فام نیوز- عضو کمیسیون قضایی مجلس با بیان اینکه ما به قوه قضائیه مستقل و غیرسیاسی که پناهگاه و ملجا مردم باشد نیاز داریم، گفت: قوه قضائیه نباید بازیگر سیاسی باشد، نقض بی طرفی کند و حقوق مردم را نادیده بگیرد بلکه باید در درجه اول مدافع حقوق و پناهگاه مردم باشد.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با یادآوری هفته قوه قضائیه با بیان اینکه کشور ما کشوری مبتنی بر مردم سالاری دینی است، گفت: مردم از فرهنگ ایرانی و دین اسلام به عنوان دینی عدالت خواه و همچنین به عنوان کشوری که بیش از ۳ هزار سال سابقه مدنیت شهرنشینی و ایجاد نظام قضایی داشته توقع دارند شرایط قضایی کشور مطلوب تر از شرایط فعلی باشد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما به قوه قضائیه مستقل و غیرسیاسی که پناهگاه و ملجا مردم باشد نیاز داریم، افزود: قوه قضائیه نباید بازیگر سیاسی باشد، نقض بی طرفی کند، حقوق مردم را نادیده بگیرد بلکه باید در درجه اول مدافع حقوق مردم، پناهگاه و ملجا مردم باشد اما به نظر می رسد قوه قضائیه فعلی سیاسی است.

وی با یادآوری اینکه قوه قضائیه بی‌طرفی لازم را در بازی‌های سیاسی رعایت نمی‌کند، تصریح کرد: خدمات ارائه شده شایسته مردم ما نیست، اطاله دادرسی به شدت بالا است، رفتار برخی قضات در دادگستری‌ها در شان نظام جمهوری اسلامی نیست و برخلاف قوانین مصرح از جمله قانون اساسی و مقررات مربوط به حقوق ملت است البته قضات با ایمان، شریف و تحصیلکرده در کشور زیاد داریم و منظور ما تمامی آنها نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: تمامی موارد ذکر شده از جمله مشکلاتی است که حجت الاسلام رئیسی باید به آنها رسیدگی کند؛ اگر ایشان انقلاب، مردم و نظام را دوست دارد که قطعا دوست دارد باید این درد ها را جبران کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: از سویی دیگه قوه قضائیه مشکلات عدیده‌ای به دلیل وظایف گسترده دارد؛ بخشی از این وظایف در حوزه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان زندان‌ها و همچنین پزشکی قانونی بوده که در این رابطه نیاز است پزشکی قانونی و سازمان زندان‌ها به وزارت دادگستری واگذار شود زیرا این اقدام نظارت مجلس را بر آنها افزایش می‌دهد و آنها را در قبال سوال و نظارت نمایندگان پاسخگو می‌کند و از سویی باعث می شود دولت در اختصاص بودجه راحت تر عمل کند؛ در حال حاضر قوه قضائیه زیرمجموعه دولت نیست بنابراین نه به مجلس و نه به دولت پاسخگو نیست.

وی ادامه داد: در اختصاص و افزایش بودجه قوه قضائیه تمایل زیادی دیده نمی شود زیرا وقتی نارضایتی مردم و رفتارهای سیاسی قوه قضائیه را می بینند در اختصاص بودجه به قوه قضائیه اندکی سخت گیری می شود ولی اگر دستگاه قضا بتواند این مشکلات را حل کند بودجه و امکانات بیشتری به آن اختصاص داده می شود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دستگاه قضا با مشکلاتی مانند حجم بالای پرونده ها، اطاله دادرسی، فشار کاری قضات و کمبود زیرساخت‌ها مواجه است، گفت: مهمترین مطالبه مردم از دستگاه قضا رعایت حقوق شهروندی و بی طرفی است اما در حال حاضر نظام دادگاه های انقلاب و دادگاه های ویژه روحانیت و همچنین وضعیت دادگاه های فعلی ما دارای مشکلات زیادی بوده و نیازمند بازنگری اساسی است و اگر قوه قضائیه به دنبال بازنگری است ما آمادگی لازم را در کمیسیون قضایی مجلس داریم که موارد نقض حقوق شهروندی را با آنها در میان بگذاریم تا از سویی بی طرفی این دستگاه رعایت شود، همچنین رعایت حقوق شهروندی در رسیدگی های قضائی مورد توجه قرار گیرد و از رفتارهای برخی قضاتی که در شان جمهوری اسلامی ایران نیست جلوگیری شود.

رحیمی جهان آبادی با تاکید بر ضرورت تقویت نهاد وکالت، تصریح کرد: نهاد وکالت حرفه یا راه درآمدزایی نیست بلکه نهادی مدنی و ملجا و پناهگاه برای دفاع متهم از حق خودش است.

عضو کمیسیون قضایی مجلس یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر نگاه به نهاد وکالت در قوه قضائیه و برخوردها با وکلا مطلوب و شایسته نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه حجت الاسلام رئیسی مشرف ترین فردی است که در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی از دل قوه قضائیه برآمده است، گفت: ایشان کاملا بر قوه قضائیه مسلط بوده و تخصص دارد از سویی در عرصه انتخابات شرکت کرده و از دایره بسته نخبگان حکومتی خارج شده، به میان مردم آمده و درد و رنج مردم را لمس کرده است.

وی ادامه داد: رئیس دستگاه قضا در نهاد خدمت گذار مذهبی مانند آستان قدس از نزدیک با محرومیت مردم آشنا بوده و نیروی جوان و خوش فکری است بنابراین به سهولت می تواند مشکلات دستگاه قضا را حل کند .

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: ایشان می تواند روی حمایت ما به عنوان نماینده مردم حساب کند و از صمیم قلب و به عنوان نماینده ملت آرزو داریم قوه قضائیه در تراز ملت ایران و انقلاب اسلامی که ۲۵۰ هزار شهید داده قرار گیرد تا بتوانیم چه در عرصه بین المللی و داخلی با قدرت و شهامت از این قوه دفاع کنیم.