فام‌نیوز- عضو کمیسیون عمران مجلس نبود برنامه‌ریزی در جریان افزایش قیمت بنزین را عامل تبدیل فرصت‌ها به تهدید دانست و گفت: تدبیر رهبر فاانقلاب تنها نقطه مثبت ماجرای پیش آمده بود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، سیدهادی بهادری در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۴ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خطاب به سران قوا گفت: نتیجه عدم برنامه‌ریزی مناسب تبدیل فرصت‌ها به تهدید شد لذا عدم به کارگیری ظرفیت مجلس به عنوان قوه عاقله کشور و عدم شفافیت با مردم گرفتاری‌هایی را به بار آورد که اگر تدبیر رهبر فرزانه انقلاب نبود، اینک معلوم نبود که سرانجام این بی‌تدبیری چه می‌شد، شاید تنها نقطه مثبت ماجرا همین اثبات جایگاه ولی فقیه در جامعه اسلامی بود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر کشور، تصریح کرد: در ماجرای بی‌تدبیری اخیر جنابعالی گوی سبقت را از همگان ربودید و بار دیگر نشان دادی که نمی‌توان روی تصمیم‌های شما حساب کرد. اساسا یکی از وظایف وزارت کشور اجرای اصل بیست و هفتم قانون اساسی در خصوص زمینه‌سازی تجمعات قانونی است که حضرتعالی از عهده آن بر نیامدید.

وی افزود: کشاورزان، کارگران، کارمندان، اصناف، بازاریان و زنان بی‌سرپرست زیر بار گرانی قدشان خمیده و شرمنده خانواده شدند. از سران قوا انتظار داریم با افزایش سهمیه بنزین حداقل اندکی از مافات را جبران و نظارت بر بازار را تشدید و واریز مبلغ به حساب مردم را تسریع کنند.

بهادری با بیان تشکر از مردم ارومیه ادامه داد: مردم ارومیه ضمن رعایت قانون، حرمت شهدا را حفظ و به اموال عمومی تعرض نکردند و بالافاصله صف خود را از دشمنان جدا کردند و همسو با ولی‌شان مسیر قانونی را برای بیان اعتراضات انتخاب کردند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به رئیس قوه قضاییه یادآور شد: اقدامات فساد ستیزانه قوه قضاییه قابل تقدیر است زیرا باعث امیدآفرینی در کشور شده است، انتظار می‌رود در ادامه مسیر، برخورد قاطعانه با مفاسد نظام اداری کشور و قطع دست غارتگران بیت‌المال اقدام کنید. به نظر می‌رسد توجه ویژه به فساد داخل دستگاه قضایی و برخورد با قاضیان خاطی و تشویق قضات پاک دست نکته کلیدی برخوردهای حضرت عالی می‌تواند باشد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: انتظار داریم تلاش نمایید سفره انقلاب برای محرومان و تمام ایرانیان پهن شود. جنگ را استان‌‌های مرزی کشور مدیریت کردند اما از قافله توسعه عقب ماندند. آقای رئیس جمهور بین ۱۹۰ کشور رتبه کسب و کار ایران ۱۲۷ است، با دلار چند نرخی و رفاه زدگی مسئولین و عدم حمیات واقعی از تولید ملی و شرکت‌های دانش بنیان نباید انتظار رونق تولید داشت.

وی خطاب به رئیس‌جمهور افزود: همسان سازی حقوق بازنشستگان و تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی و قراردادی را پیگیری نمایید، بهتر است در لایحه بودجه سال آینده بر اساس محور تمرکز زدایی بودجه‌‍ریزی کنید، درآمد گمرکات را به استان‌ها واگذار کنید و به جای تحمیل هزینه‌ها به مردم، هزینه‌های دولت را کاهش دهید. صدور خدمات فنی-مهندسی به کشورهای جنگ زاده همسایه مانند عراق، سوریه و لبنان را در دستور کار قرار دهید تا بخش‌های حمل و نقل و ساخت و ساز رونق گیرد.

