فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس گفت: انتظار می‌رود دولت هر چه زودتر درباره دلایل استعفای آقای مدنی و حاشیه‌های آن موضع شفاف‌تری اتخاذ کند.
بهروز بنیادی در یادداشتی با عنوان «لزوم موضع‌گیری شفاف» در روزنامه اعتماد نوشت:
خبر غیررسمی کناره‌گیری آقای کاوه مدنی از معاونت سازمان حفاظت محیط‌زیست را من هم شنیده‌ام اما باید کمی صبر کنیم تا موضع رسمی ریاست این سازمان درباره این اتفاق هم منتشر شود. به هر حال این اتفاق را نمی‌توان مثبت ارزیابی کرد. آقای مدنی از نخبگان متولد دهه ۶۰ است که در داخل و خارج از کشور مدارج علمی را در دانشگاه‌های معتبر گذارنده است. ایشان قبل از بازگشت به ایران در زمینه‌های علمی و پژوهشی به چهره‌ای بین‌المللی تبدیل شده بود. خصوصا اینکه اظهارنظرها و مقاله‌های‌شان در حوزه بحران محیط‌زیست و بحران خشکسالی در همایش‌ها و رویدادهای علمی صاحب‌نظر هستند.
این مشخصه‌ها نشان می‌داد که به عنوان یک نیروی جوان و متخصص می‌تواند به کشور کمک کند. بحث تعهد مدیران هم معمولا از سوی سازمان‌های نظارتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و طبیعتا در زمانی که آقای دکتر کلانتری قصد داشتند از ایشان به عنوان معاون سازمان استفاده کند این بررسی‌ها از سوی سازمان‌های نظارتی انجام شده است. مجموع این شرایط نشان می‌دهد آقای مدنی هم از نظر نیروی جوانی و هم تخصص و هم تعهد مشکلی نداشته است. چرا که اگر مثلا در بحث تعهد ایشان مشکلی داشت طبیعتا نتیجه استعلام‌شان باید منفی اعلام می‌شد. این روزها موضوع دوتابعیتی بودن ایشان را هم سر زبان‌ها انداخته‌اند که بنده با مرور بیوگرافی ایشان به این نتیجه نرسیدم. ضمن اینکه اگر ایشان دو تابعیتی بود نتیجه استعلام صلاحیت‌شان برای تصدی معاونت سازمان از همان ابتدا منفی اعلام می‌شد.
آقای مدنی در مدت حضورشان در سازمان حفاظت محیط‌زیست کوشش کردند با انرژی زیاد نگاه جامعه و مدیران دستگاه‌ها را به محیط‌زیست تغییر دهند و این انرژی مثبت هم به جامعه رفته رفته در حال انتقال بود. چند ماه بعد از ورود ایشان به کشور جمعی از فعالان محیط‌زیست به اتهام بحث‌های جاسوسی در کشور دستگیر شدند و نام آقای مدنی هم در آن مقطع پیرامون این پرونده مطرح شد. این اتفاقات به یک باره آن فضای مثبت را تحت تاثیر قرار داد. نیرویی که با انگیزه و انرژی فراوان به ایران بازگشته بود با حاشیه‌های زیادی روبه رو شد و اتهام‌هایی درباره ایشان و فعالان محیط‌زیست مطرح شد که هنوز اثبات نشده‌اند. درباره پرونده فعالان محیط‌زیست هنوز ابهام وجود دارد و شفاف‌سازی لازم به نحوی که جامعه اقناع شود، صورت نگرفته است.
در پی این اتفاقات انتظار می‌رفت آقای کلانتری به عنوان رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست هم درباره پرونده فعالان محیط‌زیست و هم درباره شخص آقای مدنی دقیق و روشن موضع‌گیری کنند. متاسفانه حداقل در فضای عمومی ندیدیم که آقای کلانتری از نیروی منصوب شده خودشان دفاع کنند. البته ممکن است درباره این پرونده اطلاعاتی مطرح باشد که انتشار عمومی آنها ممکن نباشد اما بالاخره در این شرایط هم دولت می‌تواند در حد توان و محدودیت‌هایش به جامعه توضیح دهد. ادامه وضعیت کنونی که هیچ توضیحی به جامعه ارایه نمی‌شود باعث می‌شود نیروهای ارزشمندی مثل آقای مدنی لطمه ببینند و برچسبی هم که به آنها خورده است برای‌شان آسیب‌زا باشد. ضمن اینکه این اتفاقات در عرصه داخلی و بین‌المللی به اعتبار ما آسیب می‌زند و ممکن است برای ایرانیان دلسوز در هر جای جهان حامل این پیام باشد که مباحث سیاسی در ایران به قدری پررنگ است که آنها نمی‌توانند برای کمک به مباحث علمی و اقتصادی و… به کشور بیایند. به هر روی انتظار می‌رود دولت هر چه زودتر درباره دلایل استعفای آقای مدنی و حاشیه‌های آن موضع شفاف‌تری اتخاذ کند.