فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تحریم ظریف را نشان‌دهنده سردرگمی و استیصال دولت ترامپ دانست.
علی ساری در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز» با اشاره به تحریم وزیر امور خارجه ایران توسط دولت ایالات متحده امریکا، گفت: باتوجه به این‌که امریکایی‌ها در مجموعه اقدامات مربوط به تحریم به اهداف مدنظر خود دست پیدا نکرده و در این مسیر ناکام ماندند، دست به این اقدامات می‌زنند.
او توضیح داد: آمریکایی‌ها در مدت اخیر سعی کردند با اعمال تحریم‌های بسیارسخت، زمینه افزایش نارضایتی عمومی نسبت به حکومت جمهوری اسلامی را ایجاد کرده و به‌نحوی نظام را از درون دچار مشکل کنند. در همین راستا نیز شاهد بودیم که تابستان داغ و مجموعه اقدامات برنامه‌ریزی‌شده خود را انجام دادند اما هیچ‌کدام از این روش‌ها به نتیجه مدنظر کاخ سفید نرسید.
نماینده اصلاح‌طلب مردم اهواز در مجلس اضافه کرد: بر این اساس، آن‌ها سعی دارند با تحریم‌های پی در پی، به‌نوعی این تصور را در جامعه جهانی ایجاد کنند که هنوز گزینه‌هایی روی میز دارند و می‌توانند از طریق این دست تحریم‌ها به اهداف خود نزدیک شوند. چنان که یک روز سپاه را در فهرست تحریم‌ها قرار می‌دهند، روز دیگر وزیر امور خارجه یا دیگر مسئولان کشور را.
این عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر بی‌اساس بودن مدعیات دولتمردان ساکن کاخ سفید در قبال ایران، گفت: دولت ترامپ چندی قبل از مذاکره بدون قید و شرط با ایران صحبت می‌کرد اما امروز شخص اول دیپلماسی ما را تحریم کرده است. این مسئله نشان می‌دهد که آن‌ها به‌زعم خود، می‌خواهند این باور را ایجاد کنند که قادرند با ایران مقابله کنند.
ساری ادامه داد: چنان‌چه می‌بینیم پس از آن‌که ایران اقدامات خود را در راستای کاهش مرحله به مرحله تعهدات برجامی آغاز کرد، ترامپ نیز سعی دارد در هر مرحله، تحریمی علیه ایران اعمال کند تا به‌زعم خود این تصور را ایجاد کند که قادر به مقابله با ایران است در حالی که واقعیت امر از این قرار است که این کجا و آن کجا؟!
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که مجموعه نهادها، دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه کشور از وزیر امور خارجه حمایت کرده و پشتیبان سیاست‌های اصولی ایران در عرصه دیپلماسی است، گفت: امروز شاهد انسجامی قابل‌قبول در مجموعه حاکمیت هستیم و امریکا نیز می‌داند که نظام جمهوری اسلامی با این رفتارها عقب‌نشینی نمی‌کند.
او یادآور شد: تحریم ظریف مصداقی آشکار از رفتار کودکانه ترامپ بود که عملاً منجر به تحقیر دولت و حاکمیت ایالات متحده شده است. چراکه ایران توانسته بدون اینکه وارد رویارویی نظامی با آمریکا شود، آن‌ها را دچار سردگمی و استیصال کند.
نماینده مردم اهواز در مجلس در واکنش به اثرات تحریم ظریف در مناسبات دیپلماتیک جمهوری اسلامی نیز گفت: اولاً حضور آقای ظریف در امریکا، ارتباطی به دولت این کشور ندارد. چراکه وزیر خارجه ایران، وارد وزارتخانه‌ها و بخش‌های مختلف دولت امریکا نمی‌شود. بلکه وارد سازمان ملل شده و در دفتر ایران در این سازمان حضور پیدا می‌کند.
او اضافه کرد: سازمان ملل، نهادی است مربوط به تمامی کشورهای جهان و باتوجه به اینکه این سازمان متعلق به همه کشورهای جهان است، امریکایی‌ها نمی‌توانند اخلالی در این مسیر ایجاد کنند.
ساری در پایان گفت: با این همه اگر دولت ترامپ بخواهد اخلالی در اقدامات دیپلماتیک ایران ایجاد کند، با این مسئله روبرو می‌شود که این سازمان ملل متعلق به جهان است و کسی نمی‌تواند جلوی فعالیت یک عضو قانونی و رسمی این سازمان را بگیرد.