فام‌نیوز- یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برخورد با کاسبان سلامت و محتکران را نیازمند مدیریت قاطع دانست و خواستار این شد که وزارت بهداشت با چابکی بیشتر وارد میدان مبارزه با کرونا شود.

حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، به اشاره به موضوع احتکار اقلام بهداشتی و نامه‌نگاری‌های چند روز اخیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رییس شورای‌عالی امنیت و همچنین وز یر صنعت، معدن و تجارت، گفت: متأسفانه به‌دلیل این‌که در هفته‌های گذشته ویروس کرونا وارد کشور شده، نیاز به ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و دیگر اقلام بهداشتی، بیش از دیگر اوقات سال است و لازم است مدیریتی یکپارچه و قدرتمند در راستای توزیع این اقلام و به‌خصوص برخورد با محتکران و کاسبان سلامت انجام شود.

این نماینده مجلس دهم با اشاره به نامه‌‌نگاری وزیر بهداشت و وزیر صنعت، معدن و تجارت، بر لزوم حفظ آرامش مسئولان در شرایط بحرانی کنونی تاکید کرد و با یادآوری اینکه مسئولان باید مشکلات‌شان را در جلسات متعددی که با یکدیگر تشکیل می‌دهند، حل و فصل کنند، گفت: در شرایط خاصی که امروز با آن مواجهیم، این مسئله یعنی حفظ آرامش مدیران از اهمیتی دوچندان برخوردار است. حال آن‌که انتشار این نامه‌ها علنی شدن این اختلافات، هیچ نتیجه‌ای جز افزایش نگرانی عمومی به همراه نخواهد داشت.

نماینده اصلاح‌طلب مردم اصفهان در مجلس همچنین با گلایه از انتشار برخی شایعات، اخبار نادرست و تمرکز بعضی رسانه‌ها بر مسائل حاشیه‌ای به‌جای موارد و موضوعات اصیل و حائز اهمیت، نسبت به تکرار این رویکرد نزد برخی مسئولان نیز انتقاد کرد و در ادامه گفت:
امروز شهروندان بیش از هر زمان دیگری به حمایت دولت و مجموعه حاکمیت نیاز دارند. اما متاسفانه شاهد تاخیر و تعلل در ارائه خدمات از سوی دستگاه‌های مختلف هستیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مقایسه نحوه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در برخی کشورهای درگیر ویروس کرونا و وضعیت حاکم بر ایران از این حیث، خاطرنشان کرد: متاسفانه وزارت بهداشت با تاخیر وارد میدان مقابله با کرونا شد و پیش‌بینی لازم که باید از یکی، دو ماه قبل و همزمان با شیوع این ویروس در چین آغاز می‌شد، به‌درستی و به موقع انجام نشد و همین تاخیر و تعلل باعث بروز مشکلات کنونی شده است.

او با انتقاد نسبت به کسانی که در شرایط بحرانی و روزهای سختی ملت به فکر منافع بیشتر مادی خود هستند، خواهان برخورد قاطع با محتکران و کاسبان سلامت شد و گفت: واقعیت این است که وزارت بهداشت باید در این قضیه چابک‌تر عمل می‌کرد و همزمان با تولید ماسک‌های ساده برای عموم شهروندان، تجهیزات و ماسک و لباس مخصوص کادر درمانی بیمارستان‌ها را نیز به تعداد مورد نیاز تامین می‌کرد اما دیدیم برخی پرسنل درمانی کشور که با تمام وجود به میدان مبارزه با کرونا آمده‌اند، از برخی لوازم و امکانات اولیه بی‌بهره بوده و هستند.

این عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به نحوه تامین تجهیزات و امکانات بهداشتی و درمانی از طرق مختلف اعم از همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد، تولیدکنندگان مورد اعتماد داخلی و خرید امکانات حرفه‌ای از خارج کشور و واردات به موقع آن به کشور، گفت: امروز توقع شهروندان و کادر درمانی کشور این است که دست‌کم نگران کمبود امکانات نباشند و از پشتیبانی مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند بدون دغدغه و نگرانی از این مسائل، تمام توان خود را برای مقابله با این بیماری به کار بگیرند.

عابدی در پایان گفت: انتظارمان این است که اقلام بهداشتی در حد اشباع در بازار موجود باشد تا شهروندان بدون دغدغه نسبت به چنین کم و کاستی‌هایی، بر رعایت نکات بهداشتی تمرکز کنند و مهم‌تر از آن، کادر درمانی کشور نیز بتواند از تمام توان و دانش علمی خود در مسیر مبارزه با این اپیدمی استفاده کند تا در آینده نزدیک شاهد از بین رفتن کرونا باشیم.