عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه درآمدزایی ازطریق پذیرش دانشجو، منجر به بروز مشکلات برای دانشگاه‌ها می‌شود، گفت: نگاه سلیقه‌ای ضربه‌ای سنگین به فعالیت‌های دانشجویی وارد کرده است.

سیده حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با فام‌نیوز با اشاره به ایام روز دانشجو و برگزاری مراسم مختلف به این بهانه در دانشگاه‌های سراسر کشور به برخی معضلات دانشجویان در سال‌های گذشته اشاره کرده و گفت: واقعیت این است که همه افراد جامعه و تمامی شهروندان بنابر قانون اساسی از حق تحصیل برخوردارند و این درحالی است که متاسفانه بعضاً این حق از برخی دانشجویان سلب می‌شود که لازم است این رویه‌های ناصحیح اصلاح شود.

او همچنین با تاکید بر لزوم توجه ویژه به جایگاه دانشجو و دانشگاه یادآور شد: البته ما در گذشته، در مقاطعی عملکرد خوبی در بحث دانشگاه‌ها داشتیم و مثلاً در بحث علمی دانشگاه‌ها، هم به لحاظ کمی و هم به‌لحاظ کیفی شاهد پیشرفت و توسعه‌ای مثبت و قابل‌قبول بودیم اما متاسفانه از زمانی به بعد، نگاه به دانشجویان و دانشگاه‌ها تغییر کرد و هم‌اکنون نیز این نگاه جدید حاکم است.

نماینده اصلاح‌طلب مردم قزوین با انتقاد نسبت به نگاه درآمدزایی به دانشگاه‌ها و محیط‌های علمی تاکید کرد: این نگاه جدید که از زمانی به بعد بر دانشگاه‌ها حاکم شده، نگاه درآمدزایی است و متاسفانه شاهدیم که بعضاً بدون درنظر گرفتن آینده شغلی دانشجویان، صرفاً به بحث پولی کردن دانشگاه‌ها توجه می‌شود و جالب آن‌که در این سال‌ها هیچ‌گونه استراتژی مشخصی نیز دنبال نشده است.

عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر لزوم تغییر رویکردها در مدیریت دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: امروز مشکلات کشور در حوزه‌های مختلف ایجاب می‌کند که برای حلشان دست‌مان را به سوی دانشگاه دراز کنیم و به این اعتبار، لازم است به‌جای آن‌که به‌دنبال کسب درآمد از پذیرش دانشجو باشیم، به نحوی عمل کنیم که از دستاوردهای دانشجویان برای کشور و مردم درآمدزایی کنیم.

این نماینده مجلس همچنین با بیان این‌که برخی دیگر از مشکلات حوزه دانشگاه مربوط به بحث جذب اساتید و فضاهای دانشگاهی است، گفت: علاوه بر مشکلاتی که در بحث جذب اساتید و فضاهای دانشگاه داریم، در حوزه فعالیت‌ها و تشکل‌های دانشجویی نیز با مشکلاتی جدی روبرو هستیم.

وی افزود: معتقدم تشکل‌های دانشجویی درصورتی پویا، فعال و سرزنده خواهند بود که نگاه مسئولان نسبت به عملکرد و فعالیت‌شان مثبت و توام با همراهی و همدلی باشد و در این صورت، سرزندگی دانشگاه و تشکل‌های دانشجویی منجر به پویایی جامعه شده و به توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر جامعه می‌انجامد.

زرآبادی در عین حال تصریح کرد: با این همه، متاسفانه نگاه سلیقه‌ای به فعالیت‌های دانشجویی ضربه سنگینی به فعالیت‌های دانشجویان زده و از دیگرسو تلاش برای درآمدزایی ازطریق پذیرش دانشجو نیز عملکرد دانشجویان و دانشگاه‌ها را با مشکلاتی روبرو کرده است.