فام نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نسبت به تهدید «شان مجلس» در صورت تداوم نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بر مجلس هشدار داد.

فرج‌الله رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز» با اشاره به تذکر روز گذشته نایب رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص غیرقانونی بودن بررسی مصوبات مجلس در مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح برخی ایرادها درخصوص مصوبات مختلف ازجمله مصوبات اخیر مجلس درلایحه بودجه سال ۹۸ کل‌کشور و متعاقباً غیرقانونی بودن رسیدگی و رفع این ایرادها توسط مجلس گفت: قانون اساسی تکلیف تمامی نهادها و دستگاه‌ها و حدود اختیارات و وظایف‌شان را کاملاً روشن کرده و این اساس قانون است که مشخص کند هر نهاد و دستگاهی در چه جایگاهی قرار دارد، وظایف و اختیاراتش چیست و چگونه باید در آن حدود و در چارچوب اختیارات خود عمل کند.

وی همچنین تاکید کرد: همه نهادها و دستگاه‌ها اعم از مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، دولت و البته مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در جایگاه خود فعالیت کند و متناسب با این جایگاه در امور مختلف ورود و اقدام کنند تا احیاناً این جایگاه‌ها مخدوش نشده و این نهادها به‌جای انجام وظایف و حل مشکلات، خود منجر به بروز مشکلات جدید نشوند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، آن‌‌چه در ماه‌های گذشته به‌عنوان اختلاف‌نظر مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص ورود این مجمع به روند بررسی مصوبات مجلس همزمان با شورای نگهبان مطرح شده، حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: طبیعتاً ورود این‌چنینی مجمع تشخیص مصلحت نظام به روند قانون‌گذاری و اعمال نظارت بر مصوبات مجلس درست نبوده و مغایر با قانون است.

رجبی گفت: بنابر قانون اساسی، این شورای نگهبان است که از حیث انطباق مصوبات مجلس با شرع و قانون به این مصوبات نظارت می‌کند و صرفاً اگر اختلاف‌نظری میان مجمع شورای نگهبان و مجلس پیش آمد و مشخصاً نظری به‌جز رفع ایرادهای این شورا داشتند، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود تا این مجمع به حکم مصلحت، نظر یکی از طرفین را تایید و اختلاف را حل کند.

وی با بیان این‌که ورود زودهنگام مجمع تشخیص مصلحت نظام به روند قانون‌گذاری و بررسی و طرح ایرادهایی در مصوبات مجلس همزمان با بررسی این مصوبات با مجلس مغایر قانون است، خاطرنشان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام البته می‌تواند کارگروه تشکیل دهد، جلسات تخصصی متعدد برگزار کند و مصوبات مجلس را بررسی کند اما مجلس بنابر قانون هیچ وظیفه درخصوص رسیدگی به این ایرادها و رفع آن ندارد.

این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: مجمع صرفاً می‌تواند این نظرات کارشناسی را به شورای نگهبان اعلام کند و درصورتی که شورای نگهبان نیز چنین نظری داشت، آن هم صرفاً اگر آن ایرادها را به‌عنوان ایراد مدنظر خود به مجلس اعلام کرد، مجلس می‌تواند مشخصاً به‌عنوان ایرادهای شورای نگهبان، نه مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به رفع آن، اقدام کند. اما اینکه پیشاپیش اظهارنظر کنند، مغایر قانون اساسی است.

رجبی در پایان تصریح کرد: درمجموع به نظر می‌رسد این نحوه مداخله مجمع تشخیص مصلحت نظام در روند قانون‌گذاری و اظهارنظر و طرح ایراد درمورد مصوبات مجلس، علاوه بر آن‌چه ازسوی شورای نگهبان مطرح می‌شود، مدنظر قانون اساسی نیست و نمایندگان نیز چنان‌چه در جلسه دیروز در ارتباط با ایرادهای مجمع درخصوص لایحه بودجه، حاضر به رفع ایرادها نشدند، در آینده نیز چنین خواهند کرد اما به هر حال اگر این روال ادامه یابد و مجمع کماکان بر این رویه اصرار کند، متاسفانه دیگر چیزی به‌عنوان شان مجلس نخواهیم داشت.