فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به اصرار دولت بر تفکیک ۳ وزارتخانه گفت که دولت نباید اصلاحات مدنظرش در راستای ترمیم کابینه را معطل این اصلاحات ساختاری کند.

سیده حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با «فام‌نیوز» با اشاره به تلاش مجدد دولت برای ارائه مجدد لایحه اصلاح ساختار دولت و تفکیک برخی وزارتخانه‌ها گفت: باتوجه به این‌که رییس‌جمهور باید ظرف روزهای آینده ۲ نفر را به‌عنوان جایگزین ۲ وزیر برکنار شده تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی به مجلس معرفی کند و همچنین تغییرات دیگری نیز به‌منظور ترمیم کابینه ایجاد کند و نیز، از آن‌جا که بر تفکیک ۳ وزارتخانه تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی، مسکن و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت اصرار دارد، دوباره موضوع اصلاح ساختار دولت و تفکیک وزارتخانه‌ها مطرح شده و دولت به این اعتبار، می‌خواهد بداند باید ۶ وزیر معرفی کند یا ۳ نفر.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به رد بخشی از این لوایح مربوط به اصلاح ساختار دولت در مجلس رد شده، امکان طرح مجدد موضوع وجود دارد، گفت: به هر حال دولت بر تفکیک این ۳ وزارتخانه اصرار دارد و علت اصلی بخشی از مشکلات را همین ایرادهای ساختاری می‌داند.

نماینده اصلاح‌طلب مردم قزوین با این همه تاکید کرد: باوجود آن‌که ما به گستردگی بیش از حد این ۳ وزارتخانه و برخی دیگر از وزارتخانه‌ها واقفیم اما باتوجه به زمان‌بر بودن روند اعمال اصلاحات ساختاری، هزینه‌ای که به همراه خواهد داشت و امکان اعمال این اصلاحات بدون تفکیک وزارتخانه‌ها، معتقدیم دولت لااقل نباید اصلاحات مدنظرش در راستای ترمیم کابینه را معطل این اصلاحات ساختاری کند.

این عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: رییس‌جمهوری می‌تواند با اصلاح ساختار درونی هر یک از وزارتخانه‌های مدنظر، ارائه اعتبارات لازم و مهم‌تر از آن، اعطای اختیارات بیشتر به وزرا این مشکلات را درون هر وزارتخانه‌ها مدیریت و حل کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: به هر حال اگر تفکیک وزارتخانه‌ها هم صورت بگیرد، اولاً اجازه استخدام نیروی انسانی جدید که وجود ندارد و درثانی، امکان افزایش بودجه و اعتبارات نیز نیست.

وی ادامه داد: بحث مهم دیگر این است که اساساً این تفکیک‌ها و اصلاحات ساختاری با هدف روان‌سازی مجموعه و جلوگیری از سنگینی و گستردگی بیش از حد وزارتخانه‌ها پیشنهاد شده و اگر قرار باشد مثلاً در نهایت نیروی انسانی در مجموع دو وزارتخانه‌ای که از یکدیگر منفک شده‌اند، بیشتر باشد، هدف اولیه زیرسوال می‌رود.

زرآبادی در پایان گفت:‌ هم‌اکنون دولت و خود وزرا، هم اختیار اصلاح ساختار وزارتخانه متبوع‌شان را دارند و هم اعتباراتی در اختیار دارند که به تشخیص خود برای بخش‌های مختلف درنظرمی‌گیرند و اعمال این اصلاحات نیازی به قانون‌گذاری ندارد.