فام‌نیوز- نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: موثرترین راه مقابله با تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران تقویت تیم رسانه ای دولت و افزایش اطلاع رسانی برنامه‌ها و اقدامات دولت در رسانه‌ها و فضای مجازی، مطبوعات و صدا و سیماست.

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که با وجودی که در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم اما رفتار برخی مردم و مسؤولان نشان می‌دهد که این جنگ را درک نکرده‌اند، راه‌های فرهنگی تبیین این جنگ برای عموم چیست، گفت: تا جایی که می‌دانم اکثر قریب به اتفاق مسؤولان و مردم قبول دارند در بحران و جنگ اقتصادی قرار داریم و تقریبا همه، عمق این جنگ را درک کرده‌اند.

وی یادآور شد: با کنار گذاشتن تعهدات آمریکا در کنوانسیون‌های بین‌المللی، شاهد شکل‌گیری بحران‌های اقتصادی در سراسر جهان بودیم که شدت این بحران‌ها در ایران به دلیل خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌های بین‌المللی بیشتر بود. این وضعیت در کنار فقدان نظارت دستگاه های ناظر، موجب دامن زدن جو روانی در جامعه شد که خود بهترین فرصت را برای دلالان و فرصت‌طلبان به وجود آورد که در نهایت موجب تشدید تورم و رکود اقتصادی شد این در حالی بود که جامعه، آمادگی چنین شرایطی را نداشتند و نگرانی برای حفظ ارزش پول ملی موجب شد هجوم برخی با هجوم به بازارها و حتی خرید کالای لوکس و غیرضرور بر شدت موضوع بیفزایند.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این پرسش که به نظر شما راه های مقابله با تبلیغات گسترده روانی دشمن در این جنگ اقتصادی چیست و آیا با توجه به این که از نظر فن آوری دست برتر با دشمنان ایران است، چه راه های سنتی و موثری را در این زمینه می توان به کار گرفت، پاسخ داد: به نظر بنده موثرترین راه مقابله با تحریم های اقتصادی غرب تقویت تیم رسانه ای دولت و افزایش اطلاع رسانی برنامه‌ها و اقدامات دولت در رسانه‌ها و فضای مجازی، مطبوعات و صدا و سیماست. تیم اقتصادی دولت باید با استفاده مستمر از این ابزارها، تصمیمات دولت را به صورت گسترده به جامعه انعکاس دهد.

وی متذکر شد: از تریبون‌های رسمی، دستگاه‌های حاکمیتی و همچنین رسانه‌های صوتی و تصویری و مکتوب، باید بیش از گذشته استفاده شود تا در قالب اتحاد و وحدتی که در جامعه شکل می‌گیرد اثرات جنگ اقتصادی به حداقل کاهش یابد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: البته وظیقه همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی درون نظام و خانواده انقلاب است که فارغ از دعواهای سیاسی وجناحی منافع ملت وکشور را در نظر بگیرند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند دولت در وسط میدان و این نبرد اقتصادی است، بنابراین باید به دولت کمک و یاری رساند و از اقدامات و رفتارهایی که موجب ناامیدی در جامعه می شود جدا پرهیز نمایند. علاوه بر آن با درک شرایط پیش‌رو و با وحدت و همبستگی باید شرایطی به وجود آید تا دولت، کشور و مردم از بحران‌های احتمالی به سلامت عبور کنند. مجلس نیز با توجه به شرایط موجود، به وزرای پیشنهادی که در برنامه خود راهکارهای لازم رابرای این نبرد اقتصادی ارائه کرده بودند، رای داد تا دولت بدون مشکل بتواند با تیم اقتصادی کامل به کار خود ادامه دهد.

ذوالقدر با اشاره به اقدامات مقامات کشورمان در تداوم مذاکرات با کشورهای موثر بین‌المللی و همراه کردن آنها با سیاستهای اقتصادی ایران، گفت: اکنون اتحادیه اروپا و کشورهای اروپای حاضر در برجام باید با توجه به پایبندی ایران به برجام، نقش تاثیر گذار خود را عملا ایفا نموده وبا انجام تعهدات خود، جمهوری اسلامی ایران را در این نبرد اقتصادی همراهی نمایند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اقدامات اقتصادی دولت برای کاهش نگرانی‌های اقتصادی و معیشتی مردم گفت: دولت تصمیم دارد از اقشاری که کمتر از سه میلیون تومان درآمد دارند، با پرداخت بسته‌های معیشتی، حمایت کند. سازمان بهزیستی و کمیته امداد کمک‌های نقدی و نیز با ارائه بسته‌های حمایتی به افراد تحت تکفل خود وسایر اقشار ضعیف در تلاش اند تا براین بحران ها فائق آیند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان تاکید کرد: با کامل شدن تیم اقتصادی، دولت باید اقدامات قوی‌تری به اجرا در بیاورد. البته با معرفی سخنگوی دولت می‌توان شاهد شکل‌گیری کار تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی قوی‌تری در مجموعه دولت باشیم تا با اطلاع رسانیِ اقدامات سازنده و مناسب مقامات اجرایی، در جنگ روانی نیز، برای عبور از شرایط نامناسب اقتصادی دست برتر داشته باشیم.