فام‌نیوز- نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی راه‌حل مشکلات اقتصادی را تقویت بخش خصوصی واقعی دانست.

 

مسعود رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار فام‌نیوز با اشاره به مشکلات اساسی اقتصادی کشور، بر فضاسازی روانی دولت دونالد ترامپ به‌عنوان یکی از عوامل و محرک‌های خارجی بروز این مشکلات تاکید کرد و گفت: متاسفانه فضای اقتصاد ما به مسائل سیاسی داخلی و خارجی گره خورده و همان‌طور که سیاست‌های نامتعارف ایالات متحده و همچنین اتخاذ تصمیمات و مواضع ناگهانی ترامپ بر این وضعیت تاثیرگزار بوده، مسائل سیاست داخلی نیز بی‌تاثیر نیست.

 

وی اضافه کرد: باوجود آن‌که در ظاهر ما اقتصادی آزاد متکی بر اصول بازار داریم اما در عمل هنوز اقتصاد ما دولتی است.

 

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم با انتقاد نسبت به نحوه اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی طی دهه‌های متمادی، خاطرنشان کرد: طبیعتاً‌ اگر بخش خصوصی واقعی را آزاد می‌گذاشتیم و در مقام دولت، مسیر را برای فعالیت آزاد بخش خصوصی فراهم کرده و موانع پیش‌روی فعالان اقتصادی را هموار می‌کردیم، امروز بخش خصوصی ما به‌تنهایی امور خود را مدیریت می‌کرد و درنتیجه اقتصادی پویا و فعال داشتیم.

 

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که بخش خصوصی واقعی قادر به برقراری هماهنگی در مراودات بازار و جامعه است، نسبت به ناتوانی بخش خصوصی از این منظر ابراز نگرانی کرد و گفت: باتوجه به این‌که اقتصاد ما دولتی است یا به بیان دیگر بخش اعظم و بزرگی از اقتصاد ما به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به دولت است، متعاقباً بیش از آن‌چه باید به مسائل سیاسی نیز وابسته شده است.

 

عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: بسیاری اوقات یک سخنرانی، موضع‌گیری یا رویداد سیاسی چنان بر وضعیت اقتصاد کشور تاثیرگذار می‌شود که عملاً اقتصاددانان از تشریح و توضیح وضعیت پیش آمده ناتوان شده و به بن‌بست می‌رسیم.

 

نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: تا زمانی که این مشکل مرتفع نشود و با اعمال اصلاحات اساسی و ساختاری در اقتصاد، امکان فعالیت واقعی بخش خصوصی فراهم نشود، راهکارها و نسخه‌های مختلف، در بهترین حالت صرفاً کارکردی موقتی داشته و قادر به حل مشکلات اساسی نیستند.

 

رضایی در پایان همچنین گفت: نکته حائز اهمیتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که ممکن گاهی در موضوعی خاص و در مسیر حل یک مشکل مشخص راه‌کاری موقت پیدا کنیم اما این راه‌حل موقت خود تبدیل به مشکل جدید شده و به تعبیری با باز کردن یک گره، گره‌ای جدید در ساختار اقتصادی ایجاد کنیم. کمااینکه با نگاهی به گذشته شاهد نمونه‌های متعددی از این وضعیت خواهیم بود.