یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران با کاهش تعهدات برجامی از حقی که در برجام داشت دفاع کرد، گفت: اگر قرار است یک کشور از برجام خارج شود و بقیه کشورها هم تماشاچی باشند عملا برجام مفهموم ندارد.
بهروز بنیادی در گفت وگو با «فام نیوز» با اشاره به کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران، گفت: بندهای متعددی در برجام هست که یک بند آن انضباطی است که طبق آن اگر هر کدام از طرفین به تعهداتشان پایبند نباشند طرف چه حقوقی را دارد و باید از آن حقوق دفاع کند. جمهوری اسلامی ایران در راستای همین مفاد برجام و حقی که برای طرفین قائل شده اند از حق خودش استفاده کرده است و به ۴+۱ اعلام کرده است که ظرف دوماه به تعهداتشان عمل کنند اگر قرار است یک کشور از برجام خارج شود بقیه کشورها هم تماشاچی باشند عملا برجام دیگر مفهوم ندارد.
این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زمانی که ما برجام را امضا کردیم به منظور توسعه کشور و رفع بسیاری از مشکلات برنامه ریزی کرده بودیم و روی برجام حساب باز شده بود که در دو سال اول اجرا کمک های خوبی از برجام به ما رسید و گشایش های خوبی هم حاصل شد اما در ادامه با خروج آمریکا این موضوع دچار چالش شد.
وی ادامه داد: سایر کشورهای حاضر در برجام بعد از خروج آمریکا کار خاصی را انجام ندادند و حتی اروپا که اینستکس را مطرح کرده بود هم نتوانست در این راستا عمل کند و به نظر هم نمی رسد که در آینده بتواند راهگشای تبادلات نفتی و بانکی ما باشد.
نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ما باید از حقی که در برجام داشتیم دفاع می کردیم که این کار را انجام دادیم و باید منتظر بمانیم تا طرف های تعهد، نظر خودشان را اعلام کنند. نمی شود در یک معاهده بین المللی همه بار را یک طرف به دوش بکشد. امیدواریم کشورهای حاضر در برجام به وظایفشان به خوبی عمل کنند.