فام‌نیوز- رییس فراکسیون امید مجلس ضمن انتقاد از نگاه امنیتی به فعالیت نهادهای مدنی در حوزه محیط زیست گفت: اگر تشکل های مدنی به میدان نیایند دولت عملا توانایی اجرای برنامه های خود را ندارد.
به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی امیدنامه، محمدرضا عارف در دیدار با جمعی از فعالان حوزه محیط زیست با اشاره به نقش مردم در نظام سیاسی از جمله جمهوری اسلامی ایران گفت: مردم محور تمامی تحولات صورت گرفته در کشور ما هستند و هیچکس و هیچ جریانی نمی‌تواند منکر نقش تأثیرگذار مردم در رویدادهای مهم کشورمان شود.
وی با بیان اینکه نهادهای مدنی که توسط مردم شکل می‌گیرد اگر قدرتمند شوند مطمئناً در روند پیشرفت و توسعه کشور تأثیرگذار خواهند بود، اظهارداشت: حضور پررنگ نهادهای مدنی در جامعه باعث می‌شود قدرت از سمت دولت به مردم برگردد و آزادی و دمکراسی به معنای واقعی شکل بگیرد و در این حالت نهادهای مدنی می‌توانند بخش‌هایی از وظایف حاکمیتی را نیز انجام دهند و قطعاً نهاد قانونگذاری در این زمینه تمهیدات لازم را فراهم می‌کند.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به آیات و روایات مختلف در خصوص حفظ محیط زیست، تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به دلیل اینکه می‌خواستیم خیلی زود به همه اهداف انقلاب دست پیدا کنیم بعضاً با نگاه کوتاه مدت عملاً برخی از حوزه‌ها از جمله ضرورت توجه به محیط زیست در حاشیه قرار گرفت و نتیجه چنین نگاه کوتاه مدتی باعث پاک کردن صورت مساله شد که قطعاً باید بصورت جدی روند اصلاح شود.
وی با انتقاد از قانون‌گریزی عده‌ای بخصوص از سوی مسئولان، تاکید کرد: در رفتار برخی مسئولان شاهد تناقض‌هایی هستیم. مثلاً در مقطعی انتقال آب از یک استان به استان دیگر را ممنوع می‌کنند ولی در مقطع دیگر مجوز انتقال آب داده می‌شود. نباید درخصوص مساله مهمی مانند آب سلیقه‌ای عمل شود. باید با رعایت همه جوانب و از جمله مسائل زیست محیطی تصمیم‌گیری کرد.
عارف با بیان اینکه بحران آب در کشور جدی است و باید هوشیار باشیم، اظهار داشت: با توجه به اینکه سفره‌های آب زیرزمینی در اغلب مناطق از جمله مناطق کویری در حال کاهش است و مهمترین مساله در این مناطق حفظ سکونت مردم است، باید در خصوص این موضوع مهم و حیاتی چاره اندیشی کرده و بر اساس منافع و امنیت ملی و برنامه جامع و سیاست‌های کلی آمایش تصمیم گیری کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر لزوم پرهیز از سیاسی شدن مسائل محیط زیستی، خاطرنشان کرد: در زمینه کوتاهی‌های صورت گرفته در حفظ محیط زیست همه ما مقصر هستیم، نه صرفاً دولت. همه باید پاسخگوی عملکردمان در قبال محیط زیست کشور باشیم. برخی دستگاه‌هایی که متولیان آن در ظاهر از محیط زیست صحبت می‌کنند اما تعاونی‌های وابسته به آن دستگاه مشغول ساخت و ساز در مناطقی هستند که عملاً به نابودی محیط زیست می‌انجامد.
رئیس مجمع نمایندگان تهران خاطرنشان کرد: مسائلی از جمله گرم شدن زمین، خشک شدن دریاچه‌ها، نابودی جنگل‌ها و مراتع، افت آب‌های زیرزمینی، آلودگی هوا و صوتی از جمله مشکلاتی هستند که از ناتوانی یا نارسایی و ضعف کارهای انجام شده به وجود آمده است.
وی با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق برای سرعت دادن به روند پیشرفت و توسعه کشور، گفت: توسعه‌ای که به نابودی محیط زیست بینجامد، فاجعه است، یکی از امتیازات قانون اساسی ایران این است که در آن محیط زیست به عنوان یک امر مهم و حیاتی مورد توجه قرار گرفته و احکام صریحی در این زمینه در قانون اساسی داریم.
رییس فراکسیون امید با اشاره به برنامه ارائه شده از سوی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم (برجا)، یادآور شد: در این برنامه ۲۸ بند به موضوع محیط زیست اختصاص داد شد و انتظار از نهادهای مدنی است که از فراکسیون امید درخصوص میزان اجرایی شدن برنامه‌های اعلامی مطالبه کنند و همراهی مؤثری با فراکسیون درباره برنامه‌های محیط زیستی داشته باشند.
عارف با بیان اینکه اگر تشکل‌های مدنی به میدان نیایند دولت عملاً توانایی اجرای برنامه‌های خود را ندارد، تصریح کرد: سیاست بالادستی در حوزه محیط زیست سیاست‌های مترقی است. در برنامه ششم توسعه هم وظایف دستگاه‌های مختلف درخصوص مسائل محیط زیست بویژه برای مقابله با کم آبی و پایداری سرزمین به خوبی دیده شده است.
رئیس فراکسیون امید با انتقاد از نگاه امنیتی به فعالیت نهادهای مدنی در حوزه محیط زیست، گفت: تضعیف نهادهای مدنی به صلاح کشور نیست و از مقامات و نهادهای ذی ربط می‌خواهم از برخوردهای سلیقه‌ای با فعالان مدنی پرهیز کنند و بسترساز فعالیت و مشارکت بیشتر آنها در امور توسعه و پیشرفت باشند.
در این دیدار که طیبه سیاوشی و فاطم سعیدی از اعضای فراکسیون امید نیز حضور داشتند، فعالان محیط زیستی درخصوص دغدغه‌های خود و لزوم همراهی دولت و مجلس با نهادهای مدنی سخن گفتند.