فام نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انگیزه اقدامات سوء علیه پارلمان، ۱۰۰ درصد انتخاباتی است، در عین حال گفت که مردم ما، بسیار باهوش‌تر از این هستند که به این راحتی فریب بخورند.
احمد بیگدلی در گفت‌وگو با «فام‌نیوز»، با اشاره به افزایش هجمه‌ها علیه نمایندگان و نهاد پارلمان در آستانه انتخابات مجلس گفت: این هجمه‌ها ۱۰۰ درصد انتخاباتی است. شکی در این مسئله و انگیزه هجمه‌کنندگان و اتهام‌زنان نیست. با این حال باید موضوع را از جوانب دیگر نیز مورد بررسی قرار داد.
وی افزود: فراموش نکنیم که به هر حال مجلس یکی از قوای سه‌گانه حاکمیتی در کشور است. آن هم قوه‌ای که در قانون اساسی جایگاهی ویژه دارد و بنیانگذار انقلاب نیز درمورد شان و جایگاه این نهاد حاکمیتی تاکیدات ویژه‌ای داشتند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: این سطح از هجمه‌ها علیه مجلس، آن هم بدون آگاهی و اطلاع از سازوکار پارلمان بسیار عجیب و محل شگفتی است. اگر کسانی که فضای مجلس را بشناسد، زبان به انتقاد بگشایند، ما استقبال می‌کنیم. اتفاقاً حتی بنده نیز به‌عنوان یک نماینده، انتقاداتی بسیار جدی به این نهاد دارم و معتقدم ایرادهایی در کار وجود دارد اما نحوه بیان این انتقادها، ادبیاتی که به‌کار می‌رود و مسائلی که بر آن انگشت می‌گذارند، نشان از انگیزه‌های غیر دارد.
این عضو فراکسیون امید مجلس با بیان این‌که حمله به مجلس شورای اسلامی به‌عنوان یکی از قوای سه‌گانه و نهادی که قرار است در راس امور باشد، عملاً خودزنی است، خاطرنشان کرد: مردم به این مجلس رای داده‌اند. وقتی مردم به فردی به‌عنوان رییس‌جمهوری رای می‌دهند، می‌توان به او انتقاداتی وارد کرد اما این‌که توهین کنیم و به‌دنبال تخریب و هجمه علیه او باشیم، درست نیست و کسی حق چنین کارهایی را ندارد.
بیگدلی با اشاره به سطح دانش برخی مخالفان پارلمان نسبت به سازوکار، اختیارات، وظایف و حقوق مجلس و نمایندگان گفت: بسیاری از این به اصطلاح، منتقدان مجلس حتی تفاوت طرح و لایحه را نمی‌دانند. نمی‌دانند وظیفه مجلس و نمایندگان چیست. نمی‌دانند کار کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها چیست و با این حال، مسائلی را علیه مجلس مطرح می‌کنند.
نماینده اصلاح‎طلب مردم خدابنده همچنین گفت: در سوی دیگر این ماجرا نیز مسائل حائز اهمیتی قرار دارد. چراکه متاسفانه همین عدم آگاهی باعث شده شهروندان تمامی خواسته‌های خود را از مجلس و نمایندگان بخواهند.
او با تاکید بر این‌که مطالبات مردمی لزوماً به بحث هجمه‌ها علیه پارلمان ارتباط مستقیم ندارد، ادامه داد: به هر حال یکی از دلایل این‌که توقعات از پارلمان بالا رفته و شهروندان، کوچک‌ترین مسائل را از نمایندگان مجلس می‌خواهند، همین عدم شناخت وظایف و اختیارات مجلس است.
این عضو اصلاح‌طلب کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر این‌که با افتخار تمامی خواسته‌های شهروندان را پیگیری می‌کند، گفت: مسئله این است که یکی از علل دیگر این اوضاع، فشل بودن دیگر نهادها و ساختارها است و بخشی از شهروندان نیز به این دلیل، به مجلس پناه آورده‌اند.
بیگدلی در پایان تصریح کرد: با این همه معتقدم انگیزه این اقدامات سوء علیه پارلمان، ۱۰۰ درصد انتخاباتی است و در عین حال شک ندارم که مردم ما، بسیار باهوش‌تر از این هستند که به این راحتی فریب بخورند و فکر می‌کنم اگرچه انگیزه هجمه‌کنندگان پیروزی در انتخابات است اما اتفاقاً همین مسائل به ضررشان تمام خواهد شد.