فام‌نیوز- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که به همراه جمعی از نمایندگان سوال از وزیر جهاد کشاورزی درباره‌ی اخلال در فعالیت صیادان ایرانی دردریای عمان را مطرح و آن را تقدیم هیات رئیسه مجلس کردند.

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سوالی که به همراه جمعی از نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی مطرح کردیم اخلال در فعالیت و زندگی صیادان ایرانی در آبهای دریای عمان به واسطه قرارداد رسمی بلند مدت سازمان شیلات با کشتی‌های چینی برای صید در عمق ۲۰۰ متری دریای عمان را مورد سوال قرار دادیم.

به گفته وی در شرح این سوال آمده: بر اساس قرارداد رسمی که سازمان شیلات با چینی ها منعقد کرده کشتی‌های چینی در قالب اجاره بلند مدت اجازه ماهی‌گیری در عمق ۲۰۰ متری آبهای ایران در دریای عمان را دارند. به دلیل این اقدام دارا بودن فناوری شناورهای چینی برای صید در عمق ۲۰۰ متری و ارز آوری آن برای کشور لحاظ شده است. این در حالی است که بر اساس گزارشات واصله علی رغم ادعاهایی که توسط سازمان شیلات می‌شود مبنی بر این که صرفا ماهی‌های غیر حلال صید می‌شود و چینی‌ها اجازه فعالیت در عمق ۲۰۰ متری دریا را دارند اما صیادان زحمت‌کش جنوب کشور را برای امرار معاش با مشکلات جدی مواجه کرده و صید گسترده توسط شناورهای چینی از جریان ماهی‌ها به طرف ساحل و عمق کمتر که قابل دسترس برای صیادان ایرانی با تجهیزات کمتر است جلوگیری می‌کند و از سوی دیگر تفکیکی میان ماهی‌های حلال و غیر حلال در تور صیادان چینی وجود ندارد و آنها هر آنچه که در کف دریا وجود دارد جارو می‌کنند و می‌برند. بر این اساس از آقای حجتی نظیر جهاد کشاورزی خواستار شفاف سازی در نحوه صید شناورهای چینی، میزان قابل بهره برداری توسط آنها، نحوه تفکیک ماهی‌های حلال و غیر حلال در تور صیادان چینی، و همچنین ارائه گزارشی کارشناسی و تخصصی از میزان تاثیر صید در عمق ۲۰۰ متری بر روی جریان ماهی‌ها به ساحل و عمق کمتر هستیم و همچینن این میزان برداشت‌ها آیا به ساختار محیط زیست و دریای ما در بلند مدت آسیب نخواهد زد؟

ذوالقدر همچنین گفت که این سوال تقدیم هیات رئیسه شده و هیات رئیسه آن را به کمیسیون کشاورزی ارجاع کرده است.