فام نیوز- یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواست در بحث FATF درجهت منافع ملی تصمیم بگیرد.

مسعود گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به ادامه بلاتکلیفی لوایح چهارگانه مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر لزوم توجه به برخی ملاحظات داخلی و بین‌المللی در این راستا تاکید کرد و گفت: به هر حال ما در جامعه جهانی زندگی می‌کنیم و در شرایطی که می‌دانیم کشورهایی که با ما عداوت و خصومت دارند، از تداوم این اوضاع پولی و بانکی ما که ناشی از عدم برقراری ارتباط بانکی بین‌المللی است، خوشحال می‌شوند، نباید اقدامی کنیم که عملاً کشور را دچار خودتحریمی کند.

وی بررسی دقیق ابعاد مختلف لوایح پالرمو و CFT را ضروری دانست و درعین حال تاکید کرد که معطل کردن بیش از حد موضوع قطعا به نفع کشور نخواهد بود.

عضو اصلاح‌طلب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به پرسشی درخصوص به تعویق افتادن زمان اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام به سال آینده، و گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال دوچندان رد پالرمو و CFT باتوجه به ترکیب فعلی این مجمع تاکید کرد: ملاحظاتی در این رابطه باتوجه به فضای کشور در دوران پیش از برجام، دوران برجام و دوران فعلی یعنی دوران خروج آمریکا از برجام، وجود دارد که منجر به ایجاد گرایش‌ها و دیدگاه‌های مختلفی در کشور شده است. مثلاً گفته می‌شود ما در برجام خیری ندیدم، بنابراین نباید به هیچ عنوان مذاکره شود. عده‌ای می‌گویند اگرچه همه مطالبات و حقوق ما تامین نشد اما گشایش‌هایی رخ داده و نقل و انتقالات بانکی ما باوجود برخی مشکلات انجام می‌شد.

عضو فراکسیون امید مجلس با این وجود تاکید کرد که باید در مناسبت و مسائل بین‌المللی، به هر موضوع به‌طور خاص و ویژه توجه داشت و در ادامه گفت: این رویکرد خاص نگر، ما را به فهمی دقیق‌تر از اوضاع و مسائل می‌رساند.

او ادامه داد: در این بحث نیز مسئله این است که ما حتی هم‌اکنون هم بخش عمده‌ای از درخواست‌های FATF را انجام می‌دهیم. بنابراین مواردی که می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند را نیز درنظر بگیریم و با آگاهی تصمیم بگیریم.

گودرزی خاطرنشان کرد: درواقع ما حتی باید با بزرگان صحبت کنیم که به هر حال ممکن است اتفاقاتی نیز رخ دهد یا باز بدعهدی صورت بگیرد. بنابراین باید با درنظر گرفتن تمامی جوانب موضوع و به کمیت درآوردن مسائل و نکات مثبت و منفی بحث، در راستای منافع ملی اقدام به تصمیم‌گیری کنیم.