فام‌نیوز- نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که مردم سال را زیر چادرها نو می‌کنند، چرا قانون تنفس ۲ ساله وام‌های آن‌ها اجرایی نمی‌شود.

احمد صفری در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه اظهار داشت: ۲۱ آبان ماه سال جاری، استان کرمانشاه با ۷٫۳ ریشتر زلزله مواجه شد، در فضای این اتفاق ناگوار، مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، رئیس مجلس، روسای کمیسیون های تخصصی مجلس برای رسیدگی به زلزله زدگان اقدام کردند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم ایران پیش از مسئولین پای کار آمدند و به زلزله زدگان کمک های خود را رساندند، ادامه داد: با وجود توجه مسئولان و کمک های مردمی، مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای در خصوص بدهکاران بانکی زلزله‌زدگان داشت که دولت نیز آن را برای اجرا شدن به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرده است. اما به نظر می‌رسد سیف رئیس بانک مرکزی مصوبه را برای اجرا به بانک‌ها ابلاغ نکرده است یا بانک‌ها قصد اجرای آن را ندارند.

وی تاکید کرد: مردم زلزله زده کرمانشاه در هشت سال دفاع مقدس رزمنده بودند، اگر هم چنین سابقه این نداشتند به عنوان شهروند و ایرانی باید قانون برای آنها نیز اجرا می‌شد اما مشخص نیست که چرا با قانون بازی می‌کنند و آن را به نحو احسن اجرا نمی‌کنند.

صفری با تاکید براینکه مقام معظم رهبری بیان داشتند حادثه به فرصت تبدیل شود، اظهار داشت: با وجود تاکید مقام معظم رهبری، نه تنها حادثه زلزله به فرصت تبدیل نشد که مشکل زلزله زدگان به دلیل عدم اجرای قانون افزایش یافته است.

این نماینده مجلس توضیح داد: طبق قانون زلزله زدگان از دو سال تنفس پرداخت وام های بانکی برخوردار می شوند اما بانک ها به این افراد اخطار داده‌اند و از حقوق ضامن‌های آنها برداشت می شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس بانک مرکزی باید پیش از اتمام سال این وضعیت را سامان دهد، گفت: در شرایطی که مردم سال را زیر چادرها نو می‌کنند، چرا قانون تنفس ۲ ساله وام‌های آنها اجرایی نمی‌شود، اگر همچنان قانون اجرایی نشود باید با این افراد به اشد مجازات برسند.