فام نیوز- رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه ریاست لاریجانی خط قرمز مجلس نیست گفت که در انتخابات هیات رییسه سال گذشته مجلس برخی از اعضای فراکسیون مستقلین هم موافق ریاست عارف بودند.

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به نزدیک شدن به برگزاری انتخابات هیات رییسه اجلاسیه چهارم مجلس دهم و نحوه حضور فراکسیون امید در این انتخابات گفت: طبیعتاً فراکسیون امید به‌عنوان بزرگترین فراکسیون مجلس در انتخابات هیات رییسه پیش‌رو که سرنوشت رییس، نواب رییس و اعضای هیات رییسه مجلس در سال پایانی را مشخص خواهد کرد، حضوری فعال خواهد داشت، هرچند هنوز برای اظهارنظر دقیق درباره جزئیات این حضور زود است و باید کمی منتظر بمانیم.

وی افزود: کمیته‌ای به این منظور در فراکسیون تشکیل شده که در حال بررسی موضوع به‌طور دقیق است. ما ابعاد مختلف این رقابت درون‌پارلمانی را خواهیم سنجید و متناسب با شرایط سعی می‌کنیم بهترین رویکرد را اتخاذ کنیم و وارد میدان شویم.

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس همچنین در واکنش به اظهارات اخیر سخنگو و برخی اعضای هیات رییسه فراکسیون مستقلین ولایی درخصوص این انتخابات و هشدار به رییس فراکسیون امید مبنی بر خودداری از ورود به رقابت برای کرسی ریاست پارلمان اعلام کرد: این صحبت‌ها آن‌قدر ارزش ندارند که بخواهیم پاسخی به آن بدهیم. این‌که بگویم خط قرمز ۵۰، ۶۰ نفر از نماینده مجلس، آقای لاریجانی است، اشکالی ندارد اما این موضوعی نیست که همه مجلس به آن توجه داشته باشد. درواقع ریاست لاریجانی شاید خط قرمز اقلیتی در مجلس باشد اما نظر همه نمایندگان نیست.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس در ادامه تصریح کرد: طبیعتاً مرجع تشخیص مصلحت دکتر عارف، فلان نماینده عضو بهمان فراکسیون مجلس نیست. فراکسیون امید بزرگترین فراکسیون پارلمان است و عارف هم رییس این فراکسیون. ما در فراکسیون بنابر اصول دموکراسی پارلمانی و بر پایه رای‌گیری تصمیم می‌گیریم و همه خود را مکلف به رعایت نظر اجماعی فراکسیون می‌دانند، نه نظر یک نماینده بیرون فراکسیون.

او همچنین گفت: آن‌چه مطرح شده صرفاً نظر شخصی یک نماینده از ۲۹۰ نماینده مجلس بوده و حتی بعید می‌دانم این صحبت‌ها، موضع همه اعضای فراکسیون مستقلین باشد، کمااینکه در آخرین انتخابات هیات رییسه در اجلاسیه سوم نیز شاهد بودیم که تعدادی از مستقلین هم به آقای عارف رای دادند، بنابراین فکر نمی‌کنم نمایندگان منتتظر نظر یک نماینده باشند تا بنابر آن تصمیم بگیرند.

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس در ادامه به حواشی رسانه‌ای اخیر درخصوص اختلاف‌نظر در فراکسیون امید درمورد گزینه‌های نواب رییس و احتمال کاندیداتوری رییس فعلی کمیسیون فرهنگی برای یکی از دو کرسی نواب رییس نیز پرداخت و در این رابطه گفت: صحبت‌هایی که در رابطه با آقای مازنی مطرح شده، یا سهواً درست منتقل نشده یا با شیطنت رسانه‌های رقیب جریان اصلاحات به این نحو بیان می‌شود.

میرزایی تصریح کرد: طبیعتاً آقای مازنی هم همچون تمامی اعضای فراکسیون امید و همچنین تمامی ۲۹۰ نماینده مجلس می‌تواند اعلام کاندیداتوری کند اما روال کار در فراکسیون امید به این شکل است که ابتدا اعضای فراکسیون در جلسه مجمع اعلام کاندیداتوری می‌کنند و هر کس که بیشترین رای را آورد، به‌عنوان کاندیدای فراکسیون به صحن معرفی می‌شود. احتمالاً آن‌چه در مورد آقای مازنی مطرح شده نیز بحث احتمال کاندیداتوری داخل فراکسیون بوده که بحث خاصی هم نیست.