فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در مواجهه با لوایح مربوط به FATF از تصمیمات احساسی پرهیز کند، گفت: مجمع قانون‌گذار نیست اما به‌عنوان نهاد بالادستی تصمیم‌گیر موظف به تامین مصالح نظام است.

احمد بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به ادامه بلاتکلیفی لوایح الحاق دولت به دو کنوانسیون پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام و تلاش برخی مخالفان برای پیوند دادن میان این مسائل حقوقی و بحث اقدام اخیر کاخ سفید علیه سپاه به‌منظور منتفی کردن هرگونه اقدام در راستای همکاری با FATF، گفت: نکته حائز اهمیت در بحث تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کلان در کشور چه در بحث FATF و چه در سایر مباحثی که این‌گونه صرفاً مربوط به زمان کنونی نبوده و اوضاع کشور را به‌صورت طولانی‌مدت تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، پرهیز از برخورد احساسی و به‌دور از عقلانیت است.

وی با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی نظر نهایی خود را در ارتباط با لوایح الحاقیه دولت به دو کنوانسیون پالرمو و CFT اعلام کرده، یادآور شد: در حال حاضر موضوع در نوبت بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و این مجمع اگرچه نهاد قانونگذار نیست اما به هر حال یک نهاد بالادستی کشور است که موظف است بر اساس شرایط خاص کشور بهترین تصمیم را مبتنی بر مصالح نظام و منافع ملی اتخاذ کند.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد: در این خصوص باید توجه داشته باشیم که درنهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام هر تصمیمی بگیرد، کلیت نیروهای سیاسی و حقوقی داخل کشور باید از این تصمیم تبعیت کنند؛ از طرفی مجمع نیز باید با نگاهی کارشناسی و رویکردی معطوف به مصالح ملی و نظام تصمیم‌گیری کند.

این عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ به پرسشی درخصوص فضاسازی‌های برخی مخالفان FATF به‌منظور منتفی کردن هرگونه بحث از تصویب لوایح چهارگانه با توجه به شرایط خاص کشور در روزهای اخیر اعلام کرد: طبیعتاً شرایط امروز کشور با شرایط دو ماه قبل متفاوت است، همان‌طور که شرایط دو ماه آینده نیز احتمالا با شرایط امروز متفاوت خواهدبود. آن‌چه مسلم است ما در شرایط خاصی قرار داریم و باید حساب‌شده عمل کنیم.

بیگدلی در پایان تصریح کرد: باید از تصمیمات احساسی پرهیز کنیم. متاسفانه ما گاهی احساسی تصمیم می‌گیریم، احساسی قانون‌گذاری می‌کنیم و احساسی جلو می‌رویم و در نهایت متوجه اشتباهات‌مان می‌شویم. اکنون فرصت برای تکرار این اشتباهات نیست و باید از هم‌اکنون به‌نحوی، به‌دور از احساسات عمل کنیم که باتوجه به شرایط کشور، بیشترین منافع عاید ملت و کشور شود.