فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: حالا که با ردصلاحیت‌ها امکان برگزاری انتخابات واقعی نیست، عملکرد شورای نگهبان آسیب‌شناسی شود.
فرج‌الله رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به ردصلاحیت برخی اصلاح‌طلبان از سوی شورای نگهبان در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: «لازم است که تکلیف این مسئله یک‌بار برای همیشه روشن شود. باید ابعاد موضوع ردصلاحیت گسترده و نحوه نظارت شورای نگهبان بر انتخابات و بررسی صلاحیت کاندیداها در سطح جامعه مطرح شود تا ابعاد مسئله به‌دقت دیده و بررسی شود.»
او گفت: «این‌که شورای نگهبان تصمیماتی اتخاذ کند و بعد هم هر کس نسبت به نوع و فرآیند بررسی‌ها اظهارنظر کند، حمل بر این باشد که با نهادی قانونی مخالفت کرده، نه مشکل مشارکت را برطرف می‌کند، نه اصل مشکل ردصلاحیت‌ها و ایرادهای این مسیر را.»
نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین با انتقاد از نحوه بیان مسائل و دلایل ردصلاحیت کاندیداهای انتخابات پیش‌رو که از سوی سخنگوی شورای نگهبان، «عمدتاً» ناشی از مسائل «مالی و اقتصادی» عنوان شد، گفت: برخلاف آن‌چه گفته شده مسائل مالی و اقتصادی علت ردصلاحیت نمایندگان فعلی مجلس، دست‌کم نمایندگان اصلاح‌طلب و اعضای فراکسیون امید نیست. به‌گونه‌ای که در جلسه‌ای که به این منظور در فراکسیون برگزار شد، اعضا صراحتاً درخواست کردند که فراکسیون علت ردصلاحیت تمامی اعضای ردصلاحیت‌شده را به‌طور عمومی اعلام کند تا مشخص شود، موضوع اقتصادی و مالی نبوده، بلکه این نحوه برخورد به‌علت اظهارنظرهای سیاسی نمایندگان بوده است.
این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: «وقتی اینطور عنوان می‌شود که عمده نمایندگان فعلی که ردصلاحیت ‌شده‌اند، به‌دلیل مسائل مالی و اقتصادی بوده، دیگر کسی به نمایندگان و نهاد پارلمان اعتماد نخواهد کرد.»
او با انتقاد نسبت به عدم امکان نقد عملکرد برخی دستگاه‌ها و نهادها ازجمله شورای نگهبان گفت: «امروز شاهدیم اعضای شورای نگهبان از نوعی مصونیت مطلق نسبت به گفته‌ها و اظهارنظرهایشان برخوردارند. حال آن که ما که نمایندگان ملت هستیم و بنابر قانون دارای مصونیت پارلمانی، نه‌تنها قادر به استفاده از این مصونیت قانونی خود نیستیم، بلکه همان مصونیت نسبی‌مان هم محل ابهام است.»
این عضو کمیسیون عمران مجلس دهم با دعوت از اعضای شورای نگهبان برای حضور در نشست‌های پرسش و پاسخ عمومی جهت ارائه توضیح به افکار عمومی درباره علت ردصلاحیت گسترده کاندیداهای یک جناح سیاسی، نسبت به آن‌چه شائبه عملکرد جانبدارانه این نهاد است، ابراز نگرانی کرد و گفت: «لازم است شورای نگهبان در نشست‌هایی عمومی، در جلسات دانشگاهی و نشست‌های پرسش و پاسخ علمی و حقوقی حاضر شوند تا رویکردهای این شورا نزد افکار عمومی روشن شود.»
او خاطرنشان کرد: «شورای نگهبان باید نسبت به اقناع افکار عمومی گام بردارد. البته شخصاً باتوجه به تجربه گذشته فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. اما معتقدم این شفاف‌سازی و روشنگری به نفع ملت است و در راستای مصلحت کشور.»
رجبی در پایان تصریح کرد: «اگر فضای گفت‌وگو ازسوی شورای نگهبان ایجاد نشود و امکان نقد عملکردها فراهم نباشد، حتماً با مشکلاتی اساسی مواجه خواهیم شد. بنابراین باید از فرصت پیش‌رو استفاده کنیم و حالا که با ردصلاحیت گسترده، برگزاری انتخابات با چالش روبرو شده، لااقل نسبت به نقد عملکرد شورای نگهبان اقدام کنیم.»