فام نیوز- عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه نباید کشور را از مزایای پیوستن به کنوانسیون های FATF محروم کرد، گفت: تصمیم گیری تعویقی، آورده ای برای کشور ندارد و بایستی با یک تصمیم گیری درست و به موقع این لوایح را به تصویب برسانیم.
هادی بهادری در گفت و گو با ایرنا درخصوص پیوستن به کنوانسیون پالرمو اظهار داشت: این لوایح چهارگانه در واقع به نوعی هدفشان تسهیل گری در نقل و انتقالات مالی و بانکی با کشورها است.
وی به ضرورت تصویب لوایح پالرمو و CFT در شرایط کنونی کشور اشاره و تصریح کرد: ضرورت تصویب این لوایح به جهت فراهم کردن ارتباط پولی و بانکی دنیاست و ما نباید خودمان را از امکاناتی که پیوستن به این کنوانسیون از جهت این مراودات بین المللی برایمان فراهم می کند، محروم کنیم.
بهادری تصریح کرد: البته یکسری محدودیت ها درخصوص تصویب لوایح پالرمو و CFT قابل طراحی است و کشورها حق دارند بعضی از مواد را مراعا و بعضی دیگر را مسکوت گذاشته و همه موارد را نپذیرند و درباره بعضی از آنها کامنت بگذارند.
وی بار دیگر بر ضرورت پیوستن به این کنوانسیون ها تاکید کرد و افزود: تصمیم گیری تعویقی، آورده ای برای کشور ندارد و مفید به ذات نیست و به لحاظ گذشتن یک ماه از مهلت ۴ ماهه گروه ویژه اقدام مالی برای تصویب این لوایح، بایستی هر چه سریع تر با یک تصمیم گیری عقلانی و به موقع این لوایح را به تصویب رسانده و از به تاخیر انداختن آن بپرهیزیم.
بهادری توضیح داد: اگر این لوایح تصویب نشوند طبیعتا نمی توانیم با شبکه های بانکی دنیا مراودات پولی و بانکی داشته باشیم، نمی توانیم ال سی باز کنیم و ثبت سفارش و یا خریدی انجام دهیم و به طور قطع تبادلات اقتصادی، صادرات و واردات ما برهم می ریزد و در نهایت هیچ کشوری قادر به سرمایه گذاری نخواهد بود.
نماینده مردم ارومیه در مجلس تصریح کرد: عدم سرمایه گذاری در کشور آثار سوء بسیاری از جمله مشکلات اقتصادی، معیشتی و بروز معضل بیکاری را به دنبال خواهد شد. چرا که در حال حاضر خیلی از پروژه های عمرانی ما به صورت مشارکتی تعریف شده، یعنی افرادی می خواهند به کشور آمده و در پروژه ها مشارکت کنند.
بهادری خاطرنشان کرد: برخی دیگر از پروژه ها نیز به صورت فاینانس است که باید افرادی با خود پول به همراه آورده و در کشور سرمایه گذاری کنند، و گروهی از پروژه ها نیز به صورت BOT تعریف شده یعنی افرادی می خواهند بیایند و کار کنند و پس از اتمام کار، از محل پروژه پول خود را دریافت کنند.
این عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: طبیعتا به انجام رساندن همه این پروژه ها نیازمند یک سرمایه گذاری بدون دغدغه، راحت و مطمئن به جهت نقل و انتقال پولی و بانکی بوده و این اولین و مهمترین مساله برای هر سرمایه گذاری است.
عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: از طرفی، اگر ما نتوانیم مراودات بانکی را به صورت مستقیم و شفاف انجام دهیم و این کار از طریق صرافی ها انجام شود، طبیعتا منشا ایجاد فساد و رانت خواهد بود، چرا که مشابه این مساله را درخصوص افرادی چون بابک زنجانی ها در گذشته مشاهده و تجربه کردیم.
بهادری ساز وکار مالی جدید اروپاییان موسوم به اینستکس را در شرایط کنونی به مصلحت کشور دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران با نهایت حسن نیت وارد برجام شد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس ادامه داد: اکنون که اتحادیه اروپا نیز مایل به حفظ برجام و ارتباطات خود با ما هستند، از آنها انتظار می رود حمایت های خود را از این توافق شفاف تر کرده، فضا را بازتر و اعتماد بیشتری کنند و محدودیت ها در این زمینه را به حداقل برسانند.