فام نیوز- یک نماینده مجلس شورای اسلامی تحریم ظریف و ادعای مذاکره را حاکی از بی‌صداقتی و خصومت ترامپ و امریکا علیه ایران دانست و گفت که این روش‌ها راه به جایی نخواهد برد.
علی اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به اقدامات اخیر ترامپ در راستای تحریم برخی مقامات ارشد سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی، بر لزوم بررسی این موضوع از دو جنبه تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد این اقدامات تحریمی اخیر دونالد ترامپ و کاخ سفید، ازجمله گسترش دامنه تحریم‌ها به دفتر رهبری، شخص وزیر امور خارجه و همچنین برخی دیگر از فرماندهان و مقامات نظامی، نشان از استیصال و سردرگمی آمریکایی‌ها دارد.
او با بیان این‌که کاخ سفید سعی در افزایش فشارهای تحریمی خود علیه ایران دارد اما باتوجه به آن‌که پیش از این از تمامی ظرفیت تحریمی ممکن استفاده کرده، اقدامات بعدی دیگر تاثیر چندانی نخواهد داشت، گفت: از یک جنبه این اقدامات نشان از سردرگمی ترامپ در مواجهه با ایران دارد و از دیگرسو مثالی روشن و آشکار است از این‌که آمریکایی‌ها در گفتار و رفتارشان صادق نیستند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ترامپ به‌دنبال فشار حداکثری بر ایران است و این سیاست را به‌کرات اعلام کرده اما در عمل با این مواجه شده که این فشارها آن‌چنان که انتظار داشته، تاثیرگذار نبوده است. کاخ سفید تحریم‌های سختی علیه ملت ایران وضع کرد و مشکلاتی بسیاری ایجاد کرد اما در عین حال بخش عمده تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ایران وضع کرد، نسبت به تصوراتی که داشتند، اثرگذار نبود.
این عضو فراکسیون امید در ادامه گفت: همین وضعیت بر ایجاد اوضاع بلاتکلیفی و سردرگمی و استیصال ترامپ و کاخ سفید موثر بوده و دولت آمریکا را ناچار به تناقض‌گویی کرده است.
اکبری با اشاره به دومین جنبه‌ای که برای ورود به بحث تحریم‌های اخیر ایالات متحده باید موردنظر باشد، تاکید کرد: ترامپ همزمان با افزایش فشارهای تحریمی خود علیه ایران از آمادگی برای گفت‌وگو و مذاکره با تهران سخن می‌گوید. حال آن‌که در همین آخرین اقدامات تحریمی خود، اقدام به تحریم آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران کرده است.
این نماینده مجلس توضیح داد: تحریم وزیر امور خارجه از یک‌سو و تلاش برای اینکه خود را آماده گفت‌وگو و مذاکره نشان دهید، هم‌خوانی ندارد و حالا همه ناظران به‌راحتی دریافته‌اند که این اظهارات ترامپ تا چه میزان بی‌اساس بوده و هست.
او گفت: ترامپ در اقدام نامتعارفی دیگر همچنین دفتر رهبری را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است و این درحالی است که به هیچ عنوان در مناسبات دیپلماتیک و سیاسی بین‌المللی چنین چیزی رسم نیست که کشوری، رهبری کشوری دیگر را تحریم کند. آن هم در شرایطی که رهبری جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر این‌که بالاترین مقام سیاسی کشور است، از جایگاه رهبری مذهبی و دینی نیز برخوردار است.
اکبری در پایان تصریح کرد: تمامی این موارد به‌روشنی نشان از بی‌صداقتی و خصومت ترامپ و امریکا علیه ایران دارد اما با این حال، راه به جایی نخواهد برد.