فام نیوز – رضا انصاری، نماینده مردم داراب و عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه تا کنون خصوصی سازی به شکل واقعی در کشور شکل نگرفته است، گفت: شیرینی تسلط بر بنگاه‌ها برای دولت مانع واگذاری صنایع به بخش خصوصی است و باید برای جلوگیری از آن عزم جدی وجود داشته باشد.

انصاری در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص روند خصوصی سازی در دولت، گفت: روند خصوصی سازی در کشور نا کارآمد صورت گرفته است و خصوصی سازی را به معنای واقعی انجام نداده‌ایم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه به صورت مثال ذوب‌آهن اصفهان به عنوان یکی از قدیمی‌های صنعت فولاد کشور، در اختیار نهادهایی قرارگرفته که در طول این سالها نشان داده که شایستگی لازم را برای اداره این مجموعه ندارد و این مجموعه را رها کرده است، گفت: اینگونه واگذاری‌ها به ضرر اقتصاد، اشتغال و صنعت کشور است.

انصاری با اشاره به اینکه باید خصوصی‌سازی به معنای واقعی در کشور صورت گیرد، اضافه کرد: بخش صنعت و معدن کشور باید در اختیار نهادهایی قرار ‌گیرد که شایستگی و توانایی این بخش‌ها را داشته باشند و کار را رها نکنند.

او با بیان اینکه در بخشی از صنایع مانند خودروسازی که به بخش خصوصی واگذار شده است سایه سنگین دولت همچنان احساس می‌شود، اضافه کرد: همه دولت‌های روی کار آمده تا کنون در مقابل خصوصی سازی مقاومت کرده‌اند و نمی‌توانند از شیرینی تسلط بر بنگاه‌ها و بنگاه‌داری بگذرند و این نیاز به تدبیر و اراده جدی در دولت دارد.

 

عضو کمیسین صنایع و مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم در آینده یک صنعت خودروسازی رقابتی داشته باشیم باید خصوصی سازی در آن شکل بگیرد و دولت دست از مدیریت بنگاه ها بردارد و این نقطه ضعف وزارت صنعت، معدن و تجارت حتی در دولت فعلی نیز است، خاطر نشان کرد: دولت نباید مدیریت بر بنگاه‌های خودروسازی را عهده داشته باشد بلکه باید نقش سیاست‌گذار را در صنایع داشته باشد که لازمه آن حرکت دولت به سمت خصوصی سازی است.