یک عضو فراکسیون امید مجلس شورا اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به صنایع کوچک و کاهش اتکا به درآمدهای نفتی، گفت که دولت باوجود فشار تحریم‌ها عملکرد بدی نداشته است.

حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به پشت سر گذاشتن هفته دولت و تبریک این ایام به شهروندان ایرانی و مجموعه کارکنان دولت، گفت: به هر حال شرایط کشور در سال‌های اخیر، شرایطی عادی نبوده و ما در موقعیت و شرایطی بسیار حساس قرار داشته و داریم که این مسئله طبیعتاً بر عملکرد دولت تاثیر می‌گذارد.

او درباره نحوه عملکرد دولت در شرایط خاص تحریمی امروز کشور یادآور شد: واقعیت این است که دولت تلاش خوبی داشته اما در برخی مسائل موفق نبوده است که این عدم توفیق نسبی، بخشی ناشی از تاثیر جدی تحریم‌ها بر اقتصاد کشور بوده و بخشی هم به دلایلی دیگر رخ داده است.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه‌های مختلف تاکید کرد: دولت تلاش خوبی در راستای ممانعت از تاثیرگذاری هرچه بیشتر این مشکلات ناشی از تحریم‌ها به کار بست که تاحدودی هم موثر بود و امروز می‌بینیم که برخی شاخص‌ها توسط دولت کنترل شده است.

این عضو فراکسیون امید مجلس در عین حال خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد رییس‌جمهوری و مجموعه همین دولت و در همین شرایط خاص تحریمی نیز امکان این را داشت که با استفاده از افراد مناسب‌تر و شایسته‌تر در سمت‌های مختلف و البته ارائه برنامه‌های دقیق‌تر و کامل‌تر، عملکرد بهتری نیز از خود به‌جا بگذارد.

او با بیان این‌که انتظار عملکردی مناسب‌تر نسبت به آن‌چه شاهد بودیم، انتظار بی‌جایی نبوده است، گفت: فشار ناشی از تحریم‌های امریکا شرایط خاصی را در کشور رقم زده و می‌دانیم که هیچ کشوری سابقه تحمل این‌چنین فشارهایی را ندارد. دولت در این شرایط عملکرد بدی نداشته اما به هر حال ما می‌توانستیم با برنامه‌ریزی دقیق‌تر، به‌مراتب بهتر از این عمل کنیم.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به آگاهی دولت از رویکرد تحریمی دولت امریکا و همچنین میزان اثرپذیری اقتصاد ایران از تحریم و اخلال در فروش نفت تاکید کرد: دولت از حدود ۱۶ ماه پیش اوضاع امروز را پیش‌بینی می‌کرد و طبیعتاً باتوجه به اتکای بیش از حد اقتصاد و درآمدهای کشور به فروش و صادرات نفت، باید با حمایت از صنایع کوچک، بخشی از درآمدهای کشور را به سمت صادرات غیرنفتی سوق می‌داد.

او با بیان این‌که یکی از برنامه‌های دولت همین کاهش اتکا به درآمدهای نفتی بوده است، یادآور شد: عملکرد این دولت به‌لحاظ کاهش اتکا به درآمدهای نفتی، بد نبوده اما باتوجه به شرایط کشور در طول دوره فعالیت این دولت، انتظارها هم بیشتر بوده است.

گرمابی در پایان تصریح کرد: به هر حال علی‌رغم این مشکلات، ملت و دولت به‌خوبی موفق به مقاومت شده‌اند این درحالی است که به‌یقیین، اگر شهروندان هر کشوری به‌جز ایران در این شرایط تحریمی قرار می‌گرفت شاهد این میزان از مقاومت و همراهی با دولت نبودیم. خوشبختانه مردم با دولت همراهی کردند و همگی باید قدر این شهروندان بی‌نظیر را بدانیم.