فام نیوز- عضو فراکسیون جوانان مجلس، اشتغال به کار یکهزار بازنشسته مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان را “استخفاف قانون” و “دهن کجی به نسل‌های جدید” دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ناهید تاج الدین در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲۷ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: نطق خود را با درود به ملت ایران آغاز می‌کنم که صورت آرزوها و امیدهای خود را با سیلی سرخ نگه می دارد و برای اینکه ایران گوهری تابان شود، خون دلها خورده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت کارگران در کشور افزود: کارگران برابر ۴۱ ماده قانون کار باید حداقل دستمزدشان بر مبنای نرخ تورم و هزینه های معیشت تامین شود اما رشد قیمت ها طی چند ماه گذشته، افزایش دستمزد آنها را خنثی کرده و هزینه ماهانه زندگی آنها ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان برآورد شده که با حداقل دستمزد فرسنگ ها فاصله دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی ادامه داد: همه افزایش ۳۶ درصدی حقوق کارگران را تورم لجام گسیخته بلعیده و دیگر چیزی برای سبد خانوار آنها باقی نگذاشته است؛ همچنین مستمری‌بگیران و بازنشستگان بحران صندوق‌های بازنشستگی را با پوست و گوشت و خون و استخوان لمس می‌کنند و شریک بحران این صندوق‌ها شدند.

وی تاکید کرد: وقتی دولت با برداشت ناصواب از قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، مطالبات به روز شده ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی را به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان تقلیل داده و عملاً در حق مستمری بگیران اجحاف می‌‌کند و قوانینی همچون همسان سازی حقوق بازنشستگان را اجرا نمی کند.

عضو فراکسیون جوانان مجلس با اشاره به موضوع جوانان در کشور گفت: علی رغم آن که جوانان ۴۰ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد اما بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران ۲۵٫۳ درصد آنها در سال ۹۶ بیکار بودند و به رغم گذشت نزدیک به یک سال از تصویب قاطعانه قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مجلس، هنوز این قانون آنگونه که باید و شاید برای آنان اجرا نشده و سرعت و دقت و اجرای آن برخلاف انتظار نمایندگان ملت بوده است.

وی افزود: این در حالی است که علاوه بر نص صریح این قانون، بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب بر جوانگرایی و تحرک بین نسلی در انقلاب اسلامی تاکید کرده ولی متاسفانه باید بگوییم طبق برآوردها هایی که تا پایان سال گذشته انجام شده، حدود یکهزار بازنشسته که شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شود هنوز از مسئولیت خود کناره‌گیری نکردند و این نوع استخفاف قانون منع بکارگیری بازنشستگان و دهن کجی به نسل های جدید است.

عضو فراکسیون زنان مجلس همچنین درباره وضعیت زنان گفت: زنان ۵۰ درصد جامعه هستند اما سهم ایشان در احراز پست های کلان مدیریتی کشور هنوز به ۳۰ درصد تعیین‌شده در شورای عالی اداری نهاد ریاست جمهوری نرسیده است.

وی درباره وضعیت شهر اصفهان توضیح داد: خشکی زاینده رود و رکود صنعت گلوی اصفهان را گرفته و به سختی روزگار می‌گذراند؛ برچسب “برخوردار بودن” به اصفهان، دردهایش را چند برابر کرده و موجب بی‌مهری مسئولان قرار گرفته است زیرا این شهر بخش مهمی از بار توسعه کشور را به دوش می‌کشد اما تمام سهم آن از توسعه، توجهی مسئولان است.

تاج الدین با اشاره به وضعیت کشاورزان اصفهانی ادامه داد: ضعف مدیریت آب در دو دهه گذشته کار را به استخوان کشاورزان اصفهانی رسانده و امروز آنها معیشت و منزلت خود را برباد رفته می‌بینند؛ نه حقابه دارند و نه خسارت خشکسالی به آنها پرداخت شده و همه آبرویشان با پول زحمت کشی است که از برداشت محصول عایدشان می‌شود و اگر نزولات آسمانی امسال نبود، معلوم نبود بر سر آنها چه می آید.

وی تصریح کرد: زاینده رود منتظر اجرای مصوبات ۹ ماده ای شورای عالی آب است و چشمش به تدبیر مسئولان ملی خشک ‌شد و این روزها اگرچه جریان دارد ولی به رغم نزولات آسمانی و متعاقباً افزایش ذخیره سدهای آبی همه کشور همچنان دچار مشکل است در حالی که سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب، پیش از ورود به اصفهان تلف می‌شود.

تاج الدین توضیح داد: حجم آب رها سازی شده برای کنترل سیل های اخیر دهها برابر آب مورد نیاز برای جاری شدن زاینده رود بود؛ تالاب گاوخونی که برای حفظ کارکرد طبیعی خود نیز نیاز به ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب دارد ولی امروز تنها ۱۰ میلیون متر مکعب به آن رسیده و عملاً ۵ درصد آن آبگیری شده و متاسفانه شاهد انتشار گازهای سمی و ریزگردهای خطرناک از آن به ۱۴ استان کشور خواهیم بود.

وی گفت: برای مردم چه بگویم که تا به حال گفته نشده؛ کدام درد را بر زبان بیاوریم که تا به حال بر زبان آورده نشده و دوای این همه درد چیست؟

این نماینده مجلس با اشاره به سیل امسال افزود: سیلی که اگرچه خانمان برافکن بود اما صحنه‌ای عجیب از همبستگی اجتماعی را به ما نشان داد و شکاف‌های اجتماعی را در نوردید؛ وقتی که شیعه و سنی، پیر و جوان، خصوصی و دولتی، ان جی او و خیریه، عرب و ترکمن، کرد و بلوچ، لر و فارس، سپاهی و ارتشی و همه نیروها در کنار هم ایستادند و برای مدتی شکاف اجتماعی فرصت ظهور و بروز پیدا نکرد.

وی ادامه داد: حاشیه های سیل امسال به ما نشان داد که در نومیدی بسی امید است و دیدیم که به جای اقتصاد سیاسی در سیل امسال، اقتصاد اجتماعی فعال شد و حجم عظیمی از کمک‌های مردمی وارد چرخه اقتصادی شد و به نوعی هم تعاونی مصرف و هم تعاونی صنفی و هم تعاونی‌های اعتباری و هم تعاونی‌های خانوادگی به صورت موقت و خودجوش شکل گرفت و بدین صورت کمک های مردمی به صورت شبکه ای وارد چرخه اقتصاد شد و چقدر توانست راهگشا باشد.

مسئولان “آشتی ملی” را جدی بگیرند

عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: با این مشاهدات، به نظرم این روزها و این ماهها که بار مشکلات کشور بر دوش مردم است خیانت است که وارد بازی جناحی شویم و اقتصاد را به گروگان سیاست بگیریم.

وی خطاب به نمایندگان و مسئولان گفت: “آشتی ملی” را جدی بگیرید؛ سرمایه اجتماعی را جدی بگیرید؛ امید مردم را ناامید نکنید؛ هیچ ظرفیت اقتصادی این روزها و با انبوه مشکلات مردم نباید معطل ظرفیت‌های بالفعل نشده سیاست بماند و چه اشکال دارد به جای اقتصاد سیاسی، این روزها اقتصاد اجتماعی را فعال کنید.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی با آرزوی رفاه و عزت و سربلندی برای مردم ایران اسلامی خواستار آن شد که به احیای بخش تعاون کشور بیشتر و پردامنه تر از قبل فکر شود و با “آشتی ملی” از ظرفیت‌های مردم در حل بحران کشور استفاده شود.