فام‌نیوزنماینده مردم ایرانشهر گفت: مردم سیستان و بلوچستان به دلیل خشکسالی و در میان سکوت مدیران دولتی و رسانه‌های رسمی زندگی بسیار سخت و غیرقابل تحملی دارند.

به گزارش ایسنا، محمد نعیم امینی فرد نماینده مردم ایرانشهر در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس، گفت: انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن نقطه عطفی در مبارزات ضداستکباری ملل جهان است که ریشه در فرهنگ باشکوه ایرانی اسلامی ایرانیانی دارد که همیشه یکی از ملل تمدن‌ساز و جریان‌ساز جهان بوده‌اند.

وی افزود: سنت دیرینه گفت‌وگو و تعامل از مشخصه‌های بنیادین این فرهنگ است. پیرو این فرهنگ گفت‌وگو و هدایت‌های رهبری معظم انقلاب در چند سال گذشته برای خنثی کردن توطئه‌هایی که برای نشان دادن چهره‌ای خشونت‌بار از انقلاب در حال ترسیم بودند، وارد گفت‌وگو با جهان شدیم که خروجی آن برجام بود. اکنون که آمریکا از برجام خارج شد، این خروج ضمن اینکه شاهدی بر بدعهدی آمریکای مستکبر است در عین حال الزاماتی را برای ما در صحنه داخلی و بین‌المللی در پی دارد.

امینی فرد تصریح کرد: قطعا در صحنه داخلی با نصب‌العین قرار دادن هدایت‌های رهبری باید حول منافع ملی، وحدت نیروهای انقلابی را داشته باشیم و در عین حال معضلات اقتصادی را که امروز جلسه غیرعلنی مجلس به آن پرداخت، دولت محترم و دولت تدبیر و امید باید عزم جدی‌تری را برای پیگیری داشته باشد چرا که ستاد جنگ آمریکا در وزارت خزانه‌داری آن مستقر شده است.

نماینده مردم ایرانشهر با اشاره به مسائل حوزه انتخابیه خود، گفت: آقای روحانی بخش بزرگی از مردم سیستان و بلوچستان به دلیل خشکسالی و در میان سکوت مدیران دولتی و رسانه‌های رسمی زندگی بسیار سخت و غیرقابل تحملی دارند. اکثر روستاها در حال خالی شدن هستند و مردم فوج فوج به شهرهای استان که فاقد زیرساخت‌های صنعت و اشتغال هستند روی آورده‌اند. بخش قابل توجهی از جمعیت استان به استان‌های دیگر مهاجرت کردند، تا کی سخن از توسعه متوازن می‌کنید اما گام جدی برای رشد شاخصه‌های زندگی مردم محروم بلوچستان در عمل بر نمی‌دارید؟

امینی فرد ادامه داد: به عنوان وکیل مردم و با اتکا به آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی از جنابعالی می‌خواهم با اختصاص کمک‌های بلاعوض به کشاورزان استان و استقرار صنایع بسته‌بندی و فرآوری محصولات کشاورزی بخصوص خرما اجازه ندهید روستاها که جایگاه اصلی تولید هستند در سال حمایت از کالای ایرانی از بین بروند. آقای رییس‌جمهور مطابق با آنچه که در ایام کارزار انتخاباتی و منشور حقوق شهروندی به درستی مطرح کردید، ایرانیان بلوچ نظیر سایر ملیت‌های ایرانی چشم انتظار محقق شدن اصل ۱۵ قانون اساسی هستند، آنان می‌خواهند فرزندان‌شان در فضاهای آموزشی رسمی زبان مادریشان را یاد بگیرند، چنین امری نه بودجه آنچنانی می‌خواهد و نه پیامدی جز تقویت فرهنگ برای زبان ایرانی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: تقاضا داریم اهتمام‌تان به تمام اصول قانون اساسی در عمل و نه حرف نشان و با دستور وزیر علوم در دفترچه کنکور سال جاری رشته زبان و ادبیات بلوچی را در دو دانشگاه ولایت و دانشگاه سیستان و بلوچستان بگنجانید. آقای روحانی نظام اداری کشور و بالاخص نظام اداری استان سیستان و بلوچستان به شدت دچار روزمرگی و کسالت هستند. سیستم اداری موجود فعالیت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی توسعه و غلبه بر توسعه نامتوازن و عقب‌ماندگی‌های تاریخی استان را ندارد.

