فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مججلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت جلوگیری از تکرار فجایع مشابه سقوط هواپیمای اوکراینی، بر ضرورت فراهم کردن شرایط در داخل کشور برای بازگشت نخبگان تاکید کرد.
هادی بهادری در گفت‌وگو با «فام‌نیوز»، با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، بر لزوم برخورد با مقصر یا مقصران احتمالی تاکید کرد و گفت: جبران این مسئله بسیار دسوار اشت. به هر حال انسان‌هایی از بین رفته‌اند که از قضا بخشی از آن‌ها نخبگان کشور بوده‌اند. همینطور بحث آبرو و حیثیت کشور در عرصه جهانی نیز مطرح است که امروز تاحدودی آسیب دیده و باید جبران شود. این بحث البته ابعاد دیگری هم دارد و اصولاً تاکیدم بر این است که باید پرونده را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم و برای هر جنبه پاسخ و راه‌حلی درخور داشته باشیم.
این عضو کمیسیون عمران مجلس دهم در عین حال تصریح کرد: آن‌چه مسلم است باید به تدابیری دست پیدا کنیم که بتوانیم ابعاد مختلف موضوع را پوشش دهیم تا مگر به این شیوه بتوانیم از این بحران عبور کنیم.
او ادامه داد: لازم است اجماعی در کشور ایجاد شود که جایگاه نخبگان تقویت شود که اساساً این‌چنین شاهد خروج آن‌ها از کشور نباشیم. شاید جذب این نخبگان به بدنه مدیریتی کشور بتواند راهگشا باشد. کسانی که عملاً هیچ مشکلی با نظام هم ندارند اما از آن‌جا که ما رهایشان کرده‌ایم، به دیگر کشورها رفته در دانشگاه‌ها یا شرکت‌های معتبر مشغول به کار شده‌اند و وظیفه ما این است که شرایط را برای زندگی این عزیزان در کشور خودشان فراهم کنیم.
بهادری با بیان این‌که از ابتدا باید مانع از بروز این مشکل می‌شدیم و اجازه نمی‌دادیم کار به اینجا برسد، گفت: با این همه اکنون که این اتفاق افتاده، نباید نیروهای مسلح را به‌طور غیرمعقول و منطقی تحت‌فشار قرار دهیم. امروز نوبت جبران مشکلات است و از بین بردن دیگر سرمایه‌ها، کمکی به این مسئله نمی‌کند.
او با اشاره به حضور فرمانده کل سپاه پاسداران در یکی از جلسات اخیر مجلس شورای اسلامی، گفت: سردار سلامی در حضور نمایندگان بر لزوم جبران تاکید کرد و صراحتاً گفت که تمام تلاش خود و مجموعه سپاه جبران این اتفاق تلخ است.
نماینده اصلاح‌طلب مردم ارومیه در مجلس معتقد است: باید تهدیدهای پیش آمده را تبدیل به فرصت کنیم و در عین حال مراقب باشیم که مبادا مرتکب سیاه‌نمایی شده و آسیبی مضاعف به کشور وارد کنیم.
این عضو فراکسیون امید همچنین با تاکید بر لزوم رفع قصور احتمالی به‌طور ریشه‌ای و مبتنی بر رویکردی منطقی و بدون آن‌که صرفاً به‌دنبال قربانی کردن افراد دیگر باشیم، می‌گوید: فرماندهان نظام و مجموعه ستادکل نیروهای مسلح باید با اتخاذ تدابیر لازم ضمن بررسی دقیق موضوع و ریشه‌یابی علل بروز آن، مانع از تکرار این فجایع شوند و این درحالی است که ظاهراً این اقدامات آغاز شده و مسائلی را در دستورکار دارند.
بهادی در پایان همچنین ضمن تاکید بر لزوم برخورد جدی با مقصران و پرهیز از هرگونه مسامحه در این رویه، تصریح کرد: هیچ‌کس دنبال از بین بردن یک فرد نیست؛ بلکه مسئله اصلی این است که مانع از تکرار این اتفاق‌ها شویم. نباید اجازه دهیم سیستم نظامی کشور و نظامیانی که این همه سال برای دفاع کشور از جان و مال و آرامش خود گذشته‌اند، امروز با شرایطی مواجه باشند که انگار هیچ خدمتی نکرده‌اند. با این همه و کنار این‌که نباید به دام سیاه‌نمایی بیفتیم، لازم است بدون چشم‌پوشی، با تمامی مقصران به‌طور جدی برخورد شده و مهم‌تر از آن مانع از تکرار این دست فجایع شویم.