاری موارد رویکردی اصلاح‌طلبانه دارد. ما باید به واقعیات توجه داشت باشیم. ببینیم که اساساً هدف‌مان چه بود و امروز چه شد. اصلاح‌طلبان می‌خواستند با ورود به مجلس اصلاحات ساختاری انجام دهند اما نتوانستیم از همه ظرفیت خود استفاده کنیم. با این حال در بعد سلبی عملکرد خوبی داشتیم و اگرچه نتوانستیم همه کاری را که در ذهن داشتیم، به‌طور ایجابی جلو ببریم، اما در بعد سلبی مانع از بسیاری از تخریب‌ها و تندروی‌ها شدیم. این هم به دلیل آن بود که ما در مجلس اکثریت نداشتیم.
او یادآور شد: بنابراین به‌جای مقصر جلوه دادن عارف، باید بپذیریم اصلاح‌طلبان تلاش خود را انجام دادند و باید همه تمرکز خود را بر بحث مجلس بگذاریم. باید شرایطی که در آن قرار دادیم را به درستی برای مردم تشریح کنیم و دنبال مقصر نگردیم.
رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید گفت: بازساری جبهه اصلاحات آن‌طور که آقای کرباسچی درباره استراتژی و هدف و روش مطرح کرده، درست است اما اینکه همه مشکلات را ناشی از ضعف یک نفر بدانیم، بی‌انصافی است و باید آسیب‌شناسی دقیقی داشته باشیم.
او در عین حال افزود: ضعف شورایعالی صرفاً ناشی از مدیریت آن نیست، بلکه به احزاب هم مربوط است. وقتی احزاب اصلاح‌طلب در خود فاقد انسجام بوده و از ضعف مدیریت رنج می‌برند، چطور انتظار دارند چند حزب متفاوت را بدون هیچ اعتراض و گلایه‌ای مدیریت کرد.
میرزایی در پایان تصریح کرد: ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند آسیب‌شناسی دقیق و هدفمند جریان اصلاحات هستیم. امروز است که باید اغراض شخصی و حزبی را کنار بگذاریم و به آینده جریان اصلاحات و مهمتر از آن، آینده اصلاح امور کشور و پیشبرد مطالبات شهروندان بیاندیشیم. جریان اصلاحات بیش از هر زمان نیازمند اتحاد و انسجام داخلی و تشکیلاتی است.