فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بحث پیشگیری از شیوه ویروس کرونا باید همه مسائل را شفاف به مردم بگویم گفت: مبارزه و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا را سیاسی نکنیم.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با «فام‌نیوز» در مورد ضرورت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گفت: در مورد اینکه در رابطه با موضوع کرونا قصور شده شکی نیست، سهل انگاری در ورود این ویروس به کشور غیرقابل انکار و کتمان است، ما به دلیل تحریم‌ها در حال حاضر کمترین میزان ورود گردشگران و سفرهای خارجی به داخل کشور را داریم و به دلایل تحریم ایرلاین‌ها و پروازها کمترین ارتباط را با افرادی که می‌توانستند ناقل این ویروس باشند را داشته‌اند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در زمانی که این ویروس شیوع پیدا کرد و سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری در کل دنیا اعلام کرد مدیریت این موضوع در کشور ما به دلیل ارتباط کمی که با سایر کشورها نسبت به سایر کشورها داشتیم راحت‌تر بود، ولی دیدیم با حرکات خلاف منافع ملی و سلامت مردم به راحتی این ویروس وارد کشور شد، این حرکات غیرقابل انکار و گذشت است و اینکه چه منافعی پشت پرده این حرکت بوده که ما از آن بی‌خبریم، اگر می‌خواستند جلوی ورود کالای خاص به کشور گرفته نشود ما از آن بی‌اطلاعیم.

وی تاکید کرد: سازمان هواپیمایی قصور بسیاری زیادی در این زمینه دارد، تست و غربالگری از مسافران را انجام ندادند و هیچوقت در طول بیش از یک ماه گذشته که پروازها به چین انجام می‌شد شاهد قرنطینه تیم پرواز و مسافران نبودیم و به راحتی این افراد در کشور رفت و آمد داشتند.

پارسایی ادامه داد: علی‌رغم هشدارهای جهانی ما این موضوع را سرسری گرفتیم و این قابل گذشت نیست و باید به این قصورها و سهل انگاری‌ها رسیدگی شود.

وی گفت: برخی از پزشکان و بیمارستان‌ها می‌گویند که ما افرادی را قبل از اعلام رسمی وزارت بهداشت با علائم ویروس کرونا پذیرش کردیم و گزارش هم ارائه کردیم اما از ما نپذیرفتند و چون کیت تشخیصی در اختیار نداشتیم امکان تست وجود نداشت، قطعا نمی توان از این کتمان و پنهان کاری و سهل انگاری گذشت. روزی در مورد ورود ویروس کرونا به کشور اطلاع رسانی شد که ما شاهد مرگ افراد بودیم.

سخنگوی کمیسیون اصل نود تصریح کرد: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد این است که عده‌ای این بیماری را سیاسی کرده‌اند که این بسیار خطرناک است، در کشور تا الان بسیاری از مسایل فرهنگی و اجتماعی را سیاسی کرده‌اند و مشکلاتی برای کشور بوجود آوردند، این آقایان باید بدانند که این مسئله بحث سلامت مردم است و سیاسی کردن آن ظلمی در حق مردم و تهدیدی در مورد سلامت جامعه است.

وی ادامه داد: پنهان کاری‌ها و عدم شفافیتی که اخیرا در کشور در مورد حوادث آبان، گرانی بنزین و هواپیمای اوکراینی انجام شد باعث بی‌اعتمادی مردم شد ولی این موضوع یعنی شیوع ویروس کرونا با مسائل قبلی متفاوت است چرا که با سلامت تک تک آحاد جامعه سروکار دارد و همه حتی شخصیت‌های سیاسی را نیز تهدید می‌کند، اینکه توپ را در این مسئله در زمین دشمن بندازیم درست نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید موضوع را شفاف با مردم در میان بگذاریم، نمی‌توان این بیماری و عواقب آن را در دراز مدت کتمان کرد. کتمان کردن مسایل و حقایق قطعا نگرانی‌ها را در کشور بیش‌تر می‌کند، به نظر می‌رسد که متاسفانه مسئولان ارشد کشور به سادگی از کنار مسئله می‌گذرند و همین باعث می‌شود که مردم خطر را جدی احساس نکنند و رفتارهای پرخطر داشته باشند.

وی بیان کرد: اخبار و اطلاعات ضدو‌نقیض در مورد این بیماری باعث اضطراب و سردرگمی جامعه شده است، فلان مسئول می‌گوید که به زودی مشکل حل می شود و دیگری می گوید بحران در راه است و همه این سخنان ضد و نقیض جامعه را ملتهب می‌کند.

پارسایی تاکید کرد: برخی ادعا دارند که در حال طراحی کیت تشخیصی بیماری و یا دارو برای درمان آن هستند و اتفاقا ما هم از پیشرفت‌های علمی و پزشکی محققان داخلی‌مان خوشحال می‌شویم اما باید این عزیزان در نظر داشته باشند که الان فرصت آزمون و خطا نیست و الان زمانی است که ما باید از تجربه کشورهایی چون چین و کره جنوبی که در مبارزه با این بیماری موفق عمل کردند استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: اگر مسائل به صورت شفاف به مردم گفته شود آنها حساب کار دستشان می‌آید که چکار کنند و جلوی سواستفاده‌گران که باعث سردرگمی جامعه با گزارش‌های غلط شده‌اند نیز گرفته می‌شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: گویا نمی‌خواهیم از تجربه چین چه در بحث قرنطینه کردن شهرها و جدیت در برخورد با موضوع و تهیه امکانات پیشگیرانه و ضدعفونی کردن شهرها استفاده کنیم، چه در تهران و چه در شیراز که به داروخانه‌ها مراجعه کردم مواد اولیه‌ای چون ماسک، الکل و موادضدعفونی کننده که مردم بتوانند از این بیماری پیشگیری کنند وجود نداشت.

وی تصریح کرد: تامین این کالاها فقط به عهده وزارت بهداشت نیست بلکه وزارت صنعت و معدن، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کننده نیز در این زمینه موظف هستند و اینکه گفته می‌شود که چون دلالان وارد بازار شده‌اند و اقدام به احتکار و گران فروشی کرده‌اند قابل قبول نیست، اگر مدیریت اینقدر ضعیف است که نمی‌توانند جلوی این دلالان را بگیرند که جای یاس و‌ ناامیدی دارد.

پارسایی گفت: اینکه توپ را در زمین دشمن و و فلان دلال بندازیم درست نیست، ما باید با مردم شفاف باشیم و گزارش‌های دقیق به آنها ارائه دهیم.
انتهای پیام