فام نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم معرفی کاندیدای اصلاح‌طلب برای ریاست مجلس از سوی این فراکسیون، پیام انفعال را به جامعه مخابره می‌کند، گفت: فراکسیون امید باید برای دفاع از هویت اصلاح‌طلبی خود برای ریاست مجلس کاندیدا داشته باشد.

رضا انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز» با اشاره به آخرین مواضع فراکسیون امید مجلس در انتخابات هیات رییسه اجلاسیه چهارم مجلس دهم گفت: فراکسیون امید پایگاه اصلاح‌طلبان مجلس است و برای دفاع از هویت اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان مجلس حتماً باید برای مهمترین رکن اداری و اجرایی پارلمان که ریاست مجلس باشد، کاندیدایی مستقل داشته باشد.

وی با بیان این‌که هرکدام از اعضای فراکسیون امید می‌توانند کاندیدای این فراکسیون برای ریاست مجلس باشند، تصریح کرد: طبیعتاً تصمیم‌گیری در فراکسیون امید بر اساس خرد جمعی خواهد بود و هرکسی که مجمع عمومی فراکسیون به او رای بدهند، می‌تواند گزینه ما در این انتخابات باشد.

عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس همچنین خاطرنشان کرد: فارغ از این‌که در این مقطع چه کسی کاندیدای نهایی فراکسیون امید برای رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس خواهد بود، ابتدا لازم است که بپذیریم این فراکسیون باید کاندیدای مستقل خود را داشته باشد و با هویت اصلاح‌طلبی وارد رقابت شود.

نماینده اصلاح‌طلب داراب و زرین‌دشت در مجلس با اشاره به سابقه حضور اصلاح‌طلبان در ادوار گذشته مجلس یادآور شد: در گذشته نیز شاهد بودیم که اصلاح‌طلبان چه در اکثریت بودند، چه همچون بسیاری از مواقع فاقد اکثریت بوده یا حتی مشخصاً در اقلیت قرار داشتند، براساس نوعی تقسیم‌کار تشکیلاتی اقدام به معرفی کاندیدا کرده‌اند و در این شرایط نیز لازم است فراکسیون امید در دفاع از هویت اصلاح‌طلب خود کاندیدای خود را معرفی کند.

وی افزود: تصور کنید که فراکسیون امید در شرایطی که دارای اکثریت نسبی مجلس دهم است، برای انتخابات هیات رییسه کاندیدایی نداشته باشد. آیا ممکن است؟! به این فکر کنید که این تصمیم چه پیامی به فضای سیاسی بیرون مجلس و سایر اصلاح‌طلبان و همچنین مردم مخابره خواهد کرد.

عضو کمیته انتخابات هیات رییسه فراکسیون امید ادامه داد:‌ درصورتی که کاندیدا نداشته باشیم، پیامی که از مجلس به کلیه هواداران این جریان فکری و سیاسی در سراسر کشور مخابره می‌شود، پیام انفعال، خودباختگی و و وادادگی خواهد بود.

انصاری در پایان تصریح کرد: ما به شرایط خود در مجلس واقف هستیم. در ابتدای مجلس دهم، تعداد قابل‌توجهی از نمایندگانی که با لیست امید وارد بهارستان شدند، از همراهی با فراکسیون امید سر باز زدند و ما اگرچه دارای اکثریت نسبی هستیم، اما اکثریت مطلق نداریم. با این حال برای دفاع از هویت اصلاح‌طلبی‌مان، حتماً باید برای کرسی ریاست هم کاندیدا داشته باشیم و بهترین فرد در این شرایط، رییس فراکسیون خواهد بود.