فام‌نیوز- رییس هیات پارلمانی ایران در اجلاس بین‌المجالس جهانی (IPU) گفت: صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ایران در این اجلاس مورد تاکید اعضا قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، سیده فاطمه حسینی در حاشیه جلسه علنی امروز -چهارشنبه-در جمع خبرنگاران در مورد سفر هیات پارلمانی ایران به یکصد و سی و نهمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس(IPU)، گفت: این اجلاس با حضور ۱۴۸ کشور جهان و با شعار رهبری پارلمان‌ها در زمینه ارتقای صلح و توسعه و نوآوری در ژنو برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه هیات ایرانی به ریاست وی در این اجلاس حضور یافته است، گفت: همواره در مجمع عمومی درباره مواد اضطراری قطعنامه پایانی بحث و بررسی می‌شود، در این نشست موضوع تغییرات آب‌وهوایی مطرح شد.
حسینی با بیان این که موضوع حمایت از آوارگان فلسطینی نیز در گذشته در این اجلاس تصویب شده است، اظهار داشت: با تلاش هیات ایرانی طرح رعایت حقوق بشر در موضوع همجنس بازان از دستور کار خارج و قرار شد دیگر این موضوع در این اجلاس مطرح نشود.
وی گفت: در مجمع عمومی، هیات ایرانی پاسخ قاطعی به ادعاهای هیات اماراتی درباره جزایر سه گانه داد، همچنین به پذیرش هیات یمنی به عنوان نماینده قابل قبول و تام از طرف مجلس یمن اعتراض کرد و تاکید داشت که این هیات نمی‌تواند صدای مجلس یمن باشد.
حسینی ادامه داد: در این اجلاس تاکید شد که نباید کمک‌های مالی با منویات سیاسی شرکت کنندگان در اجلاس گره خورد بدان معنا که نباید کشورهای عضو به دلیل کمک‌های مالی‌شان بخواهند منویات سیاسی‌شان القا کند.
وی اظهار داشت: در این اجلاس کمیته‌هایی در موضوعاتی همچون مقابله با تروریسم تشکیل شد که ما تاکید کردیم باید کشورهای منطقه در این کمیته‌ها حضور پیدا کنند.
حسینی گفت: دیدارهای دوجانبه‌ای با روسای مجالس لبنان و عمان نایب رئیس مجلس عراق و هیات‌های پارلمانی ترکیه، ایتالیا، پاکستان و افغانستان و همچنین رئیس و دبیرکل IPU صورت گرفت.
وی ادامه داد: بنده برای اولین بار به عنوان رئیس شورای اجرایی بین‌المجالس انتخاب شدم، البته چهار نفر از بانوان مجلس عضو شورای اجرایی بین‌المجالس در ایران هستند که از طرف مجلس انتخاب شدند.