فام‌نیوز- نماینده مردم تهران در مجلس گفت: تلاش ما بر این بوده که با توجه به مطالبه‌ای که در جامعه وجود دارد، مسیری برای ورود به ورزشگاه گشوده شود.

طیبه سیاوشی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:‌ »در حال حاضر یکی از اولویت‌های آقای رییسی در دستگاه قضا مبارزه با فساد است و چه بجا که این رویه تازه را از داخل خود قوه قضاییه شروع کرده‌اند. اما همانطور که ایشان نیز مطلع هستند، آنچه در سطح دستگاه‌های مختلف در عرصه قدرت می‌تواند منجر به کاهش فساد شده و به قوه قضاییه کمک کند، آزادی بیان و آزادی رسانه‌هاست.

رسانه از قدیم و در سال‌های اخیر هم فضای مجازی به عنوان یکی از پایه‌های جامعه مدنی محسوب می‌شوند. البته فضای مجازی تهدید‌هایی هم دارد اما یکی از فرصت‌های بزرگ این فضا آن است که اطلاع‌رسانی و آگاهی‌رسانی در آن به خوبی انجام می‌شود. این موردی است که امیدوارم هرچه سریع‌تر ازسوی قوه قضاییه مدنظر قرار بگیرد. در اتفاقی که روز کارگر و جلوی مجلس پیش آمد، من و خانم سعیدی و آقای محجوب، دو نماینده دیگر مردم تهران در رایزنی‌ای که با آقای علی لاریجانی به عنوان رییس قوه مقننه داشتیم، باتوجه به اینکه این دستگیرشدگان به قول آقای محجوب جلوی خانه ما که همان مجلس و خانه ملت است، دست به اعتراض زده بودند و همچنین در راستای احقاق حقوق کارگران به آنجا آمده بودند، در نامه‌ای از آقای رییسی درخواست کردیم که با اغماض با این عزیزان برخورد کنند که متاسفانه در مورد ۳ نفر از آنها این اتفاق نیفتاد.

بحث اما این است که آیا نظام می‌تواند تضمین کند که هم در کاهش فساد و هم در مباحثی که به ثبات حاکمیتی در جامعه برمی‌گردد و مهم‌تر از اینها، بحث انسجام اجتماعی که ما دایم پیگیر و نگران کاهش آن هستیم، با تکرار اتفاقات اینچنینی، تحت شعاع قرار نمی‌گیرند و با مشکل مواجه نمی‌شوند؟ ما در مورد این موضوع از یک موضع جناحی صحبت نمی‌کنیم، حتی کسانی که قاعدتا در جناح اصلاح‌طلبان قرار نمی‌گیرند هم معتقدند که آزادی بیان و آزادی رسانه باید در چارچوب مقررات قانون اساسی وجود داشته باشد و شهروندان تا زمانی که خطوط قرمز نظام؛ البته نه خطوط قرمز سلیقه‌ای، بلکه خطوط قرمزی که بطور مشخص تعریف شده را رعایت می‌کنند، می‌توانند مباحثی را مطرح کنند. بحث دیگری که در تهران مطرح شد و حتی شورای شهر هم به آن ورود پیدا کرد اما البته معلوم نیست چرا به حال خود رها شد، این بود که مکان‌هایی را در نظر بگیرند که ضمن تامین امنیت افرادی که آنجا هستند، فرصتی داده شود که به شهروندان از مواردی که معمولا آسیب مالی دیده‌اند یا مشکلات فرهنگی دارند، فارغ از اینکه چه گروهی هستند، بتوانند با حضور در آن اماکن مسائل‌شان را بیان کنند. این روش نیز به نظرم فرصت خوبی بود که متاسفانه پیگیری نشد.

همه مردم کشور به نوعی برای بهبود وضعیت تلاش می‌کنند و عده‌ای نیز بدبختانه بابت اینکه این مساله که در هرحال باید به مطالبات مردم جواب داد، هزینه می‌دهند. نباید مطالبات مردم را نادیده گرفت. نباید بگذاریم یک‌سری مسائل در کشور آتش زیر خاکستر شوند. ما بخشی از مسائل را زیر فرش پنهان می‌کنیم تا بعدا به آنها رسیدگی کنیم اما گاهی زمانی که می‌خواهیم به آن مسائل رسیدگی کنیم، بسیار دیر شده است. مثلا در مورد همین بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها، ما این مطالبه را از ۳ سال پیش پیگیری کرده‌ایم. شخصا به عنوان رییس کمیته ورزش و زنان کمیسیون فرهنگی مجلس، درگیر این مساله بودم و دایم با این موضوع سر و کار داشتم.

