فام‌نیوز- سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از تقدیم طرح دوفوریتی فراکسیون امید برای کمک به سیل‌زدگان با ۱۶۰ امضاء به هیات رییسه خبر داد.

فاطمه سعیدی در گفت‌وگو با «فام‌نیوز» گفت: فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی به‌منظور حمایت از سیل‌زدگان و همچنین پیشگیری از مخاطرات طبیعی ضمن تهیه طرحی با قید دوفوریت، این طرح ۱۰ ماده‌ای را با حدود ۱۶۰ امضاء تقدیم هیات رییسه مجلس کرد.

به گفته وی، ماده یک «طرح حمایت از آسیب‌دیدگان سیل و سوانح طبیعی و پیشگیری از مخاطرات طبیعی» به دولت اجازه داده می‌شود از محل منابع زیر به‌نحوی که در ماده ۲ تعیین شده است، صرف حمایت از آسیب‌دیدگان سیل و جبران خسارات وارده به این گروه از شهروندان کند.

همچنین طبق تبصره یک این ماده از طرح دوفوریتی تهیه شده در فراکسیون امید، بانک مرکزی مجاز است با اعطای خط اعتباری به بانک‌های تخصصی و توسعه‌ای، منابع لازم را برای پرداخت تسهیلات بلندمدت برای بازسازی واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی در مناطق آسیب‌دیده فراهم کند.

این درحالی است که در ماده ۲ این طرح دوفوریتی، منابع موضوع ماده یک این قانون به‌تفکیک مشخص شده است.

همچنین بنابر ماده ۴ این طرح، دولت مجاز است نسبت به بخشش یا تخفیف بدهی مالیات بر درآمد مودیان مناطق آسیب‌دیده مربوط به عملکردهای سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ که بیش از ۵۰ درصد اموال آن‌ها در اثر وقوع سیل از بین رفته است، با رعایت ماده ۸ اصلاحی آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۶۵ قانون مالیات مستقیم اقدام کند. همچنین تاکید شده که دولت باید نسبت به استمهال دوساله وام‌های کلیه آسیب‌دیدگان سیل با هماهنگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام کند.

همزمان درحالی که بحث مدیریت دو و چندگانه در جریان سیل اخیر بارها و بارها ازسوی ناظران مورد انتقاد قرار گرفت و به‌باور بسیاری از کارشناسان بخشی از هزینه‌های وارده و خسارات ناشی از همین عدم هماهنگی در مدیریت بحران بود، فراکسیون در یکی دیگر از مواد این طرح، تصریح کرده کلیه امور زیرنظر یکی از وزراء یا معاون اول رییس‌جمهور انجام شود که انتخاب این مقام مدیریتی ارشد باید توسط شخص رییس‌جمهور تعیین شود.

همچنین بنابر تبصره ماده ۶ این طرح، دولت مکلف است مشارکت مستقیم شخصیت‌های حقوقی، حقیقی و تشکل‌های مردم‌نهاد داخلی و خارجی را در امر امدادرسانی و بازسازی فراهم کند. در ادامه این طرح نیز تکالیف سایر دستگاه‌ها ازجمله سازمان برنامه و بودجه به‌عنوان نهاد متولی تخصیص بودجه تعیین شده است.

در مواد ۹ و ۱۰ این طرح تاکید شده که قوه قضاییه موظف است با تعیین دادسرای ویژه، نسبت به رسیدگی به تخلفات افراد حقیقی و حقوقی درخصوص تعرض به منابع طبیعی و محیط‌زیست و ساخت‌وسازها اقدام کند.

همچنین منابعی برای حمایت از استارتاپ هایی که برنامه‌ها و ابزارهای هشداردهی هوشمند، مدیریت بحران و کمک‌رسانی اعم از توزیع بهینه یا کاهش اسیب تولید کنند، در قالب معافیت‌های مالیاتی پیش‌بینی شده است.