فام‌نیوز- رییس کمیسیون فرهنگی مجلس انسجام درونی و وحدت را تنها شرط عبور از تحریم‌ها عنوان کرد و گفت که باید با اعلام یک آتش‌بس داخلی، امکان خروج از فتنه تحریم را فراهم آوریم.

احمد مازنی در یادداشتی با عنوان عبور از «فتنه تحریم» در روزنامه اعتماد نوشت:

در حالی که شاهد برگزاری راهپیمایی پرشور ۱۳ آبان امسال در سراسر کشور بودیم، واقعیت آن است که این مراسم نسبت به سال‌های گذشته تفاوت ویژه‌ای داشت. البته ما هر سال براساس رفتار امریکایی‌ها در قبال ملت ایران طی ۳ دوره تاریخی نسبت به برگزاری راهپیمایی و گرامیداشت این روز اقدام می‌کنیم اما آنچه در راهپیمایی امسال شاهد بودیم، از جهاتی متفاوت از سال‌های پیش بود. آنچنان که می‌دانیم، نخستین علت گرامیداشت روز ۱۳ آبان، به وقایع تاریخی سال ۱۳۴۳ بازمی‌گردد. زمانی که درپی اعتراض حضرت
امام خمینی به تصویب لایحه کاپیتولاسیون، شاه وقت دستور به پیگرد امام خمینی(ره) داد و درنتیجه مردم در ۱۳ آبان‌ماه همان سال اقدام به برگزاری تجمعی اعتراضی کردند؛ اتفاقی که در سال‌های بعد نیز در همین روز تکرار شد. رویداد مهم دیگر شهادت تعدادی از دانش‌آموزان، جوانان و دیگر افراد جامعه در ۱۳ آبان‌ماه سال ۵۷ در اعتراض به اقدامات ناصحیح شاه بود و مناسبت سوم، نیز به بحث دانشجویان پیرو خط امام مربوط بود که در سال ۵۸ براساس خاطره تاریخی که از کودتای ۳۲ از امریکایی‌ها داشتند و باتوجه به آنکه شاه از کشور فرار کرده بود، جوانان انقلابی که نسبت به انجام کودتایی دیگر ازسوی امریکایی‌ها نگران بودند، ضمن گروگان گرفتن دیپلمات‌های امریکایی، خواستار بازگشت شاه به کشور شدند. امریکایی‌ها چنین نکردند اما دانشجویان در ادامه متوجه شدند که این افراد دیپلمات نبوده؛ بلکه چنانچه حضرت امام نیز به صراحت تاکید فرمودند، جاسوس بودند. این روند در روابط دو کشور تا همین سال‌های اخیر نیز ادامه داشت تا اینکه در بحث هسته‌ای مجموعه نظام به این نتیجه رسید که با امریکایی‌ها و البته دیگر قدرت‌های جهانی وارد مذاکره شود. درنهایت این مهم، محقق شد و اتفاقفا تفاهم و توافق خوبی نیز تحت عنوان برجام حاصل آمد اما امریکایی‌ها با خروج ناگهانی، غیرقانونی و یکجانبه از این توافق، به نوعی بار دیگر بر سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایی مدنظرشان تاکید کرده و به‌زعم خود سعی در استیلای دوچندان آنچه «هژمونی امریکا بر جهان» می‌خوانند، کردند. همزمان با این تصمیم، دولت امریکا که به نظر می‌رسد به عمد روز ۱۳ آبان‌ماه را به عنوان تاریخ بازگشت تحریم‌ها انتخاب کرده است، با این اقدام، ناخواسته بار دیگر حقانیت مردم ایران، مظلومیت نظام جمهوری اسلامی و سلطه‌گری سردمداران ایالات متحده را پیش چشم جامعه جهانی قرار دادند. مردم غیور ایران نیز با عزمی راسخ‌تر از هر سال، در راهپیمایی ۱۳ آبان‌ماه شرکت کرده و صدای خود را به مستاجران وزارت خارجه امریکا و کاخ سفید رساندند و با این تجمعات نشان دادند که ایران هیچ‌گاه آغازگر خشونت و جنگ نبوده و حتی بحث قطع ارتباط سیاسی میان دو کشور ایران و امریکا نیز توسط کارتر، رییس‌جمهور اسبق ایالات متحده انجام گرفته است. در همین بحبوحه بود که حضرت امام نیز تاکید کرد اگر کارتر یک کار درست کرده باشد، همین قطع ارتباط بوده است. همزمان امریکایی‌ها سعی کردند با ایجاد جنگ روانی بر ذهن مردم ایران نیز اثر بگذارند تا ما نتوانیم فرصت‌ها و نقاط ‌قوت‌مان را بشناسیم و بالعکس، نقاط ‌قوت‌مان را ضعف‌ها و ایرادهای کارمان بدانیم. آنها با تخصیص بودجه‌های هنگفت و تشکیل شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای در این راستا گام برداشتند اما درنهایت به نظر می‌رسد، دیر یا زود منطق جامعه و ملت ایران، فرهنگ کهن و تمدن ایرانی و دانش و هنر ایرانی بر سلطه‌گری و هژمونی پوشالی امریکایی‌ها غلبه خواهد کرد و از این فتنه تحریم نیز عبور خواهیم کرد.

واقعیت آن است که در این مقطع نیز همچون همیشه آن شرط اصلی انسجام درونی و وحدت، تنها شرط راهگشا خواهد بود و به این اعتبار، باید بتوانیم با اعلام یک آتش‌بس داخلی، امکان خروج از فتنه تحریم را فراهم آوریم. شخصا آینده را روشن می‌بینم و نگرانی خاصی احساس نمی‌کنم؛ چراکه هرچه دشمنان با قدرت بیشتر وارد عرصه شدند، انسجام و اتحاد درونی ما نیز افزایش یافته و درنهایت اثرات مثبت بیشتری برای‌مان به همراه داشته است.