خودم برای دیدن بازی‌ها می‌رفتم و حتی عده‌ای را برای دیدن بازی‌ها معرفی می‌کردم. اما همین اتفاقی که ما در این ۳ سال برای آن تلاش کردیم، ازسوی اصلاح‌طلبان و نمایندگان مرد اصلاح‌طلب حداقلی دیده می‌شد. گاهی به شکل توهین‌آمیزی به من می‌گفتند که این مطالبه است که شما پیگیری می‌کنید؟ این همه معضل در جامعه وجود دارد. عدم همراهی و اینکه فقط یک نفر بخواهد موضوعی را پیگیری کند، موجب می‌شود به نتیجه لازم نرسیم. اینکه از بین ۱۷ نماینده زن در مجلس، فقط دو، سه نماینده زن یک موضوع را پیگیری کنند یا از ۳۰ نماینده تهران تنها دو، سه نفر موضوعی را پیگیری کنند، فایده‌ای ندارد.

ما با این عدم همراهی به‌ویژه در حوزه مسائل زنان مواجه هستیم. البته مواردی هم بوده که نمایندگان دیگر هم خیلی همراهی کرده‌اند اما در مواردی همچون حضور زنان در ورزشگاه که در حال حاضر ۳ سال است، پیگیر هستیم، کسی همراهی نکرد و حالا که این اتفاق دردناک و سخت اتفاق افتاده، همه به یاد موضوع افتاده و ورود می‌کنند. البته همین حالا هم برخی اصلا نه صحبتی می‌کنند در این باره و نه همراهی.

حرفم این است که یک مطالبه اجتماعی، نه در مجلس و نه در هیچ بخش دیگری، ممکن نیست که فقط به دست یک نفر پیش برود. این مطالبات نیاز به تعامل و همراهی دارد. در این سال‌ها در جلساتی که در کمیسیون فرهنگی با دستگاه‌های مختلف مانند نیروی انتظامی، وزارت ورزش و وزارت کشور یا دیگر دستگاه‌ها داشته‌ایم، تلاش بر این بوده که با توجه به مطالبه‌ای که در جامعه وجود دارد، مسیری برای ورود به ورزشگاه گشوده شود.

بحث این است که به غیر از آن مواردی که عدم همراهی وجود داشته، مواردی هم بوده که ما مطالبات را نادیده گرفتیم و تا زمانی که به وضعیت بحرانی نرسیده، آن را پیگیری نکرده‌ایم. گروهی در مجلس که به عنوان فراکسیون امید، یا گروهی به عنوان فراکسیون مستقلین که حامیان دولت هستند، می‌توانند مطالبات مردم را که در چارچوب منافع کشور هم تعریف شده، پیگیری کنند. معتقدم که این مطالبات مردم را باید شنید و تا آن جایی که ممکن است، با اصلاح قانون یا تغییر شکل نظارتی و اجرایی، مورد رسیدگی قرار داد چرا که بطور مثال در همین بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها ما منع قانونی خاصی نداریم و بیشتر باید از بعد نظارتی به آن ورود شود. یک موضوع مهم دیگر نیز این است که نظرات و دیدگاه‌ها در مسائل فرهنگی و به‌ویژه در بخش مذهبی و شرعی با اختلاف‌نظر مواجه هستند. البته در مورد همه مسائل بین کسانی که اظهارنظر می‌کنند، اختلاف‌نظر وجود دارد اما این نظرات برای حاکمیت الزام اجرایی ندارد. الزام اجرایی این نظرات برای کسانی است که از آن مرجع تقلید پیروی می‌کنند و همه لازم نیست از آن نظر تابعیت کنند. درمورد ورود زنان به ورزشگاه‌ها نیز نظر حاکمیت مخالف با ورود زنان به ورزشگاه نبوده و چنین نظری منعکس نشده است؛ بنابراین تا زمانی که دستگاه حکومتی این بحث را مطرح نکند، منعی برای ورود زنان به ورزشگاه وجود ندارد.»