فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت که فراکسیون امید در چارچوب نقد عملکرد و «وظایف نمایندگی»، نمره خوبی می‌گیرد.
حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، در واکنش به برخی انتقادها به عملکرد فراکسیون امید و دیدگاه بعضی ناظران مبنی برآورده نشدن تمامی انتظارها و مطالبات از این فراکسیون سیاسی مجلس دهم گفت: به نظرم، مشکل اصلی درمورد فراکسیون امید اتفاقاً مربوط به همین انتظارها و مطالبات است. از این جهت که متاسفانه ساختار مجلس و میزان تاثیرگذاری‌ها و به‌طور کلی وظایف قوه مقننه به‌درستی مدنظر قرار نمی‌گیرد.
او با بیان این‌که بخشی دیگر از مشکلات ناشی از بعضی محدودیت‌های اعمال شده پیش‌روی فراکسیون امید است، گفت: به نظرم می‌رسد اگر مردم ساختار مجلس را به‌درستی بشناسند و درمقابل با محدودیت‌های فراکسیون امید نیز آشنا می‌شدند، اوضاع به نحوی دیگر بود.
نماینده اصلاح‌طلب مردم اصفهان در مجلس با تاکید بر لزوم ارائه گزارش‌های دقیق نسبت به عملکرد، محدودیت‌های فراکسیون امید و همچنین ساختار و حدود اختیارات مجلس توسط صداوسیما، درباره آن‌چه درباره عدم اطلاع‌رسانی دقیق ازسوی این فراکسیون عنوان می‌شود، توضیحاتی ارائه کرد و گفت: نمی‌خواهم از اصطلاح «رسانه‌های تاثیرگذار» استفاده کنم، چون لزوماً چنین نیست. باید بگویم صداوسیما و رسانه‌هایی که نه لزوماً دارای «تاثیرگذاری» هستند، بلکه رسانه‌هایی که در ابعاد گسترده‌تری امکان ارائه محتوا دارند، اگر مورد بررسی قرار گیرند، می‌بینیم که عمدتاً متمایل به جناح راست و جریان اصولگرایی هستند.
این عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به برخی نمونه‌های این اتفاق در این دست رسانه‌های جمعی گفت: متاسفانه این رسانه‌ها به‌طور آشکار اخبار و رویدادها در دیگر فراکسیون‌ها و فعالیت نمایندگان آن فراکسیون‌ها را بازتاب می‌دهند و نسبت به امیدی‌ها تبعیض قائل می‌شوند. چنان که مثلاً وقتی بنده در صحن علنی از یک وزیر سوال می‌کنم، باوجود آن‌که باتوجه به اهمیت موضوع ناچار به پوشش رسانه‌ای هستند اما هیچ اشاره‌ای به صحبت‌ها یا تصویر بنده نمی‌شود. حال آن‌که دیگر نمایندگان طیف‌های دیگر به‌مراتب بیشتر موردتوجه این رسانه‌ها هستند.
عابدی گفت: به دفعات در جریان اقدامات داخل صحن، صداوسیما باتوجه به اهمیت موضوع، ناچار به پوشش صحبت‌ها و مسائل مطرح شده ازسوی بنده بوده اما نامی از من نیامده و تصویری منتشر نشده است و این تصور ایجاد می‌شود که بنده در آن جلسه اساساً غایب بوده‌ام!
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس همچنین با اشاره به ورود حدود ۱۵۰ نماینده به مجلس با «لیست امید»، تعداد اعضای فراکسیون امید را چیزی درحدود ۱۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: می‌دانیم که حدود ۵۰ تا ۷۰ نماینده امیدی، از ما جدا شدند و به هر حال در طول این ۴ سال، اتفاقاً بیشترین تاثیرگذاری و قدرت در مجلس از آن گروهی است که طیف حامیان رییس مجلس هستند. در این شرایط اما ما تعداد قابل‌توجهی از کرسی‌های حساس پارلمان را به دست آوردیم و طرح‌ها و لوایح بسیاری را به نتیجه رساندیم.
عابدی در پایان با بیان این‌که کدامیک از لوایح و طرح‌های اصلاح‌طلبانه با کم‌کاری امید رای نیاورده است، تصریح کرد: وقتی به این موارد دقت شود، می‌بینیم که امید عملکرد بدی نداشته است. درواقع اگر چارچوب نقد عملکرد امید «وظایف نمایندگی» باشد، امید نمره خوبی می‌گیرد اما اگر این چارچوب «انتظارات انتزاعی» باشد، خیر!