فام نیوز- نایب رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: فعال کردن نسبی اینستکس در شرایط جدید گامی مثبت است اما این آغاز راه است و کارآمدی آن باید در عمل به اثبات برسد.

«محمدرضا تابش» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اظهار داشت: همیشه این گلایه وجود داشته که اروپا در ایفای تعهدات برجامی خود خصوصاً تعهد به جبران خساراتی که به دلیل خروج آمریکا از این توافق به ایران وارد شده، تعلل کرده است. فعال کردن نسبی اینستکس در شرایط جدید گام مثبتی است اما این آغاز راه است و به هیچ وجه انتظار از اروپا را برآورده نمی‌کند.

وی با بیان اینکه اروپا نتوانسته به تعهدات خویش در قبال جبران تحریم‌ها گامی بردارد، افزود: ابزار به کار گرفته شده نباید دکوری باشد بلکه باید در عمل کارآمدی آن به اثبات برسد.

نایب رییس فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: آنها می‌گویند ما تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا نمی‌توانیم از شما نفت خریداری کنیم و از آن طرف پولی نداریم که از کانال اینستکس مبادله شود اما این توجیه برای ما قابل پذیرش نیست، اروپایی ها می گویند نمی‌توانند موردی را بر شرکت‌های خصوصی تحمیل کنند ولی خودشان می‌توانند کالاهای مورد نیاز را از طریق ایران تأمین کنند.

تابش پیشنهاد کرد که برای برپا ماندن برجام که حافظ صلح و امنیت بین المللی است و برای اروپا پا برجا بودن آن حائز اهمیت است، طرف اروپایی خط اعتباری به ایران بدهد.

وی ادامه داد: شرایط که همیشه به این صورت نخواهند ماند، در قبال خط اعتباری که به ایران می‌دهند ما در آینده یا به آنان نفت صادر می‌کنیم یا آنها می‌توانند از این کشور کالا بگیرند.

تابش همچنین پیشنهاد کرد که آنها مع الغیر واسطه‌ای برای انتقال پول‌های ایران در سایر کشورها شوند یعنی با پیگیری اروپا اینستکس وسیله‌ای برای مبادله پول‌های ایران در سایر کشورها با کالا شود.

وی افزود: انتظار دیگر این است که فراتر از مبادله دارو و مواد غذایی، اینستکس بتواند به ابزار کارآمد برای تأمین قطعات کالا و تجهیزات و مواد خام کارخانه‌های ایران تبدیل شود تا تولید در ایران رونق بگیرد.