فام‌نیوز: ‌نماینده مردم نیشابور در مجلس با اشاره به معرفی ۴ وزیر پبشنهادی دولت به مجلس گفت که بهتر بود رییس جمهوری پیش از اعلام فهرست نهایی، لااقل مشورتی با ۳ فراکسیون سیاسی مجلس انجام می‌داد.
حمید گرمابی در گفت‌وگو با «فام‌نیوز»، با اشاره به تشکیل کمیته‌ها و کارگروه‌های بررسی برنامه‌ها و کارنامه‌های هر یک از وزرای پیشنهادی گفت: باتوجه به معرفی ۴ وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و همچنین راه و شهرسازی ازسوی رییس‌جمهوری به مجلس، فراکسیون امید همچون مقاطع پیشین اقدام به تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های تخصصی بررسی برنامه و کارنامه هر یک از این ۴ گزینه کرده که بنده نیز به‌عنوان یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در فراکسیون امید، در کارگروه بررسی سوابق، اهداف و برنامه‌های آقای رضا رحمانی، گزینه پیشنهادی وزارت صمت فعالیت خواهم کرد.
وی با تاکید بر لزوم دستیابی به نظر کارشناسی در کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی و متعاقباً بحث و بررسی در مجمع عمومی فراکسیون جهت رسیدن به اجماع نهایی، گفت: طبیعتاً بررسی‌های ما به‌تازگی آغاز شده و در نتیجه تا پیش از آن‌که نظر فراکسیون رسماً‌ اعلام نشود، امکان اظهارنظر درباره مصادیق و شرایط هر یک وزرای پیشنهادی ممکن نخواهد بود.
نماینده مردم نیشابور در مجلس در پاسخ به پرسشی درخصوص رویکرد سیاسی و کلان رییس‌جمهوری و مشاوران احتمالی وی در انتخاب این ۴ گزینه پیشنهادی که ازقضا با برخی انتقادات نیز همراه شده است، گفت: بنده هم معتقدم که آقای روحانی می‌توانست انتخاب‌هایی دیگر داشته باشد، به‌ویژه آن‌که به نظر می‌رسد مردم، افکار عمومی و حامیان دولت انتظار داشتند چهره‌هایی جدید معرفی می‌شدند اما این‌طور که پیداست دستشان بسته بوده و به‌دلیل برخی محدودیت‌هایی که پیش‌روی دولت قرار گرفته، قادر به انتخاب متفاوت و بهتر از این نبوده است.
عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: طبیعتاً بهتر بود رییس جمهوری پیش از اعلام فهرست نهایی، لااقل مشورتی با نمایندگان و به‌خصوص ۳ فراکسیون سیاسی مجلس انجام می‌داد و با درنظر گرفتن دیدگاه‌های مختلف، زمینه برای توفیق هرچه بیشتر و بهتر وزرای پیشنهادی در مسیر کسب رای‌اعتماد از مجلس را هموار می‌کرد.
او با اشاره به معرفی وزیر پیشین صمت به‌عنوان وزیر پیشنهادی کار، گفت: نمایندگان درخصوص برخی چهره‌هایی که اکنون معرفی شده‌اند، پیش‌زمینه‌هایی نه‌چندان مثبت دارند و درمجموع به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از این ۴ گزینه پیشنهادی از هم‌اکنون نمی‌توانند نسبت به کسب رای‌اعتماد خود از مجلس مطمئن باشند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که به نظر می‌رسد از این ۴ گزینه پیشنهادی، اوضاع یک یا دو نفر نسبتاً مثبت و اوضاع دو نفر دیگر چندان مساعد نیست، گفت: فکر می‌کنم گزینه پیشنهادی وزارت صمت باتوجه به سابقه نمایندگی مجلس اوضاعی بهتر از سایر گزینه‌ها داشته باشد اما تکلیف دیگران چندان مطمئن نیست.
نماینده مردم نیشابور در مجلس همچنین تاکید کرد: گزینه‌های پیشنهادی کار و اقتصاد هم به‌خصوص درمیان بخش قابل‌توجهی از امیدی‌ها رای خوبی دارند. ضمن آن‌که خود آقای شریعتمداری نیز باوجود آن‌که بعضاً‌ به‌دلیل مسائلی که طی ماه‌های گذشته به‌عنوان وزیر صمت پشت سر گذاشت، چندان اقبال خوبی نداشته باشد اما نمایندگان به نارسایی‌هایی که بعضاً‌ خارج از اختیارات او در وزارتخانه بوده، واقف هستند و در گذشته نیز سابقه مدیریتی قابل‌قبولی داشته‌اند. در بحث استیضاح نیز به هر حال برخی مشکلات باعث شد که امکان حضور در کمیسیون فراهم نشود اما در مجموع به نظر می‌رسد تعداد قابل‌توجهی از اعضای فراکسیون نگاهی مثبت به این انتخاب دارند.
گرمابی در پایان تصریح کرد: آن‌چنان که مشخص است، تا زمانی که هر ۴ گزینه پیشنهادی برنامه‌های خود را به تفصیل برای نمایندگان تشریح نکنند، نمی‌توانیم درباره رای مثبت یا منفی به آن‌ها اظهارنظر کنیم اما امیدواریم طی یکی، دو روز آینده، با برگزاری جلساتی که تدارک دیده‌ایم، با نگاهی کارشناسی و اصولی درباره هر یک از این گزینه‌ها تصمیم‌گیری کنیم.