فام‌نیوز- مافی با بیان اینکه کودک کار محصول اقتصاد بیمار و معیشت ضعیف است، گفت: وظیفه حاکمیت حمایت از کودک کار است.
«پروانه مافی» در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان در مورد وضعیت ساماندهی کودکان کار گفت: بحث کودکان کار دقیقا به موضوع فقر و پایین بودن سطح معیشت مردم عادی ارتباط دارد ،در همه دنیا وجود کودکان کار در پی فقر خانواده ایجاد شده است و پدیده نوظهوری هم نیست.
 
رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای حل معضل کودکان کار نیازبه راهبردهای اساسی داریم، اظهار کرد: اگر می خواهیم بحث کودکان کار را حل کنیم باید مشکلات کلان اقتصادی را حل کنیم. وقتی ما بتوانیم بر معضل بیکاری غلبه کنیم و فضای کسب و کار را به گونه ای مدیریت و طراحی کنیم که در آن بیکار نباشد و به حداقل و جزیی ترین مقدار خودش برسد قطعا کودک کاری بوجود نمی آید.
 
وی ادامه داد: افزایش تعداد کودکان کار محصول اقتصاد بیمار، معیشت ضعیف،و تنگ و نادرست است که ما باید برای حل آن ریشه ها را درست کنیم. در حال حاضر ظاهر کار مقدای آراسته شده است و فعالیت های برای این بچه ها انجام می دهند و آنها را جمع و جور می کنند ولی مشکل را ریشه ای حل نمی کند.
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: حل مشکلات اقتصادی به دست قوای سه گانه و نهادهای حاکمیتی است اما اگر بخواهیم در حوزه  تسکینی برای کودکان کار کنیم باید وزارت کشور از NGOها و ثمن های که فعالانه، دواطلبانه و نیکوکارانه در این عرصه وارد می شوند و تجربه ها، انگیزه ها و علاقه مندی دارند حمایت کتد چرا که این وظیفه این وزارت خانه است. مجلس نیز آمادگی دارد که خلاهای قانونی در این زمینه را برطرف کند.
 
وی با انتقاد از عدم نظارت قوی توسط بخش ها و نهادهای که قانونا مسئولیت ساماندهی کودکان کار را انجام می دهند، گفت: وقتی نظارت بر روند کار نباشد طبیعی است که این کودکان ربوده می شوند، اجاره داده می شوند و برای منافع شخصی افراد به کار گرفته می شوند. عدم نظارت صحیح بررفتار سمن ها یا گروههای که وظیفه و انگیزه جمع آوری این بچه ها را به عهده دارند باعث می شود فساد از داخل آنها بیرون بیاید و به این کودکانی که بی پناه هستند ظلم شود.
 
مافی با بیان اینکه وظیفه حاکمیت حمایت از این کودکان است، گفت: نیروی انتظامی و قوه قضاییه باید با گروههای که این کودکان را به اجاره می گیرند برخورد جدی داشته باشند و سهل انگاری در این زمینه به هیچ عنوان پذیرفته نیست.
 
وی خاطر نشان کرد: رسانه ها می توانند در فضاسازی علیه جریاناتی که این مسائل را راهبری می کنند اثرگذار باشند و البته نهادهای که در زمینه نظارت نقش جدی دارند نیز در این زمینه بسیار تاثیر گذار هستند.