فام‌نیوز-رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت : امروز افرادی به دلیل سلایق شخصی خود استاد مسلمان، متدین و متعهد را از کار منع می کنند.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، حجت الاسلام مازنی عصر چهارشنبه در آیین نکوداشت استاد مطهری و مقام معلم اظهار کرد: شهید مطهری معتقد بود در دانشگاه باید کرسی های تدریس مارکسیسم داشته باشیم حتی از شوروی برای تدریس این درس استاد آورد.
وی در این مراسم که در دانشکده خبر برگزار شد ، افزود: مطهری به عنوان نماد استادان و اهالی فرهنگ در جامعه است و باید این شخصیت را بشناسیم و خود را با او تطبیق دهیم.
حجت الاسلام مازنی با بیان اینکه مطهری در بین مجموعه ویژگی های مطهری دو ویژگی بسیار مهم است ، افزود: اولین ویژگی تلاش عالمانه برای از بین بردن خرافات و تحریفات در عرصه های مختلف است. به عنوان مثال در مسئله عاشورا مطهری سلسله مباحثی در خصوص تحریفات عاشورا بیان کرد. که حکم تکفیر او را صادر کردند اما پژوهش های وی درست بود.
وی ادامه داد: هرچه جامعه از مطهری و گفته هایش دور شد، به سمت ملا حسین کاشف با کتاب های دروغ گرایش پیدا کرد و حتی گرایش به این آثار تحریفی و دروغ نحوه عزاداری آنها را تغییر داد.
مازنی افزود: وظیفه یک استاد این است که به تفکر مطهری برگردد انسان ها دوست دارند قهرمان های خود را بزرگ جلوه دهند و دروغ هایی به وی نسبت دهند. اما مطهری بسیاری از واقعات که به عاشورا نسبت داده اند با دلیل تکذیب می کند.
این نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات تصریح کرد: مطهری می گفت دروغ ها را باید پاکسازی کرد. و حماسه حسین را به درستی نشان داد. اما مطهری نیز قابل نقد است. بعد از او پژوهشگرانی آمده اند و برخی گفته های او را بر اساس تاریخ نقض کردند.
مازنی افزود: ویژگی دوم استاد مطهری دفاع از آزاد اندیشی با نگاه عالمانه و به دور از خرافات و تحریف بود. وی ایده هایی در جمهوری اسلامی مطرح کرد که موفق به پیاده کردن آنها نشد.
وی تصریح کرد: برخی به دلیل نگاه های سلیقه ای که حرف هایی را قبول ندارند برای اساتید مسلمان و متدین مشکل ایجاد می کنند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: باید به این فکر کنیم که چرا نتوانستیم به تحقق آزاد اندیشی و دوری از خرافات دامن بزنیم.
وی با اشاره به دلایلی که به آزادی اندیشه آسیب زد، عنوان کرد: در سال ۶۰ به مرور دچار دو مسئله در داخل و خارج شدیم که آزادی اندیشه را دچار تغییر کرد. از خارج جنگ اعلام شد و در کنار این درگیر ترور و خشونت در کشور شدیم.
مازنی ادامه داد: در این سالها نتیجه خشونت و ترور این شد که یکسری فاصله در جامعه ایجاد شد. همچنین اگر قرار بود رسانه ها آزاد اندیش باشند به دلیل این دو مورد محدود شدند.
وی توضیح داد: در سال ۹۵ که طرح گفت و گو ملی مطرح شد برخی نمایندگان صدام و منافقین را را لعنت می کردند که فضای آزادی اندیشه را تبدیل به برخورد امنیتی کردند.
این نماینده مجلس عنوان کرد: در حال حاضر باید به نگاه شهید مطهری برگردیم زیرا اگر برنگردیم قطار اداره کشور از ریل خارج می شود.
وی با اشاره به اینکه کشور ۱۷ هزار شهید ترور در کشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر نیز شاهد ترور یک طلبه در همدان بودیم و خشونت رو به افزایش است، بنابراین نقش رسانه بسیار مهم است.
مازنی ادامه داد: بودجه مسائل فرهنگی بسیتر پایین است و به این موضوع توجهی نمی شود. در حالی که هزینه ها برای فرهنگ، سرمایه گذاری است.
این نماینده مجلس با اشاره به اهمیت پیشگیری از آسیب ها، گفت: زمانی که جامعه شناسان درباره آسیب ها فریاد زدند کسی توجهی نکرد و اعتیاد و طلاق ها و … زیاد شد.
وی افزود: در صورت عدم هزینه برای فرهنگ چند برابر آن برای زندان و دادگستری هزینه می شود.
وی عنوان کرد: کل بودجه فرهنگ نسبت به بقیه حوزه ها ۰٫۶ درصد است که نیاز به بازنگری دارد.
مازنی عنوان کرد: ما در فضایی قرار گرفتیم که رسانه می تواند در حل و عبور از این وضعیت نقش اساسی داشته باشد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: در فضای تهمت و آشفتگی کنونی کمتر دیده شده افراد حقیقت را پیدا کنند. راه حل گفت و گو است و در جامعه ای که گفت و گو نباشد صدای حقیقت،محققان و دانشگاهیان شنیده نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه باید فضا را رسانه مدیریت کند، گفت: باید به جای مونولوگ در کشور دیالوگ ایجاد شود و نیاز است در فضای گفت وگو نگاه شهید مطهری را ایجاد کرد.