فام‌نیوز- نایب رئیس فراکسیون امید مجلس از تهیه متن طرحی به منظور اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان خبرداد که این طرح به منظور پختگی بیشتر با تصمیم لاریجانی، عارف و روسای دو فراکسیون دیگر مجلس به مرکزی پژوهش‌های ارسال شده تا بررسی‌های لازم انجام شود.

محمدرضا تابش نماینده اردکان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» با تاکید بر لزوم اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان، گفت: خوشبختانه رهبری معظم انقلاب امروز در بیاناتشان کلیات قانون منع بکارگیری بازنشستگان را تایید کردند و یک جمله جالبی را گفتند که این قانون راه ورود جوانان را به حلقه بسته مدیریتی باز کرد اما ایشان فرمودند که ای کاش ایرادات این قانون برطرف می شد تا نیاز به دخالت رهبری نبود.

او ادامه داد: رهبر انقلاب پرهیز دارند در اموری که قانون باید فصل الخطاب قرار بگیرد نظر ایشان اعمال شود، اما لاجرم در برخی مناصب و مسئولیت‌ها ضرورت داشت که افرادی بیایند و متصدی و متکلف کار شوند.

این نماینده مجلس با اشاره به ایرادات قانون منع بکارگیری بازنشستگان، تاکید کرد: از ابتدا ایراداتی به قانون منع بکارگیری بازنشستگان وارد بود از جمله در مجامع بین‌المللی مسئولیت‌هایی را متصدی هستیم که آن فرد اگر بازنشسته شود آن مسئولیت از دست ما خارج می‌شود. برای مثال می‌توانستیم عنوان کنیم تا زمانیکه آن مسئولیت برای ایران است، آن فرد هم بازنشسته نشود. علاوه بر این در تمامی دنیا اعضای فرهنگستان‌ها از افراد با تجربه و بازنشسته تشکیل شده‌اند که به طور متوسط سنشان بالای ۷۰ سال است، بنابراین استثناهایی باید به قانون منع بکارگیری بازنشستگان اضافه شود.

تابش با اشاره به تهیه طرحی به منظور اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان، گفت: نمایندگان چند روز پیش پس از انتشار فرمایشات رهبری به فکر افتادند تا یک طرح دو فوریتی برای اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان ارائه بدهند. در این طرح دو فوریتی با توجه به سن امید به زندگی که برای مردان ۷۵ سال و برای خانم‌ها حدود ۷۷ سال است، می‌خواستند دو موضوع را مورد توجه قرار دهند که تبعیض‌آمیز هم نباشد که یا ۳۵ سال سابقه خدمت و یا سن ۶۵ سال در این قانون مدنظر قرار بگیرد.

او گفت: اما با مجموع مشورتی که با آقای لاریجانی، آقای عارف و روسای دو فراکسیون دیگر انجام شد به این نتیجه رسیدیم که بگذاریم این طرح پخته‌تر شود و مرکز پژوهش‌ها بررسی بیشتری داشته باشد تا نهایتا اگر ضرورت داشت اصلاحیه‌ای را بیاوریم که هم دور زدن از قانون نباشد و هم خلاءها و ضعف‌هایی که قانون قبلی داشت، رفع شود.

نایب رئیس فراکسیون امید تاکید کرد: بنابراین قرار شد بررسی‌های بیشتری شود و مرکز پژوهش‌ها کار شایسته‌تری انجام شود و سه فراکسیون به تفاهم برسند. پس از آن اگر ضرورت داشت بعد از هفته سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه طرح دو فوریتی ارائه شود.

تابش گفت: متنی برای طرح دوفوریتی به منظور اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان در جلسه امروز مجلس تهیه کردیم و دوستان فراکسیون امید اکثرا با این طرح موافق بودند ولی در این میان و در تعامل با سایر فراکسیون‌ها و رییس مجلس و آقای عارف قرار شد تا این طرح پخته‌تر شود و مرکز پژوهش‌های مجلس بر روی آن کار کند.

او ادامه داد: برخی از نمایندگان مجلس هم اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان را ضروری نمی‌دانستند و اعلام می‌کردند که این قانون جا افتاده و برای رهبری هم مزاحمت هایی ایجاد شده و در برخی از موارد مجوزهایی را گرفته‌اند. بنابراین دیگر ضرورتی ندارد که قانون جدید بیاید که تغییراتی را به دنبال داشته باشد.

این نماینده مجلس همچنین در خصوص آخرین وضعیت پرونده بازداشتی های محیط زیست، گفت: بازداشتی ها محیط زیست منتظر هستیم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی آقای دریابان شمخانی قرار بود که پیگیری هایی را انجام دهند و نتیجه را اعلام کنند و منتظر اعلام نتیجه توسط ایشان هستیم.