فام‌نیوز- احمد انارکی محمدی گفت: برای شناسایی و برخورد با سوداگران و کاسبان مرگ که جان مردم را وسیله‌ای برای سودجویی و منفعت‌طلبی بیشتر خود قرار داده‌اند، نیازمند بسیج عمومی و رصد توسط مردم هستیم.
 
نماینده مردم رفسنجان در مجلس، درباره مقابله با محتکران و دلالان جان انسان به اعتمادآنلاین گفت: مردم باید اول خودشان به هم رحم کنند و بعد باید در شناسایی و رصد اقلام بهداشتی با مسئولان و ناطران همراهی کنند تا شناسایی شوند، سپس  به اشد مجازات برسند.
 
احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، گفت: در شرایط فعلی که مردم بیش از هرچیز دیگری نیاز به ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده دارند، برخی برای سودبیشتر سلامت مردم را نادیده می‌گیرند و به احتکار این کالاهای ضروری روی آورده‌اند.
 
نماینده مردم رفسنجان و انار درمجلس ادامه داد: قبل از اینکه دستگاه‌های ناظر و قوه قضاییه بخواهند به موضوع احتکار ورود کنند، این خود مردم هستند که باید نسبت به این موضوع حساس باشند و هوای یکدیگر را داشته باشند.
 
انارکی تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم سودجویان و سوداگران مرگ را در شرایط خاص فعلی، شناسایی و با آنها برخورد کنیم، نیاز به همراهی و همدلی همه مردم داریم. این خود مردم هستند که باید رصد و دستگاه‌های نظارتی را  کمک کنند و در جریان احتکار، گران فروشی یا تقلب و کم فروشی قرار دهند.
 
این نماینده مجلس در دوره دهم تصریح کرد: در برخی موارد مثل شناسایی و نظارت بر این بخش ها، نیازمند بسیج عمومی و مردمی هستیم و خود مردم باید به خودشان کمک کنند تا بتوانیم مانع از سودجویی این کاسبان مرگ باشیم.
 
انارکی یادآور شد: دلالی کالاها و اقلام بهداشتی که در شرایط کرنایی، نیاز روز جامعه است و وابستگی و ارتباط مستقیمی با سلامت و جان مردم دارد، اقدام خطرناک و غیرقابل بخشش است. ضمن اینکه علاوه بر همکاری مردم، نیازمند ورود جدی قوه قضاییه به موضوع هستیم.
 
عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: البته قوه قضاییه به موضوع ورود کرده است و توقع داریم شدیدترین احکام را درباره محتکران و دلالانی که جان مردم را وسیله‌ای برای کاسبی و سود بیشتر قرار داده‌اند، صادر و برای آنها اشد مجازات را تعیین کند تا بدانند بازی با جان مردم شوخی بردار نیست. از سوی دیگر قوه قضاییه با چنین رویکردی مانع از ادامه این راه توسط دیگران می‌شود.