فام نیوز- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اقدام امریکا علیه سپاه را موجب افزایش تردید نسبت به این کشور و سازوکارهای مرتبط دانست و گفت که این اقدام خوش‌بینی نسبت به آینده تعاملات با برخی از سازوکارهای بین‌المللی را نیز کاهش خواهد داد.

علی نجفی خوشرودی در گفت‌وگو با «فام‌نیوز»، با اشاره به اقدام اخیر کاخ سفید علیه سپاه پاسداران و قراردادن نام این بخش از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی اعلام کرد: چنان‌چه مستحضرید شورای‌عالی امنیت ملی کمتر از ساعتی پس از این اقدام غیراصولی آمریکا، پیرو درخواست آقای دکتر ظریف، سنتکام را در فهرست گروه‌های تروریستی ایران قرار داد و در ادامه نیز موضوع ازطریق طرح‌هایی در مجلس پیگیری شد.

وی افزود: طبیعتاً واکنش ما، براساس منافع ملی و مصالح نظام تنظیم شده و تمامی تصمیماتی که در سطوح اصلی تصمیم‌گیری یعنی شورای‌عالی امنیت ملی صورت می‌گیرد، با این رویکرد دنبال خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در واکنش به اثرات احتمالی این اقدام خصمانه ایالات متحده بر برخی مسائل و موضوعات سیاست خارجی جمهوری اسلامی ازجمله بحث برجام یا ادامه روند بررسی لوایح چهارگانه مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: البته بنده به لحاظ حقوقی ارتباطی میان فرآیندی که برای تصمیم‌گیری درمورد لوایح چهارگانه مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد با اقدام اخیر ایالات متحده علیه سپاه نمی‌بینیم و قرار نیست ارتباطی میان این دو موضوع ایجاد شود.

این عضو فراکسیون امید مجلس در عین حال یادآور شد: با این‌همه این مسائل به‌طور طبیعی آثار روانی قابل‌توجهی بر امور مختلف در حوزه سیاست خارجی اعم از بحث همکاری‌های پولی و بانکی با گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF خواهد گذاشت.

نماینده اصلاح‌طلب مردم بابل در مجلس ادامه داد:‌ به بیان دیگر این اقدام امریکا، خواه‌ناخواه تردید نسبت به این کشور و تمامی سازوکارهای مرتبط با این کشور را افزایش می‌دهد و متعاقباً خوش‌بینی نسبت به آینده تعاملات با برخی از سازوکارهای بین‌المللی را نیز کاهش خواهد داد.

نجفی خوشرودی همچنین در پاسخ به این پرسش که باتوجه به تعویق در تایید مصوبات مجلس در روزهای پایانی سال گذشته و موکول شدن رسیدگی به دو لایحه پالرمو و CFT به سال جاری، و همچنین اتفاقات اخیر درخصوص سپاه، آیا همچنان باید نسبت به آینده FATF امیدوار باشیم، گفت: امید که البته همیشه وجود دارد ولی اگر قرار است صرفاً از تاثیر اقدام اخیر کاخ سفید علیه سپاه بر این بحث FATF صحبت کنیم، باید بگوییم که این اتفاق‌ها به هر حال موثر بوده و طبیعتاً تردیدها را افزایش می‌دهد.