فام‌نیوز- نماینده مردم تهران در مجلس گفت که دولت باید به‌عنوان سکان‌دار مدیریت کشور برای گذر از مشکلات ناشی از تحریم‌ها مجموعه اقداماتی همزمان را به‌صورت یک بسته اقدامات طراحی و اجرا کند.

هادی بهادری در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره بازگشت تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده و احتمال ایجاد برخی مشکلات اقتصادی و معیشتی برای مردم خاطرنشان کرد: درمجموع به نظر می‌رسد در شرایط خطیر فعلی، دولت به‌عنوان سکان‌دار مدیریت کشور باید برای گذر از مشکلات ناشی از تحریم‌ها مجموعه اقداماتی همزمان را به‌صورت یک بسته اقدامات طراحی و اجرا کند که طبیعتاً انسجام و هماهنگی میان این تصمیمات و اقدامات از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است.

وی با بیان این‌که به‌طور کلی دولت باید در حوزه دیپلماسی، دست به مجموعه اقداماتی در ۳ حوزه بزند، یادآور شد: بر این اساس دولت باید در بحث دیپلماسی با کشورهای دیگر بیشترین یارگیری را انجام داده و از حداکثر فرصت‌ها استفاده کند. بدین ترتیب باید سعی شود همزمان با این‌که با کشورهای همسو، بیشترین همراهی را ایجاد می‌کند، نسبت به جذب کشورهای بی‌طرف اقدام کرده و در همین راستا، در قبال کشورهای مخالف نیز به‌نحوی عمل شود که حداقل مانع از ایجاد اتحاد در میان آن‌ها علیه ایران شود.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس همچنین گفت:‌ از طرفی لازم است صدایی واحد از جانب مسئولان مختلف و فعالان سیاسی کشور خارج شود و از ایجاد فضایی که در آن جریان‌های سیاسی هرکدام ساز خود را بزنند، جلوگیری شود تا یک وحدت‌نظر نسبی میان جریان‌های مختلف درخصوص مسائل راهبردی ایجاد شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در ادامه به سومین بحث در حوزه دیپلماسی اشاره کرد و گفت: دولت همچنین باید به‌نحوی عمل کند که حمایت عمومی را با خود داشته باشد و سعی کند اعتماد عمومی را که ازقضا در مدت اخیر اندکی آسیب دیده، تا حد ممکن احیا کند.

او با بیان این‌که احیای اعتماد عمومی عملاً این مهم محقق نمی‌شود، مگر این‌که برنامه‌ای منسجم داشته باشیم، تاکید کرد: دولت باید مردم را در جریان تصمیمات خود را قرار دهد و با آن‌ها صحبت کند که طبیعتاً گزارش‌های دوره‌ای دولت و رییس‌جمهوری می‌تواند در این راستا موثر باشد.

عضو فراکسیون امید مجلس به اهمیت اقدامات دولت در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی لازم است شرایط عمومی جامعه جهت ایجاد روحیه اتحاد ملی و همدلی هرچه بیشتر ایجاد شود و لااقل دولت از اقداماتی که احیاناً به یکپارچگی جامعه خدشه وارد می‌کند دوری کند. از این طریق می‌تواند امیدواری نسبی در وضعیت روحی جامعه ایجاد کند و همزمان باید با برگزاری برنامه‌های نشاط‌آور امید مردم را به آینده تقویت کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس به برخی ضرورت‌ها در حوزه مسائل اقتصادی پرداخت و در این رابطه یادآور شد: شاید یکی از مهمترین اقداماتی که باید مورد توجه دولت و به‌خصوص تیم اقتصادی دولت باشد، این است که سعی شود به‌خصوص در وزارتخانه‌هایی که امضاءهای کلیدی دارند، با دقتی دوچندان عمل شود که احیاناً اتفاقاتی که در وزارت صمت در نیمه اول سال افتاد تکرار نشود و دستگاه‌های اقتصادی قاطع و شفاف عمل کند. همچنین لازم است از نظرات کارشناسی استفاده شود و از تصمیم‌گیری‌های تکروانه و مستبد جلوگیری شود.

وی با تاکید بر لزوم همراهی اقتصاددانان در مدیریت اقتصادی کشور در شرایط فعلی خاطرنشان کرد: دولت باید دقت کند که به‌طور مثال اگر لازم است از روش‌هایی همچون کوپن یا همان کالابرگ استفاده کنیم، طوری عمل شود که بر مشکلات نیافزاید. بحث یارانه‌ها یا دونرخی کردن قیمت بنزین مسائلی است که نیازمند مدیریت توام با احتیاط جدی است تا مبادا به مشکلات مردم دامن بزند.

بهادری در پایات تصریح کرد: دولت باید حمایت از تولید در دستورکار قرار خود قرار دهد و سرمایه‌های کشور را به سمت بازارهای مولد سوق دهد و همزمان به مردم در مباحثی همچون مهارت‌اندوزی کمک کند تا به اقتصاد خانواده‌ها و حل مشکلات ناشی از بیکاری کمک شود.