نماینده مردم ایرانشهر افزود: به شدت نیازمند به نوسازی هستیم که با شکستن حلقه بسته مدیران و جذب نیروهای جوان و متخصص این موضوع برطرف می‌شود. ضروری است مدیریت عالی استان را از انفعال خارج کنید تا برنامه‌های مترقی را تعریف کنند که یکی از مهم‌ترین آنها عبور هیات‌های گزینش از دیدگاه جذبی‌نگر و تبعیض‌آمیز گذشته و اجازه ورود نیروهای جوان و متخصص به حلقه مدیران است.

امینی فرد خطاب به وزیر کشور، گفت: آقای رحمانی فضلی در شرایطی که به دلیل خشکسالی آمار بیکاری سیستان و بلوچستان به بالاترین حد خود رسیده، فرصت‌های اقتصادی مرزهای زمینی و دریایی را از مردم گرفته‌اید، مردمی که قرن‌های متمادی هم امنیت مرز را حفظ می‌کردند و هم با تجارت با کشورهای همسایه قوت لایموتی به دست می‌آورند. خواست مردم این است که با تشکیل کارگروه، سیاست امنیتی مسدود کردن مرزهای شرق کشور مورد آسیب‌شناسی جدی قرار گیرد و با اصلاح آن امکان داد و ستد مردم معمولی فراهم شود. آقای دکتر اردکانیان بحران آب و آب شرب کشاورزی، مرکز و جنوب استان را تا مرز نابودی پیش برده است. ۳۱۰۰ روستای بدون شبکه آبیاری، ۱۲۰۰ روستایی که فقط با تانکر آبرسانی می‌شوند. ضروری است دستور دهید که حتما کارگروه ویژه‌ای در این ارتباط تشکیل شود و تدبیر جدی را به عمل آورد.

نماینده مردم ایرانشهر خطاب به وزیر آموزش و پرورش، گفت: آقای بطحایی وضعیت آموزش و پرورش استان اسفبار است. عدم توازن شدید منطقه‌ای هم به لحاظ فضاهای آموزشی و هم نیروی انسانی که حاصل دستپخت سیاست‌های نامتعادل مدیران تبعیض‌گرای شماست و نتیجه آن میزان فاجعه‌بار افت آموزشی و باز ماندگان از تحصیل به روایت آمارهای رسمی خود شماست. واقعا برای این بی‌عدالتی و عدم توازنی که در شمال و جنوب استان برقرار است چه پاسخی دارید.

امینی فرد خطاب به وزیر صنعت و معدن، گفت: آقای شریعتمداری پیرو تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب در خصوص احیای کارخانجات بافت بلوچ به عنوان پیشانی توسعه صنعتی استان متاسفانه حرکت فعلی و لاک‌پشتی تخصیص اعتبار برای نوسازی بافت بلوچ راه به جایی نخواهد برد، عزم جدی‌تری از آقای نوبخت انتظار داریم.

وی خطاب به وزیر بهداشت و درمان، بیان کرد: آقای قاضی‌زاده هاشمی ضمن تشکر از اقدامات اساسی که شما در حوزه بهداشت و درمان کشور و استان به عمل آوردید، از شما می‌خواهم با ارتقای دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر به دانشگاه علوم پزشکی گام اساسی در جهت ایجاد عدالت درمانی و آموزشی در حوزه مرکز و جنوب استان فراهم آورید.

 

نماینده مردم ایرانشهر خطاب به معاون اول رییس‌جمهور، گفت: آقای جهانگیری اینک که با تاکیدات مقام معظم رهبری توسعه سواحل مکران در دستور کار دولت قرار گرفته، اگر بسترهای قانونی و سازمانی لازم برای بهره‌مندی مردم  بومی از منافع حاصل تعریف نشده باشد، چیزی گیر مردم نخواهد آمد و همچون تجربه عسلویه عموما در حد نیروهای خدماتی و کارگری باقی خواهند ماند. برای جلوگیری از این معضل که پیامدهای مخرب سیاسی و اجتماعی در پی خواهد داشت، مدت زمان را از دست ندهید و با دایر نمودن مراکز فنی و حرفه‌ای به تربیت نیروهای فنی و کیفی بپردازد و دانشگاه ولایت را قطب رشته‌های فنی و مهندسی و راهبردی بنماید. همچنین خواهش داریم از نخبگان بومی در طرح‌های توسعه سواحل مکران حتما به جد استفاده شود.