بهادری ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور؛ وضعیت نخبگان کشور خوب نیست، نخبگان را باید به رأس امور هدایت کنید. جوانان را دریابید. جوانان تحصیل کرده ما برای کار به کشورهای همسایه می‌روند. طرح سه سال بیمه رایگان فارغ التحصیلان تا یافتن شغل مناسب تدوین نمایید تا در این بحران بیکاری دردی از دردهای خانوادگان کاسته شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: آذربایجان غربی قطب تجارت ترانزیت به ویژه در شرایط تحریم است، ایجاد “هاب” تجاری ارومیه تا دریای مدیترانه می‌تواند با پیگیری دولت و تعامل کشور ترکیه تکمیل شود. منطقه ویژه اقتصادی ارومیه سرو که اخیرا تصویب شده باید با سرمایه گذاری سازمان گسترش آماده شود. استان نیاز به مدیران جهادی و جوان برای جبران عقب ماندگی‌ها دارد. رتبه های قعر جدول و تعطیلی ۷۰ درصد صنایع استان، زیبنده این استان ثروتمند نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت: آقای روحانی؛ علی رغم تلاش‌های سال‌های اخیر انتظار داریم احیاء دریاچه ارومیه را فراموش نکنید. تکمیل تونل زاب و تصفیه خانه فاضلاب حوزه آبریز باید ظرف چند ماه آینده به اتمام برسد. جاده ارومیه- تبریز برای تکمیل تونل نیاز به تاکید حضرتعالی دارد. شما باید قطار پرسرعت ارومیه-تبریز را وعده دادید که ظاهرا به فراموشی سپرده شده است. ضمنا مصوبه سفر استانی اتصال ریل از ایستگاه ارومیه به مرز سرو بود که اقدامی انجام نگرفته است. همچنین در خصوص اداره کل راه آهن نیاز به تاکید به معاون اداری است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، خطاب به وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: آقای وزیر چه زود صحبت‌هایتان را فراموش کردید، مگر در جلسه رای اعتماد خود را ضامن اجرای اصل ۱۵ معرفی نکردید؟ شما به اقوام ایران قول دادید زبان آنها در مدارس تدریس خواهد شد اما با گذشت سه ماه از سال تحصیلی جدید، حتی یک نامه از شما در این خصوص ملاحظه نشده است. ترک زبانان ایران خود را از هر ایرانی، ایرانی تر می‌دانند و به سفارش مقام معظم رهبری زبان ترکی را به فرزندان خود در منازل آموزش می‌دهند و اجازه نمی‌دهند که زبان مادریشان فراموش شود اما به صورت علمی زبان و ادبیات ترکی باید تدریس شوذد.

وی افزود: سایر وعده‌ها نیز در بایگانی قرار دارد؛ طرح رتبه بندی معلمان، مشکل صندوق ذخیره فرهنگیان، بیمه تکمیلی معلمان و غیره بایگانی شدند. هنوز داخل شهر ارومیه دانش آموزان در کانکس درس می‌خوانند و ماه‌هاست که از سرانه دانش آموزی خبری نیست. مدارس چند شیفه هستند و نیروهای کارمعین نیاز به تبدیل وضعیت دارند.

بهادری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: درست است که درگیر و دار استعفا و استیضاح هستید، اما بی‌برنامه‌گی در حوزه محصولات کشاورزی بی‌داد می‌کند. گوجه فرنگی کاران نابود شدند و بیش از یک و سه میلیون تن سیب در سردخانه‌های استان آذربایجان غربی جمع شده است. اگر صادرات تسهیل نشود و اقدامات جدید اوراسیا را عملی نکید، سیب کاران نیز به خاک سیاه می‌نشینند.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: وزیر محترم علوم و فناوری اطلاعات؛ دانشگاه‌های مادر از جمله دانشگاه ارومیه دچار بی سازمانی اساسی است و به جای دانشگاه های کارآفرین و جامعه محور به دانشگاه‌های مقاله محور تبدیل شده‌اند.