فام‌نیوز- عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد که شکست ذلت بار آمریکا در کشورهای خاورمیانه نشان می دهد که استقامت و پایداری یک ملت تنها اما با ایمان توانسته است بر سلاح، قدرت، پول، ثروت و هیمنه آمریکا فائق بیاید.

به گزارش خانه ملت، جلیل رحیمی جهان‌آبادی  در جلسه صبح امروز(یکشنبه، ۱۶دی ماه) صحن علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، گفت: همکاران و نمایندگان زحمت کش ملت شریف ایران، مردم بزرگواری که صدای ما را از تریبون بهارستان در مجلس شورای اسلامی می شنوید، سلطه ننگین آمریکا بر خاورمیانه و کشور اسلامی رو به پایان است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شکست ذلت بار آمریکا در عراق، افغانستان، سوریه و تمام کشورهای خاورمیانه نشان می دهد که استقامت و پایداری یک ملت تنها اما با ایمان توانسته است بر سلاح، قدرت، پول، ثروت و هیمنه آمریکا فائق بیاید که وظیفه داریم این فرصت تاریخی در خاورمیانه را ارج نهاده و با دقت و با عقلانیت و با کاهش هزینه های زاید در داخل و خارج توان ملت ایران را چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین المللی افزایش دهیم.

نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: به سهم خودم از وزیر امور خارجه برای درایت، کفایت و مدیریت شایسته در عرصه سیاست خارجی در خاورمیانه و همچنین بخش های نظامی، امنیتی و سیاسی که اقتدار بی مانند را رقم زده اند کمال تشکر را دارم و از هدایت مقام معظم رهبری که در اوج نا امیدی ها و در اوج تاریکی و اوج شرایط ناپایدار سکان این کشتی را ناخدایی کردن کمال تشکر را دارم.

این نماینده مجلس افزود: از وزیر امور خارجه برای انتصاب دومین سفیر اهل سنت در راستای همدلی، وحدت و یکپارچگی ملت ایران و ارج نهادن به اقوام و مذاهب کمال تشکر را دارم و امیدوارم این تفکر عقلانی و این تلاش عادلانه در راستای به کارگیری اهل سنت به همه شایستگان ملت در وزارت امور خارجه ادامه داشته باشد.

رحیمی جهان آبادی ضمن تقدیر از دولت تدبیر و امید برای توجه به خواسته مردم صالح آباد و تصویب بیست ونهمین شهرستان استان خراسان رضوی در منطقه صفر مرزی افغانستان و ترکمنستان و تشکیل صالح آباد پس از ۸۱ سال بخش ماندن و محرومیت، گفت: درخواست دارم برای استقرار ادارات برای بومی گزینی و برای اعتبارات ویژه ای که این شهرستان تازه تاسیس باید دریافت کند تا زور آباد کهن تاریخی ما در این نقطه از مرز از زمین بلند شود.

وی با تاکید بر ارسال لایحه منطقه آزاد دوغارون و سرخس از سوی دولت به مجلس، جناب آقای روحانی شرق کشور هیچ منطقه آزادی ندارد، بیان داشت: توسعه نیافتگی، فقر و فقدان درآمدهای ثابت باعث شده کوچ از مناطق مرزی افزایش پیدا کند. منطقه آزاد دوغارون و سرخس با توجه به پتانسیل عظیم آستان قدس رضوی و نیز با توجه به زمینه های مستعد صادراتی به افغانستان و ترکمنستان و فقدان واردات کالاهای صنعتی از این دو مرز به ایران می تواند دروازه صادرات ایران باشد، در خواست دارم لایحه منطقه آزاد به مجلس ارسال شود و شرق کشور شاهد رشد و شکوفایی بیشتر باشد.

این نماینده مجلس در ادامه نطق میان دستور گفت: به عنوان عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ در خواست دارم برای مرزهای شرقی و به ویژه منطقه شمال شرق ردیف اعتبار توسعه ای در نظر گرفته شود، این ردیف سالیانه برای مرزهای غربی کشور توانسته به بهبود اوضاع  آنها کمک کند، درخواست تجهیز نیروهای ارتش، سپاه پاسداران و مرزبانی در منطقه صالح آباد را دارم که در حال حفاظت حریم مام میهن و مرزهای ما دراین منطقه مهم و استراتژیک هستند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ تاکید کرد: درخواست دارم از همکاران خود در مجلس در لایحه بودجه هزینه های زاید، غیر اولویت دار و هزینه هایی که امروز در شرایط جنگ اقتصادی هیچ ضرورتی ندارد در بررسی کمیسیون تلفیق حذف شود و به جای آن به معیشت، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، گازرسانی روستایی، آبرسانی روستایی، برای کمک به اقشار آسیب پذیر و برای کمک به سازمان ها ونهادهایی که حمایت از آنها واجب است توجه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هر رای و نظر، هر موافقت ومخالفت در کارنامه اعمال نمایندگان ثبت خواهد شد، گفت: چشم انسان هایی که نه صدا و نه فریاد آنها به گوش کسی در تهران نمی رسد به رای نمایندگان است که این بودجه های زاید را حذف کنند و کمک کنند به اینکه اقتصاد کشور از این وضعیت دارای مشکلات نجات پیدا کند.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح کرد: ما در عرصه سیاست خارجی هزینه های زاید زیادی داریم، اگر چه حضور و نفوذ ما در منطقه مهم است، اما یک نکته را فراموش نکنید ” تا تو از بغداد بیرق آوری درکلاته، کشت نگذارد کلاغ” بعضی وقت ها ممکن است هزینه های زاید ما را در خیابان های تهران زمین گیر کند، زمانی که اتحادیه جماهیر شوری سرنگون شد ۱۳ هزار کلاهک اتمی داشت، در بیش از ۲۰ کشور نفوذ خارجی و حضور خارجی داشت، ایستگاه فضایی داشت، اما در خیابان های مسکو تکه پاره شد و امنیت و تمامیت ارضی شوروی از بین رفت.

رحیمی جهان آبادی گفت: امروز مردم برای تامین معیشت خود و برای پر کردن شکم فرزندان مشکل دارند، اگر نتوانیم هزینه های زاید سیاست خارجی، سیاست داخلی را درمان کنیم آسیب به امنیت ملی نه توسط دشمنان که در خیابان های شهرها رخ خواهد داد، به عنوان دانش آموخته علوم سیاسی و وکیل مردم می گویم آنچه را که در خانه واجب و روا است در خانه مصرف و تلاش کنیم برای هزینه های زاید داخلی و خارجی راهکار عقلانی پیدا کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه به تنش زدایی، دوستی یابی در منطقه، افزایش همکاری ها، نیاز بر تاکید اقتصاد به عنوان اولویت اول نیاز داریم، اظهار داشت: در به کار گیری نیروها درآموزش و پرورش و وزارت کشور در خواست رعایت عدالت و دوری از تبعیض را دارم، در شرایطی که ۷۰ درصد جمعیت حوزه انتخابیه بنده اهل سنت هستند تنها ۱۰ نفر مدیر و مسئول اداره آموزش و پرورش اهل سنت هستند.