فام‌نیوز- یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: سوءمدیریت‌ها و همچنین نگاهی که خودروسازان به کاهش عرضه با هدف افزایش قیمت داشتند، منجر به بروز وضعیت نامساعد فعلی در بازار خودرو شده است.

رضا انصاری در گفت‌وگو با فام‌نیوز با اشاره به وضعیت آشفته و نامساعد بازار خودرو و افزایش چشم‌گیر قیمت خودرو در ماه‌های گذشته اظهار کرد: متاسفانه امروز با شرایطی روبرو هستیم که راهبردهای مدیریتی فعلی نمی‌تواند مشکل آشفتگی بازار خودرو را مرتفع کند. چراکه ما در ماه‌های اخیر از عرضه منظم خودرو به بازار خودداری کرده و همزمان شاهد سینگال‌هایی از جانب خودروسازها مبنی بر کاهش عرضه و تمایل شدید به افزایش قیمت‌ها بودیم.

وی افزود: در نتیجه برخی به این تحلیل رسیدند که خودروسازها در اقدامی برنامه‌ریزی‌شده از عرضه خودرو خودداری کردند تا قیمت‌ها را افزایش دهند و در حال حاضر نیز پیشنهاد خودروساز‌ها که به صراحت اعلام شده، این است که اجازه بگیرند ۵ درصد کمتر از قیمت بازار، اقدام به فروش نقدی کنند.

نماینده مردم داراب در مجلس با اشاره به قیمت نامتوازن برخی خودروهای داخلی گفت: خودروسازان می‌خواهند به‌عنوان مثال اگر خودروی پراید به قیمت ۴۰ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد، شرکت سایپا این خودرو را به قیمت ۳۸ میلیون تومان به فروش برساند که به نظر می‌رسد جفا به خریداران خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم یادآور شد: سوال این است که چرا باید مردم برای خودرویی ۲۰ میلیونی همچون پراید مردم مبالغی درحدود ۱۰۰درصد بیشتر بپردازند. به نظر می‌رسد سوءمدیریتی آشکار صورت گرفته و مسئولان باید پاسخگوی خطای استراتژیک خود باشند.

او در پاسخ به سوالی درمورد جزئیات آن‌چه خطای استراتژیک مدیران صنعت خودرو خوانده بود، گفت: مسئولان صنعت خودرو و خودروسازان از ماه‌ها پیش می‌دانستند که خودرو در لیست تحریم‌ها قرار خواهد داشت و قرار است قطعات خودروها تحریم شود و در این شرایط تدبیر حکم می‌کرد و کاملاَ روشن بود که باید بیشترین میزان از ارزمان را به تامین و خرید قطعات تخصیص دهیم که در شرایط تحریم با کمبود قطعات روبرو نشویم.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: بنابر اطلاعاتی که دارم، مسئولان وزارت صنعت از تخصیص ارز به خرید قطعات خودداری کرده و بخش بسیار کمی از ارز به این موضوع اختصاص یافته است.

این نماینده مجلس یادآور شد: در نتیجه معتقدم این سوءمدیریت‌ها و همچنین نگاهی که خودروسازان به کاهش عرضه با هدف افزایش قیمت داشتند، منجر به بروز وضعیت نامساعد فعلی در بازار خودرو شده است.

انصاری در پایان تصریح کرد: بر این اساس، قطعاً مجلس از ابزار نظارتی خود استفاده خواهد کرد و لازم است مسئولان وزارت صمت و مدیران صنعت خودرو پاسخگو باشند.