فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت انتشار اسامی لیست‌امیدی‌هایی که به فراکسیون پشت کردند، عملکرد فراکسیون امید را به نسبت اختیارات آن قابل‌قبول دانست.
محمد فیضی زنگیر در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به برخی انتقادها نسبت به عملکرد فراکسیون امید در طول دوران فعالیت این فراکسیون و تشدید این فضای انتقادی، همزمان با نزدیک شدن به انتخابات مجلس یازدهم گفت: آن‌چه مسلم است باید به اندازه یک سوم توان مجلس، از فراکسیون امید انتظار داشته باشیم. در این صورت، خواهیم دید که فراکسیون امید به بهترین نحو و فراتر از توان خود عمل کرده است.
او با با تاکید بر لزوم رعایت تناسب میان مسئولیت و اختیار خاطرنشان کرد: باید کسی را مسئول مسائل مختلف بدانیم که در آن حوزه مختار بوده و اختیار داشته باشد. وقتی یک‌سوم اختیارات مجلس در دست فراکسیون امید است، باید به اندازه همان یک‌سوم نیز از آن انتظار داشته باشیم و این فراکسیون را به همین میزان مسئول بدانیم.
نماینده اصلاح‌طلب مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با انتقاد نسبت به نحوه تهیه «لیست امید» در آستانه انتخابات مجلس دهم گفت: شاید عمده مشکلات این چهارسال ناشی از نحوه تهیه لیست‌های انتخاباتی بوده است. بزرگان اصلاحات نباید به هر کسی اعتماد می‌کردند؛ چرا که بسیاری از افرادی که موردحمایت قرار گرفتند، به راحتی زیر میز زدند. اما امروز مسئولیت اقدامات آن‌ها نیز به دوش فراکسیون امید افتاده است.
او اضافه کرد: فردی که حاضر نیست خود را اصلاح‌طلب بدانند و راهش را از مسیر فراکسیون امید کج می‌کند، زمان انتخابات از حمایت‌های اصلاح‌طلبان بهره‌مند شده و جالب این‌که امروز نیز بار دیگر سعی در بازگشت دارند اما بزرگان باید دقت کنند که آن اشتباه‌ها تکرار نشود.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس همچنین ادامه داد: لازم است احزابی که افراد را برای لیست‌های انتخاباتی معرفی می‌کنند، بیش از این دقت کنند. همچنین باید تضامینی دریافت شود که وقتی کاندیداهای موردحمایت جریان اصلاحات وارد مجلس شدند، اصلاح‌طلبانه عمل کنند.
این عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس با اشاره به رویکرد مبتنی بر خرد جمعی و نظم تشکیلاتی فراکسیون امید، از برگزاری پیوسته جلسات هیات رییسه، شورای مرکزی و مجمع عمومی این فراکسیون در طول مدت فعالیت خود اشاره کرد و گفت: امیدی‌ها در روزهای خاص و سخت به‌خوبی کنار هم جمع شده و اثرگذار بودند. هرچند در مواردی به‌دلیل برخی فشارهای خارجی و نیز عدم‌هماهنگی کامل میان دولت و اصلاح‌طلبان، مشکلات ایجاد شد.
این نماینده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: هرکس باید به میزان اختیارات خود مسئولیت داشته باشد و نباید همه مشکلات را به گردن اصلاح‌طلبان بیاندازیم.
این عضو هیات رییسه فراکسیون امید با تاکید بر لزوم تشویق شهروندان به حضور پای صندوق‌ها اعلام کرد: باید شرایطی که پشت سر گذاشتیم را به‌دقت برای شهروندان تشریح کنیم. همچنین لازم است که هیات رییسه اسامی کسانی که با لیست امید وارد مجلس شده و در ادامه راه دیگری پیش گرفتند، اعلام کند تا شهروندان آگاه شوند.
فیضی در پایان با بیان این‌که در طول یک دوره ۴ ساله هر مجلس، معمولاً چند تصمیم کلان و مهم اتخاذ می‌شود، توضیح داد: مباحثی همچون تصویب برجام در مجلس نهم یا بحث تصویب لوایح چهارگانه مربوط به FATF در دوره دهم، اتفاقاتی نیست که بارها تکرار شود. اگر قرار به ارزیابی عملکرد فراکسیون امید باشد، باید بر این مسائل کلان تمرکز کنیم و واقعیت آن است که وقتی به این موارد، می‌بینیم فراکسیون عملکردی قابل‌قبول داشته است. همین‌طور وقتی به برخی طرح‌های اصلاح‌طلبانه‌ای که در حوزه مباحث زنان، حقوق شهروندی و دیگر موضوعات به تصویب رسید، توجه کنیم.