فام نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی کاهش تعهدات برجامی ایران را اقدام منطقی در قبال محدودسازی و فشارهای امریکایی‌ها علیه ایران دانست و تاکید کرد که ایران خواهان باقی ماندن در برجام است.
علی بختیار در گفت‌وگو با خبرنگار فام‌نیوز، با اشاره به تصمیم اخیر شورای‌عالی امنیت ملی در راستای کاهش تعهدات برجامی ایران و شائبه خروج از توافق هسته‌ای، گفت: واقعیت آن است که کاهش تعهدات برجامی به هیچ عنوان به‌معنای خروج از برجام نیست؛ بلکه اقدام منطقی ایران در قبال محدودسازی و فشارهایی است که امریکایی‌ها علیه ما ایجاد کردند.
وی با بیان این‌که امروز راهکار دیگری برای مقابله با این محدودیت‌ها نداریم، جز کاهش تعهدات، گفت: ایران خواهان باقی ماندن در برجام است. ما کشوری هستیم که همواره به‌دنبال صلح بوده و تعهدات برجامی‌مان را همواره انجام داده و به این تعهدات بین‌المللی وفادار بودیم.
نماینده اصلاح‌طلب مردم گلپایگان و خوانسار تاکید کرد: ما از برجام خارج نمی‌شویم و همواره به تعهدات‌مان پایبند خواهیم بود و با اتکا به این مسئله، حداقل از ۴+۱ می‌خواهیم که اگر آمریکا بدعهدی کرده، آن‌ها به تعهدات‌شان پایبند باشند.
این عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: طرفین مقابل توافق باید براساس آن‌چه تعهد کردند، عملاً پایبند باشند. این محدودسازی‌های جدید نیز صرفاً به این دلیل است که عملاً امکان اجرای بخشی از این تعهدات را نداریم.
بختیار تصریح کرد: متاسفانه آمریکا با افزایش تحریم‌ها شرایطی را ایجاد کرده که ما ناچار به کاهش تعهدات‌مان شده‌ایم؛ چراکه مشکلاتی که در فروش مازاد نیازمان از سوخت آب‌سنگین اراک داریم، ناشی از همین تحریم‌های آمریکا است و ما ناچاریم که تعهدات‌مان در راستای خروج این مازاد نیازمان را تعدیل کنیم.